Županijska organizacija HSU DNŽ organizirala je konferenciju za medije u kojoj su poslali apel Županiji za pripremu dokumentacije za domove za starije u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, ali i istaknuli važnost postavljanja defibrilatora na javnim mjestima
Konferenciju je većim dijelom vodio predsjednik ŽO HSU DNŽ Siniša Bebić, koji je na toj poziciji posljednjih šest mjeseci. Sudjelovali su i - Olga Muratti, predsjednica GO HSU Dubrovnik, Pero Mirošević, zamjenik predsjednika ŽO HSU DNŽ, Pero Memed, predsjednik Općinske organizacije Konavle i Nada Veraja, tajnica ŽO HSU DNŽ.
Kakoje istaknuto na konferenciji za medije, od 116 000 stanovnika u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, gotovo svaki četvrti stanovnik osoba starija od 65 godina, a prosjek starosti je skoro 45 godina, što nas čini nacijom sa sve starijim stanovništvnom. Kao najveći problem, uz zdravlje, istaknuta je osamljenost.
"Društvo mora stvoriti uvjete za kvalitetno starenje i to mora biti prioritet svih. Pokazujemo potrebu osiguranja tih uvjeta kroz izgradnju novih smještajnih kapaciteta, odnosno domova umirovljenika. Nakon mog izbora na mjesto predsjednika HSU-a DNŽ, na prvom sastanku sa gospodinom Pezom, tema je bila izgradnja novih domova za starije na Pelješcu i posebno u Dolini Neretve. U tom razgovoru primjetili smo da je župan Pezo svjestan problema malog broja smještaja posebno na ovim područjima te je nekoliko puta poslije u nastupima ponovio da je jedan od njegovih prioriteta, povećati kapacitete domova za starije", kazao je Bebić.
Dodao je da će se do kraja ove godine u Republici Hrvatskoj, kroz investicije Nacionalnog programa oporavka i otpornosti te državnog proračuna, završiti ukupno 18 domova za starije, od kojih je jedan smješten i u Dubrovniku, na Medarevu.
"Na inicijativu HSU-a, koju je Vlada prihvatila, najavljeno je da će se krajem ove ili početkom iduće godine krenuti u natječaj za gradnju još 15 domova, na koju će će se moći prijaviti jedinice lokane uprave i samouprave. Na nama je da na to budemo spremni. Od najave do realizacije, nemojmo se zavaravati dug je put, zato očekujemo da će se sa realizacijom izgradnje doma umirovljenika u Dolini Neretve što prije krenuti", kazao je Bebić. Napomenuo je da stranka ima povjerenja u obećanja župana Peza, ali da mnogi jednostavno ne mogu čekati. Istaknuo je i koliko je zapravo važno pripremiti svu dokumentaciju i biti spreman prilikom raspisivanja natječaja.
Nabrojao je i koji su domovi u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
"U Metkoviću imamo državni dom za umirovljenike sa kapacitetom za 36 starijih osoba i 20 osoba sa invaliditetom, u Dolini Neretve ima još tri privatna doma sa oko 50 ležaja, Pelješac nema nijedan dom, na otoku Korčuli ima domova u Blatu s 50 ležaja, Vela Luka s 70 i samoj Korčuli za oko 160 osoba, dok dom u Konavlima ima kapacitet 80 ležaja", kazao je Bebić.
"U svim ovim Domovima koje sam nabrojio, kapaciteti su popunjeni te postoje liste čekanja. Na primjer, u Metkoviću je sad na listi čekanja 228 osoba. Nemojmo dopuštati i olako prelaziti preko toga da naši stariji odlaze u susjednu BiH; Ljubuški, Stolac, Čapljinu, Ravno, gdje je kako čujem čak 90 posto korisnika iz Hrvatske. Porazan je i podatak da je prošle godine u radu na crno zatečeno 24 doma za starije, a da neki i dalje nastavljaju sa radom. To je dokaz da za naše starije sugrađane l njihove obitelji nije više 5 do 12 što se tiče izgradnje dodatnih domova, već je 12 sati već prošlo", zaključio je Bebić.
Potom je govorila predsjednica GO HSU-a Olga Muratti.
"Vjerujem da ćete se svi složiti da je Dubrovnik sad poprilično pokriven, da će se s ovim domom u Gružu i na Medarevu posložiti. Posebno je važan hospicij o kojem treba svugdje govoriti jer je to jedan civilizacijski iskorak. Međutim, ono što je bitno je zaista voditi računa o Neretvi. Tvoja inicijativa Siniša, dolazi u pravo vrijeme. Lijepo je obećati, lijepo je htjeti, međutim treba napraviti konkretne mjere da bi se to i realiziralo. Bilo bi dobro da se Županija, koja je ovdje pozvana, angažira u pripremanju dokumentacije. S obzirom da je Vlada pokazala spremnost, sve što mi želimo jest malo požuriti Dubrovačko-neretvansku županiju koja ima volju i želju, da se približi realizaciji toga", kazala je Muratti.
Dotakla se i još jedne bitne teme, a to je potreba uvođenja defibrilatora na javnim prostorima.
"To su potrebe ne samo starijih, već i onih mlađih, zapravo svih. Imam pouzdanu informaciju da se zaista događa da ljudi umiru zato jer im se na vrijeme nije pružila pomoć. Defibrilatori bi se trebali staviti na svim javnim mjestima, bar po kvartovima, na otocima. Kad čovjek osjeti srčane probleme, a sve ih je više, onda se s njim vrlo jednostavno može čovjeku pomoći. Imamo u gradu ljudi koji žele pomoći, koji vode računa o zdravlju, ovo je preventiva. Znam da doktor Pero Markunović se jako zalaže da se ovaj projekt realizira. On je uložio puno truda i znanja. Međutim, savjesni liječnik može dati inicijativu, napraviti projekt, ali bez pomoći lokalne zajednice to ne može. Prijedlog je da ovaj projekt zaživi na nivou Dubrovačko-neretvanske županije. Za nekakvih 200 tisuća eura se može pokriti jako puno toga. Pozitivan primjer koji mi je drago da sam čula je Metković, oni su stavili defibrilatore u sportske objekte i škole. To je dobra priča", kazala je Muratti. Naglasila je da su statistike porazne, a da se dosta toga moglo spriječiti.
"Ovo je jako važan projekt, za svih. Postoje preduvjeti, postoji sve. Ako netko kaže - tko će to kontrolirati ako se slome? Lomi se svašta, svugdje. Ne možemo zbog neodgovornih pojedinaca ne raditi ništa. Bit će onih kojima će to pomoći i koji će to cijeniti", zaključila je Muratti.