Županija

Blagaić otkrio plan za Tri sestrice: 'Ne želimo prodavati udjel u kompaniji niti se zaduživati'

dubrovackidnevnik.hr

28.08.2026.

19:45:25

foto: Facebook Vicenco Blagaić

Nakon gotovo dva desetljeća priprema, “Dubrovačke Tri Sestrice” polako počinju dobivati konkretnije obrise. Sjeverozapadno od Dubrovnika već se gradi infrastruktura, a gradnja prvih turističkih objekata trebala bi početi sljedeće godine. Otvaranje prve faze najavljeno je za 2029. godinu.

Riječ je o jednom od najambicioznijih turističkih projekata na hrvatskoj obali, zamišljenom kao destinacija koja bi trebala objediniti luksuzne hotele i vile, gastronomiju, nautiku, golf, shopping, sport i zabavu. Lokacijske dozvole za pristupne ceste i infrastrukturu dobivene su 2017. godine, a građevinske dozvole izdane su krajem 2023. godine. Odmah nakon njihova izdavanja, početkom 2024. godine, započela je izgradnja.

Vicenco Blagaić u razgovoru sa Sinošom Malusom za Poslovni.hr prisjetio se njihovog prvog razgovora koji datira iz sad već pomalo davne 2007. godine. Mnogo toga se otad promijenilo, no projekt je posljednjih godina napokon počeo poprimati željene obrise. U razdoblju od 2007. do 2022. godine proveden je iznimno složen proces otkupa zemljišta od približno 1200 privatnih suvlasnika iz mjesta Doli u Općini Dubrovačko primorje, smještenog u neposrednoj blizini lokacije projekta Dubrovačke Tri Sestrice.

Na početku procesa više od 85 posto vlasnika zemljišta bilo je preminulo, zbog čega je bilo potrebno utvrditi njihove nasljednike, od kojih su mnogi bili raseljeni diljem svijeta. Na pronalaženju nasljednika i rješavanju složenih vlasničko-pravnih odnosa bila su angažirana tri odvjetnička ureda, a cijeli se proces pretvorio u iznimno zahtjevan pravni i administrativni pothvat koji je trajao čak petnaest godina. Ekskluzivno za Poslovni dnevnik Blagaić otkriva i najvažnije planove koji su dosad bili nepoznati.

“Plan je 2028. napraviti javnu ponudu dionica, to je naš cilj”, ekskluzivno otkriva Blagaić uz dodatak da nema ništa protiv da to bude na Zagrebačkoj burzi. “Ne želimo prodavati udjel u kompaniji velikim investitorima, niti se zaduživati”, napominje Blagaić.

U međuvremenu, kao prvi korak u planu je stvaranje holding kompanije jer u ovome trenutku je projekt “podijeljen” na više tvrtki. Još važnije, plan je započeti s gradnjom prve faze u idućoj godini. “Tada bismo krenuli i s prvom prodajom brendiranih rezidencija i vila”, otkriva za Poslovni.hr Blagaić. Prvu fazu projekta čine tri hotela s dva privezišta, dva beach cluba, 30 vila i 150 brendiranih rezidencija, ukupne vrijednosti 350 milijuna eura.

U ovoj fazi do sada je uključeno devet renomiranih svjetskih i hrvatskih arhitekata i to Manuel Jesús Ruiz Moriche – ARK Architects (projektiranje šest brendiranih turističkih vila), Fran Silvestre – Fran Silvestre Arquitectos (projektiranje najveće brendirane turističke vile), Shaun Killa – Killa Design (projektiranje luksuznog brendiranog hotela sa 150 soba i 150 brendiranih rezidencija), Elastic Architects (projektiranje Nammos Hotela sa 70 soba i 10 Nammos brendiranih rezidencija, Nammos Villagea s 30 trgovina vodećih svjetskih luksuznih brendova te Nammos Beach Cluba), Clint Nagata – BLINK Design Group (projektiranje luksuznog brendiranog hotela sa 130 soba i drugog beach cluba s restoranom), Tomislav Alujević – Aalto: (projektiranje pet brendiranih turističkih vila), Oliver Grigić i Branimir Kljajić (projektiranje pet brendiranih turističkih vila), Amélie Outrequin – Landscape Design (projekt hortikulturnog uređenja pristupne ceste i rotora), Dean Skira – Lighting Design (projekt LED rasvjete pristupnih cesta i hortikulture).

Cijeli razgovor pročitajte ovdje.

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest