Franković je poručio kako će, ne usvoji li se GUP do kraja godine, dati ostavku na mjesto gradonačelnika, a hoće li dokument dobiti potrebnu političku potporu, pokazat će rasprava koja slijedi. Do tada, pitali smo gradske vijećnike na kojim će stavkama posebno 'otvoriti oči' i 'gledati ih pod povećalom'
Novi Generalni urbanistički plan (GUP) Grada Dubrovnika bit će predstavljen javnosti 1. srpnja, a riječ je o jednom od najvažnijih dokumenata koji će odrediti budući razvoj grada. Očekuje se da će novi GUP donijeti značajne promjene u području gradnje, prostornog planiranja, turizma i stanovanja, a o njegovim rješenjima posljednjih se mjeseci vodi intenzivna javna i politička rasprava.
Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković u više je navrata istaknuo kako će novi GUP biti "najsnažniji pečat" njegove administracije te dokument kojim će se zaustaviti daljnja apartmanizacija i pretjerana izgradnja. Poručio je kako je Dubrovnik dosegnuo svoj maksimum kada je riječ o smještajnim kapacitetima te da grad u budućnosti treba razvijati kvalitetu života, a ne povećavati broj turista. Franković dugo nije htio otkriti baš ništa o GUP-u, govoreći kako ga ni sam nije vidio već da ga je prepustio struci i njihovom autoritetu. Tek je nedavno otkrio kako u novom GUP-u više nema apartmana na Srđu i kako na tom prostoru ostaje isključivo sportsko-rekreacijski sadržaj, a dodao je i kako autori GUP-a Komolac vide kao prostor velikog potencijala za novu stambenu zonu.

S druge strane, njegov stranački kolega i predsjednik Gradskog vijeća Grada Dubrovnika Marko Potrebica, vrlo je oštro komentirao kako neće bezuvjetno vjerovati struci jer su oni ti koji su urbanistički devastirali prostor grada, s obzirom na to da je svaki projekt potpisao neki 'stručnjak'. On je pak poručio kako će kao predsjednik Gradskog vijeća biti vrlo oprezan na kakav dokument stavlja vlastiti potpis uz poruku kako neće dopustiti da ga se djeca u budućnosti zbog tog potpisa srame.

Franković je čak poručio kako će, ne usvoji li se GUP do kraja godine, dati ostavku na mjesto gradonačelnika, a hoće li dokument dobiti potrebnu političku potporu, pokazat će rasprava koja slijedi. Do tada, pitali smo gradske vijećnike na kojim će stavkama posebno 'otvoriti oči' i 'gledati ih pod povećalom'.
Marčinko: Srđ nam je bio i ostao najvažniji
Vijećnica stranke Srđ je Grad izjavila je kako je vrlo bitno da sve oči građana budu uperene u GUP.
„To je jedan od najbitnijih, pa i najbitniji dokument Grada jer se tiče baš svih ljudi, kao i svih pitanja od onih najmanjih do najvećih“, izjavila je Marčinko i podsjetila kako su Srđevci u prošlosti kao aktivisti, a danas i kao političari, najviše zainteresirani za namjenu prostora na Srđu.
„Ono što je ostalo od tog megalomanskog projekta je UPU Bosanka za koji nas zanima kako će se razvijati jer u sebi, osim urbanističkog razvoja Bosanke, ima i gomilu apartmanskih kreveta“, upozorava Marčinko.
„Još će nam jako bitan biti status spojne prometnice od Ulice Frana Supila do Ulice Vlaha Bukovca. Nadamo se da jest ucrtana u novi GUP jer je ona izuzetno bitna s obzirom na količinu gradnje na tom području“, govori Marčinko o cesti koja bi trebala biti rješenje prometnog kaosa kroz naselje sv. Jakov, a za koju među građanima postoji bojazan kako neće zaživjeti u punoj trasi, već samo u dijelu koji će koristiti budućim vilama koje bi na tom području trebale biti izgrađene.
