/* */

Protuminsko djelovanje: Međunarodni simpozij otvoren u Cavtatu (FOTO)

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: MUP

U Cavtatu je danas, u organizaciji HCR-Centra za testiranje, razvoj i obuku te uz partnerstvo Ravnateljstva civilne zaštite MUP-a i pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog sabora, otvoren 21. međunarodni simpozij "Protuminsko djelovanje 2025."


Na otvorenju simpozija, koji okuplja stručnjake iz cijelog svijeta s ciljem razmjene iskustava, rasprave o izazovima i prezentacije najnovijih tehnologija i metoda u području protuminskog djelovanja, prisustvovali su potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova dr. sc. Davor Božinović te ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite dr. sc. Damir Trut.
 
Uvodno su se obratili direktorica HCR-Centra za testiranje, razvoj i obuku Katarina Markt, predsjednik Gradskog vijeća Grada Dubrovnika Marko Potrebica, državni tajnik u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Frano Matušić te načelnik Općine Konavle i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Božo Lasić koji je proglasio simpozij otvorenim.
 
Potpredsjednik Vlade i ministar Božinović je u sklopu simpozija sudjelovao na panelu jedan na jedan kojeg je vodila direktorica HCR-CTRO-a Katarina Markt. Tom prilikom je naglasio kako je daleko najvažnije postignuće Republike Hrvatske u protuminskom djelovanju činjenica da smo nakon gotovo tri desetljeća na korak do potpune očišćenosti svih poznatih minski sumnjivih područja, a Hrvatska će biti bez mina do 1. ožujka 2026. godine.
 
Zahvalivši svima uključenima u ovaj proces, kazao je kako se u sklopu izlazne strategije promišlja i o budućnosti naših pirotehničara i tvrtki koje obavljaju poslove razminiranja, tj. mogućnostima kako da i nakon dovršetka razminiranja svih minski sumnjivih područja u Hrvatskoj iskoriste veliko znanje i iskustvo koje su stekli višegodišnjim obavljanjem poslova humanitarnog razminiranja u Republici Hrvatskoj.
 
Zaključno je istaknuo kako će Hrvatska i nakon završetka razminiranja nastaviti svoju međunarodnu ulogu kroz prijenos znanja, edukaciju i angažman svojih stručnjaka u globalnim naporima protuminskog djelovanja.
 
Ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite dr. sc. Damir Trut prezentirao je aktivnosti razminiranja te predstavio minsku situaciju i strukturu minski sumnjivog prostora u Republici Hrvatskoj, kao i pregled financijskih sredstava utrošenih za razminiranje.
 
Do danas je razminirano 12 županija i 107 gradova i općina, isključeno 1.814,1 km² minski sumnjivog prostora te pronađeno i uništeno 59.148 protupješačkih mina, 41.252 protuoklopne mine i 268.437 neeksplodiranih ubojnih sredstava, a financijska vrijednost obavljenih poslova razminiranja iznosi 1.107 milijarde eura.
 
Za razminiranje nam je preostalo još nešto manje od 50 četvornih kilometara - rekao je Trut te istaknuo kako je razminiranje minski sumnjivog područja i uništavanje eksplozivnih ostataka rata na području Hrvatske bio izazovan proces, ali zahvaljujući doprinosu Europske unije i drugih izvora, kao i predanom radu pirotehničara, rukovatelja strojeva, vodiča pasa za detekciju mina i svih drugih uključenih, ovaj zahtjevan posao se uspješno obavlja.

U sklopu trodnevnog simpozija, govorit će se o izazovima i postignućima u protuminskom djelovanju tri godine nakon invazije na Ukrajinu, strateškim pristupima s naglaskom na globalne naučene lekcije i izazove financiranja, upravljanje rizicima i unaprjeđenje s novim perspektivama te istraživanjima, razvoju i inovativnim rješenjima u protuminskom djelovanju.
 
Istraživanje i razvoj novih tehnologija za protuminsko djelovanje također su u fokusu, a uz plenarna izlaganja i panele, poseban segment simpozija posvećen je i proizvođačima opreme za protuminsko djelovanje koji u izložbenom prostoru predstavljaju svoja najnovija rješenja.
 
Simpozij o protuminskom djelovanju predstavlja važnu platformu za raspravu o aktualnim izazovima i rješenjima u protuminskom djelovanju, a ove godine je okupio preko 200 stručnjaka i dionika iz područja protuminskog djelovanja iz 35 zemalja svijeta. Razmjena znanja i iskustava te predstavljanje najnovijih rješenja ključni su koraci prema sigurnijem i čišćem okolišu u pogođenim područjima širom svijeta.

Popularni Članci