Brod s 22 člana posade od početka blokade je zapeo u regiji Perzijskog zaljeva, a napustio ga je u četvrtak ujutro.
Brod AP Astarea iz flote Atlantske plovidbe, kojim upravlja Tankerska plovidba, a koji se od početka iranske blokade Hormuškog tjesnaca početkom ožujka, zbog američko-izraelskog rata protiv te zemlje, našao blokiran u regiji Perzijskog zaljeva, u četvrtak ujutro napokon je prošao kroz tjesnac i napustio Perzijski zaljev te nastavlja plovidbu prema idućim destinacijama.
Na tom brodu za rasuti teret, pod zapovjedništvom Ivana Matane, nalaze se 22 člana posade, od čega pet Hrvata, kako je za Jutarnji list potvrdila Sanja Putica, voditeljica odnosa s investitorima i javnošću Tankerske plovidbe.
"Cijelo smo vrijeme uredno brod opskrbljivali vodom i hranom i svi su pomorci dobro", rekla je Putica, dodavši da su pomorci imali osiguranu i svu potrebnu zdravstvenu skrb.
Cijelo vrijeme blokade brod se kretao u regiji Perzijskog zaljeva, ali pomorci ni u jednom trenutku nisu bili ugroženi zbog sukoba.
"Za njih nije bilo opasnosti, a kompanija je neprestano bila u komunikaciji sa zapovjednikom", kaže Putica.
Iz kompanije su iskoristili priliku da zahvale i čestitaju zapovjedniku Matani što je sve prošlo dobro zahvaljujući disciplini, njegovu iskustvu, profesionalizmu i predanosti, a brod sada nastavlja sa svojim daljnjim radnim aktivnostima.