Dodaje i kako ih zanima je li se još u prostornim planovima nalazi hidroelektrana Ombla.
„Nju smo srećom ranije izbjegli, ali to ne znači da je opasnost prošla i da ona nije ucrtana u prostorne planove“, upozorava Marčinko.

'Jako je važno planiranje Komolca'
Jedna od važnih odrednica novog GUP-a su i zone priuštivog stanovanja u gradu gdje je većini postalo nemoguće kupiti nekretninu, dok stanova za unajmiti skoro pa i nema.
„Definitivno će nas zanimati i nove zone priuštivog stanovanja koje moraju biti kompletno urbanistički planirane, od vrtića i škola do autobusnih stanica, dakle uz sve društvene sadržaje koji su potrebni za normalan život, a ne da imamo samo spavaonice“, govori Marčinko i dodaje da će u tom kontekstu jako važan biti i UPU Komolac odnosno projektiranje komolačke doline s obzirom na to da je riječ o novom gospodarskom i stambenom središtu tzv. 'novog Dubrovnika'.
S druge strane, Marčinko kaže kako čekaju i vidjeti restrikcije u gradnji na užem području grada, kako ne bismo gledali nova nakaradna stanja u prostoru kao što je sada slučaj na Pločama i u Uvali Lapad.
„Ono što je trenutačno najatraktivnije investitorima je područje Zatona i Osojnika, na tim mjestima zato treba imati veliki oprez. Vidimo da se na terenu u posljednje vrijeme dogodila ubrzana apartmanizacija jer, od kada je najavljena 'zabrana apartmana', zahtjevi za dozvole se predaju masovno prije donošenja novog GUP-a. Umjesto da se već prije isticalo da niti jedna dozvola niti gradnja neće biti dobivena dok se ne usvoje novi prostorni planovi, dogodila nam se masovna betonizacija i apartmanizacija“, kritizira Marčinko i dodaje kako njihova politička stranka nije doživjela nikakve pritiske investitora u 'guranju' interesa, ali da kao ljudi osjećaju pritisak da temi prostornog planiranja grada pristupe trezveno kako budućnost Dubrovnika ne bi bila skup modernističkih vila i apartmana koji devastiraju prostor, nego da Dubrovnik bude grad za svoje građane.
Bonačić Obradović: Treba čitati 'sitna' slova
Vijećnica SDP-a Anita Bonačić Obradović, koja je u klubu sa Srđevcima, kaže kako će se fokusirati na cijeli GUP, a ne samo na pojedinačne dijelove.
„Sve što Franković kaže, moramo 'čitati i najmanja slova', zato treba gledati cjelinu. Čekamo GUP devet godina i moramo se pitati zašto je toliko odgađao donošenje kada je imao političku moć i konsenzus, odnosno većinu u Vijeću za usvajanje. Sad se GUP predstavlja u jeku turističke sezone, kada su građani u velikom poslu i teško se stignu baviti drugim stvarima, primjerice javnim savjetovanjem o prostornim planovima“, govori Bonačić Obradović.
„GUP je jako kompliciran dokument i ako budemo gledali samo jedan, izdvojeni detalj, nećemo vidjeti širu sliku. Nešto što se može na prvu činiti 'nebitnim', može na kraju djelovati na cijeli život grada. Svaka je cesta bitna i svaka je zona bitna, ali ako gledamo na taj način, detalji mogu 'pojesti' pažnju s drugih stvari na koje također trebamo obratiti pažnju“, upozorava Bonačić Obradović.
Iznosi kako joj 'nikada nije bila jasna Frankovićeva konstrukcija da on nije odgovoran za sav nered u prostoru'.
„Ponaša se kao da je postao gradonačelnik jučer, a on upravlja Gradom i odgovoran je za njega od 2017. godine, i od tada su narušene vizure za što on mora biti odgovoran. S njim treba biti oprezan jer smo vidjeli da često pusti problem da se razbukta, a onda ga krene hvatati panika pa traži brzinska rješenja i lupa šakom o stol. Mi ni danas ne znamo kakav je GUP, jer ni ja kao vijećnica nisam uspjela doći u gradski ured i vidjeti taj, javni dokument. Čak je i gradonačelnik izjavio kako GUP nije vidio, pa se onda pitam kako može tvrditi da je restriktivan i odličan. Upravo zbog toga kažem da treba gledati sve što piše 'malim slovima'“, upozorava čelnica SDP-a.

„Dubrovčani moraju živjeti u gradu, a ne otvarati 'ghetto' na periferiji“
Bonačić Obradović smatra da se s vijećnicima trebalo razgovarati, posebno jer vlada konsenzus kako je gradu potreban novi GUP.
„Razlog za donošenje ovog novog GUP-a je uvrštenje buffer zone i konzervatorske podloge na temelju kojih se može zabraniti daljnja gradnja na užem području grada. Ipak, po meni to ne može biti glavni i jedini element za donošenje GUP-a, tu se morala u obzir uzeti i demografska slika grada, kao i gospodarski razvoj. Ako idu zabrane gradnje na užem dijelu grada, u isto vrijeme treba razmišljati i gdje graditi. Naravno, u tom kontekstu će mi biti interesantno gdje će se nalaziti zone za priuštivo stanovanje jer to ne smije biti nekakav 'ghetto' sa strane. Naši ljudi nisu nikakvi socijalni slučajevi koji ne zaslužuju živjeti u Solitudu, kako smo mogli čuti od HDZ-a na sjednici Gradskog vijeća. Mišljenja sam da Grad treba graditi stanove za priuštivi najam, iskoristiti ogromnu zaradu od turizma kako bi ljudi ovog grada imali kvalitetniji život u gradu, kako bi si mogli priuštiti krov nad glavom jer je to temeljno ljudsko pravo“, zaključuje SDP-ova Anita Bonačić Obradović.
Knežević: Grad je već devastiran, a priliku za širenje izgleda nećemo iskoristiti
Vijećnica Centra Viktorija Knežević smatra kako je Grad, prema dosadašnjim najavama o GUP-u, propustio priliku za širenje na plato Srđa.

„Pretpostavljam da, u skladu s najavama, širenje Dubrovnika vide samo prema selima Dubrovačkog primorja što jest jedan smjer, samo mi je žao što nismo uzeli u obzir i plato Srđa. Upravo zbog potencijala na Srđu za širenje grada, sam i bila protiv projekta golfa jer mislim kako je riječ o previše vrijednom prostoru da bi se potratio na golf“, govori Knežević i dodaje kako činjenica da je privatni investitor vlasnik velikog područja na Srđu nije prepreka, s obzirom na to da i Republika Hrvatska ima značajnu kvadraturu na Srđu, pa to vidi kao priliku za mirno rješenje prijepora koji s investitorom postoji godinama.
„Osim pravaca širenja grada, još jedna ključna stvar je promet. Predložila sam tematsku sjednicu Gradskog vijeća o prometu, ali ona se nije održala. Promet je ključno pitanje Dubrovnika i ako ne vidimo sve prometne studije, vrlo je teško raspravljati o GUP-u“, govori Knežević.
„Grad u njegovim užim granicama, od Kantafiga do Belvederea je već devastiran. Izgubili smo bitku zbog odugovlačenja s donošenjem GUP-a i koliko god sada taj novi GUP imao konzervativna pravila, to je 'uzalud vam trud svirači' jer je sve već devastirano onim GUP-om kojega je donijela Dubrovačka koalicija u kojoj su tada bili i HDZ i HNS i SDP. Sve ovo sada su prazne riječi“, zaključuje Knežević.
Raguž: Franković je najveći predstavnik Srđevaca, a ja bih malo 'olabavio' prostor za investicije
Vijećnik Dustre Željko Raguž poručuje kako je Frankovićevo isključivanje iz samog procesa nastanka GUP-a i puštanje struke da 'vodi konce', dobra stvar.
