'

Talijani Dan zaljubljenih slave keksom, Tajlanđani prvim seksom

Autor: dubrovackidnevnik.hr
Asocijacija na Dan zaljubljenih ima gotovo koliko i parova. Neki će se složiti kako se radi o još jednoj izvrsnoj prilici za pokazivanje ljubavi onome tko nam je najmiliji. Drugi će u svemu tome vidjeti tek jeftini marketinški trik.

Nekim će usamljenim dušama to biti najobičniji dan u godini, a drugima podsjetnik na neke bivše ljubavi ili činjenicu da im silno fali netko s kim bi mogli podijeliti taj dan. Neki će se pošteno napiti, a neki tugovati u samoći. Određeni parovi će slaviti svoju ljubav, dok će drugi racionalno zaključiti kako se oni vole i ostalih dana u godini i pokazuju svoje osjećaje na svakodnevnoj razini. No, bilo kako bilo, gotovo svatko ima svoje mišljenje o Valentinovu i što taj dan njima osobno znači.

Najpoznatija legenda o postanku ovog praznika govori o svećeniku Valentinu koji je, dok je još kršćanstvo bilo relativno mlada religija, davao zeleno svjetlo zabranjenim ljubavima. Naime, car Ciganije III naredio je svojim vojnicima kako se nipošto ne smiju ženiti jer je vjerovao u teoriju kako se neće htjeti boriti za njega već će radije ostajati kod kuće sa svojim obiteljima. Iako su svi svećenici poštovali carevu odluku, Valentin se na nju oglušio te je nastavio vjenčavati mlade parove sve dok to nije bilo otkriveno. Svećenik je potom bačen u tamnicu, a 14. veljače mu je odrubljena glava; na dan kad se danas slavi Valentinovo. Taj je blagdan zaživio u cijelom svijetu, a svaka kultura ga slavi na svoj specifičan način, no poruka je uvijek ista – ljubav.

Francuzi za Valentinovo ipak ne žure u Pariz

Valentinovo je nastalo u Rimu, a danas u Italiji predstavlja veliko slavlje, samo što se centar ljubavi i strasti preselio u Veronu. Tamo Talijani pisma šalju svojim partnericama, ali i Juliji kako bi poboljšali svoj ljubavni život. Osim toga, za ovaj dan se osobito vezuje i darivanje Baci Perugine – malenog keksa prekrivenog čokoladom, s punjenjem od lješnjaka. U pakiranju se nalazi i papirić s romantičnim citatima ispisanima na četiri strana jezika.

Kao još jedan izrazito strastven narod slove Francuzi, no ukoliko netko misli kako na Dan zaljubljenih žure u romantični Pariz, itekako se vara. Naime, centar francuske romantike na taj se dan seli u malo mjesto simboličnog imena Saint Valentin, gdje bračni parovi obnavljaju svoje zavjete. Iako se Valentinovo obilježava 14. veljače, kao i drugdje u svijetu, slavlje se nastavlja i nekoliko dana nakon toga.

U Velikoj Britaniji, Kanadi i SAD-u Valentinovo se slavi kao i drugdje u svijetu. Dakle, prvenstveno se radi o poklanjanju cvijeća, bajadera i romantičnim večerama, no i tu postoje određene specifičnosti. Naime, kod Britanaca je običaj da se djeca okupljaju odjevena u posebne uniforme i pjevaju prigodne pjesme, prilikom čega ih odrasli nagrađuju voćem, slatkišima ili novcem. U SAD-u i Kanadi Valentinovo predstavlja praznik, ali i slavlje u svim gradovima navedenih država. Također, za njih ovaj dan ne predstavlja samo iskazivanje ljubavi prema partneru ili partnerici, nego svim ljudima koji su im na bilo koji način bliski, bilo da se radi o poslovnim suradnicima, prijateljima ili obitelji. U SAD-u se u školama organiziraju cijelodnevni programi i radionice za učenike, a njima predstavlja posebnu priliku za izražavanje kreativnosti.

Japanke svoje osjećaje izražavaju darujući čokoladu

Kod Danaca su osobito popularne čestitke koje se u toj državi masovno kupuju na Dan zaljubljenih. Svaka od njih ima posebnu poruku. Osim toga, poznat je i običaj darivanja takozvanog gaekkebreva odnosno šaljivog pisma. Radi se o pismu koje je prepuno rime, napisane od strane samog pošiljatelja, no koje nije potpisano. Umjesto imena stoje točkice, a svaka točka označava jedno slovo pošiljateljevog imena. Ukoliko dama pogodi tko je misteriozni obožavatelj, on će ju nagraditi uskršnjim jajetom. Međutim, Danci ne daruju samo svoje ljubljene, nego i prijatelje pa im, prema običaju, šalju bijelo cvijeće, najčešće visibabe.

I narodi Dalekog Istoka imaju svoje načine na koje slave ovaj dan. U Japanu se ljubav slavi od Valentinova pa sve do 14. ožujka, koji je poznat kao Bijeli dan. Prvog dana, Japanke muškarce koje vole daruju čokoladom kako bi izrazile svoje osjećaje, a to je ujedno i najčešći dar tijekom cijelog jednomjesečnog razdoblja u kojem taj narod slavi ljubav. Na sličan način se slavi i u Koreji, pa na Valentinovo dame daruju muškarce čokoladom i slatkišima, dok im oni uzvraćaju na Bijeli dan. No, oni misle i na mlade ljude koji nemaju svog partnera ili partnericu, pa svoj dan zajedno slave 14. travnja. Većina mladih tajlandskih djevojki želi imati svoj prvi seks na najromantičniji dan u godini, pa stoga nadležni dijele kondome u školama, a zbog preventive se parkovi zatvaraju ranije. U Tajvanu se Valentinovo slavi 7. i 14. veljače, a posebno je popularno darivanje ruža. Tako jedna poklonjena ruža znači jedinu ljubav, jedanaest ruža odašilje poruku “najdraža”, 99 ruža znak je vječne ljubavi, a buket od sto ruža značio bi prosidbu.

Finci Dan zaljubljenih slave u velikom stilu. Možda bi, kad se o njima radi, bolji naziv bio Dan ljubavi, a ne zaljubljenih, pri tom misleći na onu univerzalnu, čovjekoljubnu. Naime, oni kolektivno ljubav pokazuju svima koji ih okružuju.

Bez obzira na mišljenja i polemike koje samo Valentinovo uzrokuje, ono je duboko ukorijenjeno u gotovo svim kulturama. Voljeti se treba svaki dan, no vjerojatno nema ništa loše u tome jednom u godini posebno iskazati svoje osjećaje. Međutim, za nasjedanjem na jeftine marketinške trikove nema potrebe, jer ako nekog iskreno volite, ta osoba će to znati, bez obzira dobije li na poklon jednu ili tristo ruža. A što je sa samcima? Bilo bi dobro da ni oni ne troše previše novca na vino i papirnate maramice jer biti sam nije kraj svijeta. Biti nesretan sam sa sobom je zapravo problem u čitavoj priči, jer svatko bi trebao naučiti biti sretan sam prije no to pokuša ostvariti s nekim drugim.

Popularni Članci