Kolumne

TSS "POLONIA" Kao staro željezo je služila Nijemcima u Drugom svjetskom ratu, u kojem je kao prva žrtva pala baš njena matična država

Ivo Batričević

27.03.2026.

13:25:45

Opis slike
foto: Ivo Batričević privatna arhiva
Opis slike
foto: Ivo Batričević privatna arhiva
Opis slike
foto: Ivo Batričević privatna arhiva

Dubrovnik je ovaj brod posjetio samo jedan put, i to davne 1927. godine, u vlasništvu Baltic America Linea.

Dubrovnik je u međuratnom razdoblju u prvoj polovici prošlog stoljeća bio odredište brojnih putničkih brodova koji su svojom veličinom i komforom obilježili to iznimno važno doba povijesti kružnih putovanja u svijetu. Tako je 17. kolovoza 1927. sa 687 putnika i 237 članova posade doplovio u prvi i jedini posjet našemu Gradu i danski putnički brod POLONIA.

Izgrađen je 1910. na navozima škotskog brodogradilišta Barclay, Curle & Co. Ltd u Glasgowu za dansku brodarsku kompaniju Russian American  Line (u većinskom vlasništvu haburškog Hapaga) kao putničko-teretni lajner. Zaplovio je pod imenom KURSK iz latvijske baltičke luke Libau (Lipaja) za Kopenhagen, Halifaks i New York. Bio je to brod od 7858 bruto registarskih tona, dug 137 i širok17 metara, a mogao je prevoziti 120 putnika u prvom, 178 u drugom i 1288 u trećem putničkom razredu te oko 7200 tona tereta. Dva 4- cilindrična motora četverostruke ekspanzije ukupne snaga 1020 KS su ga preko dvije propele pokretale brzinom od 14 čvorova. Donacijom danske princeze Dagmar nakon udaje za ruskog cara Aleksandra III., u istom su brodogradilištu nešto kasnije izgrađeni i brodovi blizanci imena CAR i CARYCA.

POSJET DUBROVNIKU

KURSK je redovito održavao svoju putničko-teretnu transatlantsku prugu sve do početka Prvog svjetskog rata u kojem je uglavnom plovio između New Yorka i Arhangelska u službi savezničkih vojnih konvoja. Od 1917. do 1918. je plovio u najmu Cunard Linea. Nakon što je uspješno obavio sve ratne zadatke, KURSK 1921. ulazi u sastav danskog brodara Baltic American Line te mijenja ime u POLONIA.

Započinje ponovo ploviti na ranijim putničko-teretnim prugama između luka: Libau, Gdinja, Glasgow, Boston i New York. Potpuno je preuređen 1927. za prihvat 800 putnika u tri razreda nakon čega poduzima i prva kružna putovanja. Na jednom od njih tako dolazi i u Dubrovnik, koncem 1929. na posljednju plovidbu za Baltic American Line.

PREVOŽENJE EMIGRANATA

 U isto vrijeme, Poljaci nabavljaju transatlantike blizance PULASKI i KOSCIUSZKO, nekadašnje CAR i CARYCA s kojima ulaze u tržišnu utrku s njemačkim, skandinavskim, nizozemskim, i britanskim brodarima u emigrantskim plovidbama između Starog i Novog kontinenta. Blizanci POLONIA, PULASKI i KOSCIUSZKO u to vrijeme plove između Gdinje, Gdanska za Halifaks i New York, Oni su u Ameriku započeli prevoziti prve velike skupine poljskih emigranata koji danas čine respektabilnu etničku zajednicu u najmoćnijoj zemlji svijeta.

POLONIA je od 1933. zaplovila na svojoj novoj prugi između rumunjske Constance i tadašnje palestinske Haife na kojoj ostaje sve do 1933. godine. Tada je raspremljena te do konca iste godine u Italiji je u rezalištu brodova izrezana u hrpu starog željeza. Nacistički je ratni stroj u to vrijeme tražio velike količine čelika za nadolazeći Drugi svjetski rat pa je isluženi poljski brod doista dobro poslužio tome cilju, u kojem je igrom slučaja baš Poljska, matična zemlja broda POLONIA, pala kao njegova prva žrtva.

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest