Gradonačelniče Vlahušiću, građanima Dubrovnika što prije treba omogućiti ovo!
Kupnja stana u Splitu bilo bi sjajno rješenje za financijske probleme mnogih dubrovačkih obitelji, koje se bore s bolešću
Gotovo da nema dana kada se po dubrovačkim medijima ne objavljuju ove ili slične vijesti: „Iz dubrovačke bolnice hitno helikopterom prebačen u Split“! Kada to pročitamo znamo da je riječ o težim medicinskim slučajevima iz Dubrovnika, koji su prebačeni u splitsku bolnicu na daljnje liječenje.
Zna se često raditi i o djeci, posebno najmlađima. Kada se pacijent u teškom stanju prebaci u Split, ozbiljnost situacije gotovo uvijek zahtijeva da toj osobi nadohvat ruke bude netko od bližnjih, primjerice roditelj djece ili slično.
Ta osoba odlaskom u Split, kako bi pacijentu bila nadohvat ruke, mora pronaći smještaj, jer ne može biti u bolnici. Nažalost, kako je riječ o težim medicinskim problemima, ostajanje u Splitu nikada ne traje kratko, što obitelji bolesnih znatno povećava troškove.
Krajem prošle godine Dženiti Lazarević iz udruge Poseban prijatelj, kćer je, zbog zdravstvenih komplikacija, helikopterom hitno prebačena u Split. Lazarević je otišla u Split kako bi kćeri bila nadohvat ruke, te je tamo ostala čak mjesec dana, a smještaj je platila sveukupno deset tisuća kuna.
-Da se razumijemo, ja nisam u financijskim problemima, i to mogu platiti, ali postoje naši sugrađani kojima je cijena smještaja u Splitu jako skupa, pogotovo danas kada se Split iz sezone u sezonu turistički sve više razvija, pa tako i cijene smještaja sve više rastu. U Zagrebu sa smještajem obitelji pacijenata nema problema, jer udruga Zajedno do zdravlja ima stan u svom vlasništvu koji daje obitelji na korištenje. Međutim, u Splitu toga nema, a stanovi su znatno skuplji nego u Zagrebu, jer vam nitko neće izdati stan kao dugoročnom podstanaru, nego po turističkim cijenama – ističe Lazarević.
Najbolje rješenje ovih poteškoća bila bi kupnja stana u Splitu od strane Grada Dubrovnika, koji bi potom stan mogao dati nekoj udruzi da vodi računa o primanju obitelji pacijenata koji nisu dobrog imovinskog stanja.
Ne sumnjamo da bi Grad mogao izdvojiti oko milijun kuna za kupnju stana u Splitu koji bi znatno olakšao financijske teškoće obiteljima koji se bore s bolešću.
-Bilo bi sjajno rješenje da Grad Dubrovnik kupi stan u Splitu – zaključuje Lazarević.
Apeliramo na gradonačelnika Dubrovnika Andra Vlahušića i Gradsko vijeće na čelu s Matom Frankovićem da razmisle o kupnji stana u Splitu za medicinske potrebe Dubrovčana.
Maro Marušić