ŠTO SVE LINĐOVCI ZAMJERAJU RAVNATELJICI DUBRAVKI SARIĆ? Nije Linđo privatna prćija!
Folklorni ansambl Linđo, koji je ove godine ušao u Guinessovu knjigu rekorda, a dogodine ga čeka 50 godišnjica osnutka, potresaju brojni poroblemi. Plesači amateri za sve optužuju sadašnju ravnateljicu Dubravku Sarić.
Predstavnici amatera FA Linđo uputili su novim članovima Upravnog vijeća, Nikši Bukviću, Peru Milkoviću i Mariju Kristiću, pismo u kojem su izrazili svoje nezadovoljstvo uvjetima rada u ansamblu i vodstvom ravanteljice ansambla Dubravke Sarić. Ravnateljicu optužuju i za nepotizam pri zapošljavanju te netransparentno trošenje novaca.
U pismu, koje su osim članovima Upravnog vijeća na znanje uputili i gradonačelniku Andru Vlahušiću, njegovom zamjeniku Nenadu Vekariću i pročelnici za kulturu Ani Hilje, kao najveći problem amateri ističu nemogućnost komunikacije s ravnateljicom Dubravkom Sarić. -'Ona nas redovito sasluša, ali nakon toga ne napravi ništa', žale se Upravnom vijeću. Dodaju kako je sezona 2013. bila jako teška, a Linđovci su nastupali i putovali u neprimjerenim uvjetima. Zamjenski prostor, koji im je zbog obnove Lazareta Grad Dubrovnik dodijelio u kinu Jadran, nazvali su kućom strave.
-'Ne znamo koliko ste upoznati sa sezonom 2013. godine, ali nije bila lijepa. Plesali smo od siječnja u sklopu zimskog turizma te nismo imali nikakav odmor od sezone 2012. Nastupi i probe dva do tri puta tjedno zimi, a potom i sezona koja je krenula u svibnju sa najavljenih 140 nastupa. Znali smo da nemamo Lazarete, ali ono što nas je dočekalo u ljetnom kinu Jadran moglo se mjeriti sa pomno osmišljenom Kućom strave u Disneylandu. Premalen i preskučen prostor, nekadašnji magazin, prepun gljivica i smrada tufine, prljav, glibast pod tek na mjestima prekriven daskama, puževi, tarantule i razno-razni kukci u izobilju, prostor bez prozora i ikakvog zraka za nas šezdesetak i peglu s konjem, usred ljeta..ali nije važno, zbili smo se', napisali su u pismu.
Dubravki Sarić amateri predbacuju i katastrofalnu organizaciju turneja. Plesači putuju autobusom, nastupaju umorni, hrana i smještaj su daleko od prihvatljivog minimuma, dok Dubravka Sarić putuje avionom i redovno odsjeda u boljem smještaju.
Dva tuša na 40 ljudi, šaka riže i feta pomadore
-'Uzmimo za primjer putovanje u Salzburg 2012. Turneja na koju su plesači išli u ponoć autobusom, odmah iza redovnog nastupa, bez tuširanja te se vozili bez prestanka do dolaska u Austriju i sa spavanjem u autobusu, te ravno tako iz autobusa, s puta imali nastup. Gđa Sarić je doletila avionom. Molimo da se to više ne ponovi, niti ovo s avionom, a niti ovo sa ovakvim putovanjem. Ako netko ne zna, pola ansambla na putovanju su djevojke koje u određenim danima u mjesecu itekako moraju imati na raspolaganju wc svako par sati, ne radi obijesti, nego radi zdravstvenih razloga. Isto tako molimo da nam se na turnejama osigura obrok, a ne danima suhomesnata hrana jer to nije obrok, pogotovo ne za plesače'.
Najgora je kažu bila turneja po Costa Rici 2012. -'Turneja kojom se toliko hvalimo, je pak horror priča za sebe – spavanje na garažnom podu na madracima i s posteljinom koju su stanovnici donijeli, bez klime, dovoljno hrane i vode, na +40 i više. Dva improvizirana tuša na nas četrdeset, na te klimatske uvjete. Daleka turneja bez plana i programa, bez unaprijed podijeljenih informacija, sve po principu šuti, putuj, pleši. Turneja bez pregleda znamenitosti, neplanirano putovanje čiji se itinerer rješava neuspjelo u hodu jer 70 posto stvari nije organizirano i dogovoreno. A nisu dogovorene osnovne stavri – tuš i hrana. Jeli smo po šaku riže i jednu fetu pomadore po glavi. Ako se neke stvari ne mogu i ne znaju, predlažemo da nam Grad Dubrovnik organizira kroz protokol ta ista putovanja ili da se angažira neka turistička agencija', ističu ogorčeni Linđovci.
Nastupi plaćeni, honorari neisplaćeni
Nastupi za koje ih je tijekom jeseni i zime angažirala Turistička zajednica Grada Dubrovnika, i koje je uredno platila Linđu i to 100.000 kuna, redovito su otkazivani zbog loše posjećenosti. -'Nastupi su u potpunosti neposjećeni, te su se već četiri za redom otkazala jer nije prodana niti jedna karta. Mi sve raspremimo i idemo doma, bez ikakve naknade. Smatramo da je to neprihvatljivo iz razloga što dođemo i pripremimo se za ples te se u ovom slučaju treba honorirati izgubljeno vrijeme i pripremu (preskače se škola, fakultet, mijenja se smjena na poslu radi nastupa), a pogotovo jer je taj nastup već plaćen FA Linđo. Ljubazno Vas molimo da pitate gđu Sarić kako onda po toj njenoj logici FA Linđo može zadržati novce od TZ grada Dubrovnika za nešto što nije odradio?', pitaju novo Upravno vijeće.
Ravnateljicu Sarić Linđovci dodatno optužuju za nepotizam. -'Previše je angažmana koji nam upućuju na nepotizam i zapošljavanje po rodbinskim i prijateljskim vezama. Shodno tome amateri traže da se, kao što je to bila praksa prije dolaska gđe Sarić, sva statiranja stave na Facebook grupu ili se pitaju direktno na nastupu sve plesače, a ne isključivo njene dvije kćeri koje plešu, od kojih je jedna cijelo ljeto bila zaposlena u Linđovoj garderobi i pomagala je jetrvi (kunjadi) gđe Sarić, koja je tu dovedena i zaposlena također', ističu amateri te zaključuju -'Nije FA Linđo ničija obiteljska tvrtka!'
-'Za rad u garderobi zadužena je ove godine moja kći, aktivna članica ansambla, jer ostale članice koje su to prije radile nisu htjele to više raditi, tvrdeći da im nije plaćeno, što nije točno, jer o tome kao i svemu ostalome postoji uredna evidencija', izjavila je Sarić za Slobodnu Dalmaciju. Ona smatra da prozivanje putem medija samo šteti Linđu.
No, ravnateljica ne može olako odbaciti toliki broj prigovora iza kojih stoje, potvrđeno nam je, svi članovi amateri slavnog dubrovačkog ansambla. Kako neslužbeno doznajemo u ponedjeljak bi se trebalo sastati Upravno vijeće koje će razmotriti sve iznesene optužbe i prigovore. U međuvremenu smo komentar pismenim putem zatražili i od ravnateljice Sarić.