Županija

Vlada dodijelila milijun eura za suzbijanje sredozemne voćne muhe u Dubrovačko-neretvanskoj županiji

dubrovackidnevnik.hr

30.04.2026.

13:35:40

foto: Matko Begovic/PIXSELL

Na današnjoj sjednici Vlada Republike Hrvatske donijela je Odluku o dodjeli sredstava za suzbijanje sredozemne voćne muhe u višegodišnjim nasadima na području Dubrovačko-neretvanske županije za 2026. godinu.

Prepoznajući ozbiljnost situacije, a s obzirom na gospodarske štete uzrokovane sredozemnom voćnom muhom, Vlada donošenjem ove Odluke pomaže u njenom daljnjem suzbijanju, odnosno u zaštiti proizvodnje.

„U cilju osiguravanja učinkovite provedbe mjera zaštite nužno je osnažiti ulogu regionalne i jedinica lokalne samouprave koje imaju ključnu ulogu na terenu. Mjerama se nastoji uspostaviti sustavni i koordinirani model suzbijanja štetnika koji uključuje jasnu odgovornost svih sudionika, uspostavu učinkovitog monitoringa, smanjenje štete u proizvodnji, osiguravanje dugoročne održivosti zaštite bilja te pravodobnu, sustavnu i financijski podržanu provedbu mjera“, naveo je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede šumarstva i ribarstva David Vlajčić te dodao kako je Ministarstvo za provedbu mjera u tekućoj godini osiguralo 1.000.000 eura.

Sredozemna voćna muha najznačajniji je štetni organizam u proizvodnji agruma i drugih voćnih vrsta na području Dubrovačko-neretvanske županije, posebice u Dolini Neretve, a štete mogu doseći i 100 % uroda.

„Pomoću ove potpore Županija i lokalne jedinice preuzet će aktivnu ulogu u provedbi mjera, osobito kroz pružanje operativne i logističke potpore proizvođačima, organizaciju i koordinaciju aktivnosti te izravno sudjelovanje u provedbi mjera zaštite čime se značajno povećava ukupna učinkovitost svih uključenih“, zaključio je ministar Vlajčić.

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest