/* */

Smokviške vinograde pogodila ogromna tuča, upitna sudbina čuvenog pošipa

Autor: Ahmet Kalajdžić Autori fotografija: čitatelj

Sinoć je u razdoblju od 22,30 do 23 u jakom nevremenu na području korčulanske općine Smokvica palo oko 30 litara kiše  po četvornom metru. No, tijekom tog razdoblja, deset minuta je padao i intenzivan grad koji je, kako nam kažu mještani, bio veličine frnja.

Tuča je zahvatila nasade gornjeg dijela Smokviškog polja te zahvatila vinograde na površini od oko 180 hektara te na njima načinila štetu veću od 90 posto.

Od jutros u toj općini na središnjem području otoka Korčule doslovce nitko ne priča o mogućoj berbi, nego isključivo o bilo kakvoj mogućnosti spašavanja stradalih nasada vinove loze. Zabrinuti vinogradari ističu da je upitno hoće li se koncem ove godine, kad se to i inače obavlja, uopće imati što orezati ili slijedi masovno krčenje čokota loze. Jer, nakon nevremena na trsovima ne samo da nema grozdova, nego ni lišća, a zbog polomljenih mladih grana bez i jednog lista prizor djeluje još tužnije i gotovo sablasno. Ako se zna da mještani po hektaru vinograda imaju zasađeno prosječno oko osam tisuća čokota, to znači da je upitna sudbina više od stotinu tisuća čokota čuvenog smokviškog pošipa.

Za sinoćnju elementarnu nepogodu mještani kažu kako je, stjecajem neobičnih okolnosti, zahvatila istovjetnu mikrolokaciju koja je u sličnoj tuči stradala kolovoza 2006.godine. Podsjećaju nas kako su prije 19 godina stradale iste površine vinograda, ali ih se tad uspjelo relativno mnogo spasiti jer je loza već bila u završnoj fazi razvoja, a prutovi već sazreli. No, u sinoćnjoj nepogodi su mladi prutovi potpuno uništeni i pitanje je kako će loza reagirati, odnosno hoće li se čokoti prirodno obnoviti i uopće uspjeti spasiti.

Kako god, vinogradarima predstoji neizvjesni pokušaj spašavanja loze te postupci zaštite i plijevljenje, ali nema dvojbe kako od očekivane berbe ove godine neće biti ništa te da će dogodine u svim vinotekama osjetno nedostajati mnogo butelja čuvenog smokviškog Pošipa.

Na kraju, mještani su nam rekli kako očekuju da će vodstvo njihove Općine čim prije od župana Dubrovačko-neretvanske županije zatražiti proglašenje stanja elementarne nepogode.

Popularni Članci