'DANAS SAM JAKO SRETAN ČOVJEK' Vlahušić o zidinama, žičari, većim naknadama i uspješnom proračunu
Gradonačelnik Andro Vlahušić sa suradnicima održao je kolegij ususret sjednici Gradskog vijeća te javnost upoznao s važnijim točkama dnevnog reda o kojima će vijećnici raspravljati.
Proračun Grada Dubrovnika
Što se tiče Proračuna Grada Dubrovnika, na dnevnom redu će se naći polugodišnji izvještaj o izvršenju te Izmjene i dopune za 2013. Prihodi Grada u prvih pola godine iznosili su 188 milijuna, a rashodi 186. Ostvaren je tekući minus od 7 800 000, koji je već dijelom pokriven, prema riječima gradonačelnika, a nastao je zbog troškova oko pripreme sezone.
'Pohvalio bih rad svih po pitanju turističke sezone, vidimo kako su naši gosti koji su još uvijek u Gradu zadovoljni. Vidjeli ste što se radilo i prije sezone, minus je već danas pokriven, račun Grada Dubrovnika je u plusu, a pozitivno stanje imaju i sve gradske tvrtke,' rekao je Vlahušić dodavši također kako Grad raspolaže sredstvima kredita HBOR-a od 100 milijuna kuna, od kojega je potrošeno tek 30 milijuna, dok se ostatak neće potrošiti niti do kraja 2014.
Revizija bez primjedbi
Gradonačelnik je također izvijestio kako je ovogodišnja revizija poslovanja Grada Dubrovnika prošla bez ikakve primjedbe.
'To je pokazatelj kako smo naučili kako treba raditi i nadam se da ćemo tako raditi i dalje,' rekao je Vlahušić. Također, smanjenje prireza koje je trebalo rezultirati minusom u prihodima od šest milijuna kuna, pokazalo se kako se ta stavka nije samo anulirala, nego su prihodi od poreza porasli za dodatnih šest milijuna, dok su smanjene stavke koje su se odnosile na sredstva Hrvatskih i Županijskih cesta. Planirani prihod od imovine se smanjuje za 22 milijuna, a odnosi se na sredstva koja Gradu tek trebaju omogućiti zakoni o zidinama, žičarama i naplata na Pilama.
Zamjenik gradonačelnika Željko Raguž izvijestio je o programima Grada Dubrovnika koji se ostvaraju po planu, a odnose se na socijalne skupine građana, kao što su djeca, studenti, umirovljenici i branitelji.
Pročelnica Jelena Lončarić izvijestila je o Prijedlogu odluke o izradi Urbanističkog plana uređenja kampa Orašac – Konjevac, što će također biti jedna od točki dnevnog reda.
Groblje ide s Vićanom ili bez Vićana
Na dnevnom redu sjednice Gradskog vijeća naći će se i Zaključak o davanju suglasnosti Općini Župa Dubrovačka za kupnju zemljišta za potrebe izgradnje groblja na Dupcu, o čemu je izvijestio Hrvoje Ivanišević, dok je Vlahušić dobacio kako i taj projekt napreduje 's Vićanom, i bez Vićana'. Naime, otkupljeno je ukupno 24 posto planiranog zemljišta, još 20 posto će se realizirati ukoliko se usvoji ova točka dnevnog reda, 1 posto zemljišta je sporno, a radi se o čestici zemlju koju vlasnik ne želi prodati te će se krenuti u postupak izvlaštenja. Novac je također osiguran iz kredita HBOR-a.
Povećanje naknade vijećnicima
Na dnevnom redu će se naći i odluka o povećanju naknada vijećnicima, predsjedniku i potpredsjednicima Gradskog vijeća, a što je naišlo na brojne kritike medija i javnosti.
'Dubrovnik je jedan od najuspješnijih gradova u Hrvatskoj, a vjerujem da bi to mogao biti i u cijeloj jugoistočnoj Europi. Zbog čega i vijećnici ne bi dijelili tu sliku uspješnog grada? Odlukama ovih gradskih vijećnika sljedeće godine povećat ćemo proračun za dodatnih 150 milijuna kuna. Ta ćemo sredstva, od zidina, žičare ili naplate na Pilama, utrošiti za stvaranje novih vrijednosti. Na tome će raditi i ovi vijećnici. Zašto bi radili besplatno? Hoćemo li birati model upravljanja kakav je u Sjevernoj Koreji ili će nam uzor biti uspješno europski gradovi?' – odgovorio je Vlahušić na novinarsko pitanje o povećanjima naknada vijećnicima.
'Danas sam jako sretan čovjek,' rekao je Vlahušić te potom izvijestio javnost o tome kako je sretan zbog jučerašnje rasprave o zidinama u Saboru. Ponovio je poziv koji je prema Društvu prijatelja Dubrovačke starine došao iz Vlade. Društvo prijatelja još uvijek ima šanse postići dogovor s Gradom Dubrovnikom. 'Prema financijskim izvještajima, DPDS godišnje za obnovu zidina potroši pet milijuna kuna, i još pet na obnovu drugih kulturnih dobara. Mi im nudimo četverostruko više, 20 milijuna. Oni ne žele,' rekao je Vlahušić upitavši se što se tu događa.
'Ne mislim da sam glup čovjek, ali dvije stvari stvarno ne razumijem. Zbog čega Društvo ne želi pristati na 20 milijuna kuna godišnje za obnovu zidina, iako im je do sada bilo potrebno tek pet. I zašto dio javnosti i medija smatra kako Grad ne bi trebao zarađivati od turista koji ga posjećuju?' – zapitao se Vlahušić.
Više o navedenim temama pogledajte u video prilogu.