Općinski odbor HDZ-a Župa dubrovačka uputio je priopćenje o nalasku rješenja kojim će se u što skorijem roku omogućiti nesmetan i siguran prolaz od magistrale do plaže u Kuparima. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
"Predlažemo načelniku Marku Miloslaviću da, u suradnji s investitorom projekta Kupari, pronađe rješenje kojim će se u što skorijem roku omogućiti nesmetan i siguran prolaz od magistrale do plaže u Kuparima.
Podsjećamo kako je plaža u Kuparima pomorsko dobro te bi trebala ostati dostupna svim građanima.
Svjesni smo da izvođenje radova zahtijeva određene mjere sigurnosti i organizacije gradilišta, no vjerujemo da je moguće pronaći rješenje koje će istodobno omogućiti nesmetano odvijanje radova i pristup plaži.
Također, podsjećamo da se dio prometnica unutar kompleksa nalazi u vlasništvu Općine Župa dubrovačka.
Smatramo kako je korisno da Općina i investitor jasno urede način njihova korištenja tijekom trajanja radova, kako bi sve bilo transparentno i u interesu lokalne zajednice.
Na terenu je vidljivo postavljanje fiksnih ograda, zbog čega smatramo da je važno osigurati i jasno označiti pješačke koridore prema plaži, kao i prolaze za hitne službe. Nedavna intervencija vatrogasaca tijekom gašenja požara pokazala je koliko je važno da pristup u svakom trenutku bude omogućen.
Također, držimo da bi javnosti trebalo predstaviti na koji će se način urediti korištenje općinskih cesta tijekom trajanja radova, uključujući i pitanje odgovarajuće naknade za njihovo korištenje. Općinska imovina ne smije se koristiti bez jasno uređenih uvjeta, ugovora i zaštite interesa Općine Župa dubrovačka. Time bi se otklonile eventualne nedoumice te potvrdilo da se projekt provodi transparentno i u interesu njezinih stanovnika.
'PODRŽAVAMO PROJEKT KUPARI'
Podržavamo realizaciju projekta Kupari i vjerujemo da se uz dobru suradnju Općine i investitora može pronaći rješenje koje će omogućiti nastavak radova, a istodobno očuvati dostupnost pomorskog dobra i uvažiti potrebe stanovnika Župe dubrovačke", stoji u priopćenju kojeg potpisuje predsjednica OO HDZ-a Župa dubrovačka Nikolina Duper.
Miloslavić se ubrzo oglasio te je objavio što je sve poduzeo u cilju rješenja problema.
"Još u svibnju od investitora, tvrtke Kupari Luxury Hotels d.o.o., zatražili smo da se kroz Kupare osigura pješački koridor do plaže. Isto tako, zatražili smo korekciju postavljene fiksne ograde na Goričini, upravo radi vatrozaštite okolnih objekata, pristupa žurnih službi te osiguravanja pješačkog koridora preko Goričine, koji koristi velik broj stanovnika.
O ovoj temi sam više puta govorio i na sjednicama Općinskog vijeća tijekom proteklih mjeseci. Dakle, riječ je o pitanju koje pratimo kontinuirano i koje za Općinu nije ni sporedno ni novo.
Općina je, kako bi rasteretila pritisak na obalna naselja, uredila privremeno parkiralište u Ulici Put Kuparsko polje, s ciljem da kupači koji dolaze u Kupare imaju sigurno mjesto za ostaviti vozilo. Međutim, jasno je da takvo parkiralište nema svoju punu funkciju ako je prolaz kroz Kupare prema plaži zatvoren.
'INZISTIRAMO DA SE PJEŠAČKI KORIDOR RIJEŠI ŠTO PRIJE'
Nedavni požar na ovom području dodatno je pokazao koliko je važno da se osigura nesmetan pristup za vatrogasce i druge žurne službe. Sigurnost ljudi, imovine i okolnih naselja mora biti prioritet. Upravo zato i dalje inzistiramo da se pješački koridor prema plaži osigura čim prije, a da se ograda na Goričini korigira na način koji će omogućiti prolaz pješaka i žurnih službi kada se za to ukaže potreba.
Razumijemo da se radi o velikom investicijskom zahvatu i prostoru gradilišta, ali zaštita gradilišta ne smije značiti zanemarivanje potreba lokalnog stanovništva, sigurnosti prostora i pristupa obali. Predstavnici tvrtke su Općini u dopisu potvrdili da će otvoriti pristup kroz Kupare, međutim to se još nije dogodilo.
Općina Župa dubrovačka nastavit će inzistirati na rješenju koje je razumno, sigurno i u interesu mještana: kontrolirani prolaz prema plaži, prohodnost Goričine i osiguran pristup za žurne službe.
To je minimum koji ovaj prostor, njegovi stanovnici i sigurnost naše Župe zahtijevaju", objavio je na društvenim mrežama.