Reprezentacije Hrvatske i Engleske odigrale su 11 međusobnih ogleda u povijesti
Pred hrvatskom nogometnom reprezentacijom je prvo kolo Svjetskog prvenstva i odmah derbi skupine protiv Engleza, koji su na papiru favoriti za pobjedu. Prema većini domaćih i svjetskih kladionica, favorit u večerašnjem dvoboju skupine L je Engleska. Koeficijenti na pobjedu Engleske uglavnom se kreću između 1,70 i 1,80, dok se na pobjedu Hrvatske nude tečajevi od približno 4,75 do 5,50, što implicira vjerojatnost od oko 55-60% za Engleze i 18-22% za Vatrene.
Utakmica počinje od 22 sata po našem vremenu, uz prijenos na HTV2. Do tada, evo kratkog podsjetnika na sve međusobne utakmice Hrvatske i Engleske u povijesti.
Prve dvije bile su prijateljske
Prva međusobna utakmica ovih dviju reprezentacija bio je prijateljski ogled 1996. godine, u kojem nije bilo pogodaka na starom Wembleyu. Drugi put Hrvatska i Engleska igrali su 2003. godine, kada su Englezi upisali pobjedu 3:1. Strijelci su bili Beckham, Owen i Lampard, dok je za naše zabio Mornar.
Rooney i društvo pokvarili planove na Euru 2004.
Hrvatska je na Europskom prvenstvu u Portugalu 2004. godine, koji se tada igrao u jakom formatu od 16 reprezentacija, bila u teškoj skupini s Engleskom, Francuskom i Švicarskom.
Izabranici izbornika Otta Barića poveli su protiv Engleza u Lisabonu, u petoj minuti preko Nika Kovača. Schooles i Rooney do poluvremena okreću u svoju korist preko Rooneya i Scholesa za 1:2. Otišli su Englezi u nastavku i na 1:3, opet Rooney, da bi smanjio Igor Tudor na 2:3. Pitanje pobjednika i konačnih 2:4 u korist Engleske postavio je Lampard.
Hrvatska bajka u kvalifikacijama za Euro 2008: Maksimirska krtica i spektakl u Londonu
U listopadu 2006. godine naši su reprezentativci dočekali Engleze na Maksimiru u sklopu kvalifikacija za Euro 2008. u Austriji i Švicarskoj. Tada je nastala ona famozna "maksimirska krtica". Hrvatska je povela u 68. minuti preko Eduarda Da Silve, da bi samo šest minuta poslije, bilo već 2:0. I to na kakav način. Garry Neville je dodao loptu vrataru Paulu Robinsonu, a lopta je preskočila njegovu nogu prilikom ispucavanja i završila u golu.
Uzvratni susret kvalifikacija za taj Euro igrao se u Londonu u listopadu 2007. Izabranici Slavena Bilića već su bili izborili Euro, tako da su u Londonu na prepunom Wembleyu bili itekako rasterećeni. Toliko da su Englesku ostavili bez Eura, a upala je Rusija.
Uglavnom, poveli smo 2:0 preko Kranjčara i Olića u ranoj fazi utakmice, da bi u drugom poluvremenu za izjednačenje zabili Lampard i Crouch. Pobjedu 3:2 je Hrvatskoj, a veliko slavlje desetina tisuća Hrvata na Wembleyu, golčinom donio Mladen Petrić. Englezi ostali bez Eura.
Englezi uvratili u kvalifikacijama za SP 2010.
Ponovno Hrvatska i Engleska skupa u kvalifikacijama za neko natjecanje. Ovaj put za Svjetsko prvenstvo u JAR-u 2010. Nadali su se Hrvati ponovnoj pobjedi na Maksimiru, ali po dva pogotka Rooneya i Walcotta, ugasila su nade Hrvatske. Utješnih 4:1 postavio je Mandžukić.
Još gore Hrvatska je prošla u uzvratu, u kojem je bilo čak 5:1. Za Engleze su zabijali dva puta Gerrard, dva puta Lampard i jednom Rooney. Za Hrvatsku je strijelac bio Dudu.
Utakmica nad utakmicama: Po mnogima najveća pobjeda u povijesti Hrvatske reprezentacije
Povijesno finale Svjetskog prvenstva u Rusiji 2018. godine, Hrvatska je izborila u drami produžetaka protiv Engleske. Iako su poveli Englezi preko Trippiera iz slobodnog udarca u 5. minuti, Perišić izjednačuje u 68. na 1:1. Rezultat s kojim se otišlo u produžetke, sve do 109. minute, kada za apsolutnu ludnicu na Luzhniki stadionu i cijeloj Hrvatskoj, zabija Mandžukić.
Hrvatska je tom pobjedom ostvarila najveći uspjeh u povijesti reprezentacije - plasman u finale, a na kraju srebro.
Slavlje Engleza na Euru 2021.
S minimalnih 1:0 Engleska je slavila protiv Hrvatske u prvom kolu skupine na Europskom prvenstvu 2021. godine. Raheem Sterling je zabio Hrvatskoj u 57. minuti, u ne previše atraktivnoj utakmici. Engleska je na kraju završila u finalu, u kojem su na jedanaesterce izgubili od Italije.
Dvije preostale utakmice Hrvatske i Engleske koje valja još spomenuti su iz 2018. godine i Lige nacija, u kojem je Engleska doma slavila 2:1 (Kane, Lingrad/Kramarić), da bi u Hrvatskoj završilo 0:0.
Hrvatska i Engleska igrali su do sada 11 puta. Šest su puta slavili Englezi, dva puta Hrvatska, dok je tri puta bilo izjednačeno. Jedan od remija završio je pobjedom u produžecima u polufinalu 2018. godine.