Kronika povijesnih stranputica: Od ljubičice do narcisa
Ovih dana je Vijeće Županijskog suda u Zagrebu potvrdilo optužnicu protiv bivšeg ministra gospodarstva u vladi Horvata, bivših ministara Aladrovića i Tolušića te bivšega potpredsjednika vlade Miloševića.
Trojicu terete za malverzacije s državnim potporama, a jednoga za namještanje natječaja u Ministarstvu. Uz ove kapitalce, zbog tih spornih natječaja obuhvaćen je i bivši gradonačelnik Županje Juzbašić. Iako ovi političari otpadnici pripadaju onom bivšem HDZ-u i nisu više nikakva tema niti imaju veze s našim premijerom, iz oporbe su primijetili kako vladajuća koalicija, imajući godišnju pretplatu na sudske postupke, može očekivat i nekakav popust na količinu. To su ipak najvjerniji sudski klijenti.
Tri školska sindikata, nakon jednodnevnog, prijete Vladi i petodnevnim štrajkom. Žale se učitelji, nastavnici i profesori da su slabije plaćeni od stručnog savjetnika za trening i obuku konja u državnoj ergeli u Đakovu, ali i od nastavnika u srednjoj policijskoj školi. Pet godina im Vlada odbija povećat plaće, a potrošila je 2,5 milijarde eura javnog novca na povećanje plaća državnim i javnim službenicima. Pa su najviše dobili oni koji su i prije imali najviše – doktori. Dobro je prošla i policija, jer vlast logično voli zadovoljnu policiju. Onda su se žalili i sudski službenici, a suci su nezakonitim štrajkom dobili dva povećanja, a samo jedan su tražili.
Nisu naši političari zaboravili ni sebe. Nakon izbora, sebi su izdašno digli plaće. Tako je neto plaća premijera prošle godine narasla na 5.685 eura neto, što je porast brat-bratu od 74 posto. Jednim dekretom, koji je sam on sam potpiso. A danas javnosti objašnjava, kako njemu nije toliki problem kolike su plaće u obrazovanju, nego taj vječni sindrom usporedbe s nekim drugim. Neće se valjda važnost i stručnost učitelja naše djece, uspoređivat s onom ministra demografije, koji je direktno odgovoran za uspješnost humane reprodukcije. Iz zahvalnosti prema ministrovu zalaganju za rast hrvatske populacije, neke trudnice danima odgađaju porod, čekajući ministra da dođe i presiječe - pupčanu vrpcu.
Ako je ne'ko mislio da pomorska policija služi zato da juri brzim brodovima za hvatanje švercera i kontrolu reda na moru, prevario se. Jer oni su, isto ko i suhozemna policija ovlašteni za obranu lika i djela predsjednika Vlade. Pa je njihova ispostava u Šibeniku prije tri godine, u nedostatku navedenih adrenalinskih akcija, tužila branitelja Nevena Š. radi komentara na Facebooku, kako će i našemu premijeru doć kraj. A za takvo 'zlodjelo' je zapriječena kazna do 4000 eura, ili mjesec dana zatvora. Tuženi komentator se branio da je on branitelj s prve crte bojišnice, revoltiran stanjem u Hrvatskoj. Pa je ustvrdio kako je verbalni delikt bio moguć samo za vrijeme predsjednika Tita, koji je, ako ništa drugo, barem bio ko i on- branitelj.
Poznatoje, da je ondašnja mladost, njegov lik opjevala ljubičicom bijelom, pa se npr. u tom kontekstu u Jugi išlo na Goli otok, za neoprezno ispričani vic o agronomu, koji je uzgojio bijelu ljubičicu od - sto kila. Bi li danas neki vic o narcisu, stokilašu, koji bi najbolje pristajao liku našeg premijera, rasnog pravnika, također bio proglašen smetnjom njegovim osobnim i stranačkim ambicijama, nije poznato. Bilo kako bilo, nakon oslobađajuće presude prije tri godine, pomorska policija se žalila, a ovih dana, po drugi put je sutkinja oslobodila šibenskog branitelja.
Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine smislilo je novi Pravilnik o kućnom redu u zgradama. Vlada je postala jako osjetljiva na ponašanje građana u vlastitom domu, pa uvode kazne od 500 eura za neposluh. Od već najavljene zabrane klima uređaja na fasadi, do drastičnog kućnog reda unutra. Nema više tendi protiv sunca po balkonima, graste za cvijeće moraju imat atest protiv padanja preko balkona, a prema kućnom redu, popodnevni odmor traje od 15 do17 sati, prema kućnom redu iz osamdesetih, što jedino pogađa raskalašene i bučne penzionere, jer su ostali u tom periodu - na poslu. Pravilnik isto tako propisuje, da svaki stanar ima pravo na jednu proslavu godišnje uz uvjet da je najavi dva dana ranije i da dernek ne traje dulje od ponoći. A nema više ostavljanje bicikala, skutera, motora, romobila, ormara, kuhinjskih aparata, vreća, škatula, obuće i otpada u kućnim portunima, prolazima, hodnicima, taracama, šufitima i u skalinima.
Neki komentatori na društvenim mrežama izražavaju zahvalnost predlagatelju što ne kopira švicarsku uredbu prema kojoj ne smiješ uključit mašinu i prat robu po noći (kad je jeftina struja), a nije izrijekom zabranjeno ni gologuzo hodanje po stanu, niti sjedenje i pušenje bilo čega na balkonima. A odustalo se od ideje da se svi stanari jedne zgrade trebaju isto oblačit, primijetio je jedan od njih, nakon što se pohvalio kako je svojoj ženi upravo otresao tapite - preko balkona.
Jedan dio javnosti misli kako treba bit reda u svim područjima života. Drugi tek zaključuju da ova vlast mrzi svoje građane; jedino što zna, to su drakonske kazne. Smisle više pravila nego onih koji će ih provoditi. Ko još ne pamti obećanja o redarima, zaduženim da prate vlasnike kučaka i globe ih rigorozno, jer po Uvali ne skupljaju govanca svojim ljubimaca. Možda lokalne komunalne službe nisu više za to nadležne. Ko ni za zidove što padaju po cestama, pa zato pričekajmo državni inspektorat u Zagrebu, Šubićeva 29.