„To što se gradonačelnik ne miješa u GUP je jako dobro, jer je to do sada bio poligon i manevar brojnim gradonačelnicima, ne samo u Dubrovniku, nego u cijeloj Hrvatskoj, za mijenjati stvari u prostoru. On se maksimalno isključio i dao sve resornom i konzervatorskom odjelu, što je nezabilježena praksa i pozitivno, svaka mu čast na tome“, govori Raguž.
„Poznavajući njega, on je nekad i za preveliki red pa stvari koje smo viđali zadnjih 20 godina, sigurno ih u budućnosti neće biti. Takav GUP neće odgovarati velikom broju ljudi, ali Franković je u svojim odlukama dosljedan“, govori Raguž i dodaje komentar na te 'restriktivne odluke' poput micanja apartmana sa Srđa iz GUP-a, za što su se zalagali i Srđevci.
„Franković donosi jači GUP nego što bi ga donio bilo koji Srđevac. On je, zapravo, najjači predstavnik Srđevaca. Ja bih sigurno GUP donosio na nešto drugačiji način, dopustio bih više investicija pa da recimo Hotel Belvedere nakon 35 godina više nije u onakvom stanju. U nas uvijek kad se krene ulagati, izvadi se priča kako građani neće moći proći kroz hotel, doći na plažu i slično pa se sve stopira, a Grad bi trebao biti taj koji će poticati investicije od kojih će imati dobit“, smatra Raguž i dodaje kako misli da GUP ne bi trebao biti odveć restriktivan kada je u pitanju bavljenje turizmom.
„Jedna moja opaska jest da ne bih volio da se koči domaće iznajmljivače, nego baš suprotno, njih treba podržati. Mi više nemamo proizvodnju, nemamo ni strateške firme koje smo imali, pa su nam ostali iznajmljivači koje moramo pustiti da se bave turizmom. S druge strane, treba poticati i zone priuštivog stanovanja poput Pobrežja, Osojnika i Komolca jer moramo razvijati prostor u kojemu mladi mogu naći svoje mjesto pod suncem“, zaključio je Raguž.
Slijedi javna rasprava
Nakon predstavljanja GUP-a i PPU-a, uslijedit će javna rasprava tijekom koje građani mogu davati primjedbe i prijedloge za nove prostorne planove. S obzirom da se upravo postojeći GUP navodi kao jedan od ključnih razloga devastacije i preizgrađenosti Dubrovnika, predstojeća javna rasprava je prilika da se ovaj put sva pitanja otvore navrijeme.
Hoće li novi GUP doista biti prekretnica ili samo zakašnjeli pokušaj popravljanja štete, pitanje je na koje će odgovor dati tek vrijeme. Činjenica jest da je Dubrovnik tijekom posljednjih desetljeća pretrpio potpunu urbanističku devastaciju. Narušene vizure, zgrade prepune praznih apartmana, prometni kolaps i betonizacija, to su posljedice odluka koje su se donosile godinama, neovisno o političkim bojama onih koji su bili na vlasti. Zato ovaj novi GUP neće magično riješiti devastiran prostor grada, ali može uvesti restrikcije gradnje i tako spriječiti daljnje uništavanje već uništenog grada.
No, čak i važnije od pitanja koliko će se graditi, jest pitanje za koga će se graditi. Dubrovnik se već godinama suočava s krizom stanovanja koja prijeti potpuno promijeniti strukturu grada. Zato je ovo najvažniji GUP u povijesti, jer ako se ne postave temelji za ozbiljnu politiku priuštivog stanovanja, uz jasne zone i aktivnu ulogu Grada u izgradnji stanova za dugoročni najam, teško je očekivati da će ovaj grad imati bilo kakvu (pozitivnu) budućnost. Zato će, uz pažljivo praćenje eventualnih pojedinačnih investitorskih interesa koji se pokušavaju progurati kroz prostorni plan, možda najvažnije pitanje biti ono najjednostavnije: je li Dubrovnik ovim GUP-om konačno odlučio planirati budućnost za svoje građane ili samo urediti prostor za nove investicije.