Zašto bojkot, makar i na jedan dan, ima smisla čak i ako trgovačkim lancima ne padne promet
Društvenim mrežama širi se poruka u kojoj se građani pozivaju na bojkot kupnje proizvoda u trgovačkim lancima čime bi se iskazalo nezadovoljstvo zbog ogromnog rasta cijena za koje većina društva vjeruje kako je neopravdan. Ova je ideja uistinu odjeknula i sve više građana tvrdi kako na taj petak neće ići u butigu.
Istodobno su se javili brojni građani koji tvrde kako takva akcija nema nikakvog smisla, pogotovo ako će građani bjesomučno kupovati dan prije i/ili kasnije te tako samo 'iskompenzirati' bojkot od petka. Štoviše, neki od njih, s pravom, upozoravaju i kako bi se mogao postići kontraefekt – ljudi bi u panici mogli kupovati zalihe pa tako možda kupiti i ono što inače ne bi da u petak nema bojkota. Međutim, bojkot koji bi se trebao održati u petak ima smisla, čak i ako trgovačkim lancima ne padne promet, i to iz nekoliko razloga.
Šalje se poruka
Prvi je taj što se time šalje poruka koja se odavno trebala poslati - dosta nam je plaća na razini Balkana i cijena na razini Zapadne Europe, pa čak i viših! Istina je kako je Hrvatska dio Europske unije, kako bi se cijene vjerojatno trebale izjednačavati, no što je onda s plaćama? Istina je i to kako se zemlje koje cijelo svoje gospodarstvo temelje na turizmu, koji je sam po sebi nestabilna gospodarska grana, lošije nose s vremenima krize i inflacijom. Istina je i kako se inflacija ubrzava izvan sezone, onda kad nema toliko turističkih kretanja koja pokreću naše gospodarstvo.
Međutim, mnogi stručnjaci se slažu kako je ovakav rast cijena neopravdan, a sumnjaju kako je rezultat dogovora među velikim lancima o zajedničkom podizanju cijena na točno određene cifre. Takvo što je zakonski kažnjivo, ali i jako teško dokazivo.
Čak i ako se bojkotom ne postigne željeni efekt, poslana je poruka.
Zakotrljala se situacija
Drugi faktor je taj što se nakon nekoliko godina ogromnog, a vjerojatno i neopravdanog podizanja cijena, pokrenula situacija. Nije ovo jedini poziv na bojkot. Na stranici 'Halo inspektore' pojavio se poziv na bojkot proizvoda koji su u kratkom vremenu naglo poskupjeli, čemu su se odazvali brojni građani. Nedavno je na Facebooku oformljena grupa koja broji više tisuća članova gdje se dogovaraju oko bojkota točno određenog trgovačkog lanca na tjedan dana. Svaki tjedan, bojkotirali bi neki drugi trgovački lanac. Skalin po skalin, možda će sazreti vrijeme za neke još konkretnije mjere koje bi polučile i konkretnije rezultate.
Nije uvijek važno biti najpamentiji, nekad jednostavno treba napraviti bilo što
Naposljetku, sve to je nekakav, pa makar i minoran korak kojim se pokušavaju promijeniti stvari. I zbog toga društvo, pogotovo hrvatsko relativno pasivno društvo, treba pohvaliti u tim pokušajima. Jer nešto pokušava.
Hrvatska ima brojne stručnjake i predavače, čije se plaće nerijetko financiraju od javnog novca, ali su u proteklom periodu suludog poskupljenja uglavnom su nevoljko davali izjave. Malo se, pa i od strane struke, upozoravalo na nesrazmjer u rastu plaća i cijena, pad standarda, sve veće socijalne razlike u društvu. One koji su izražavali skepticizam pri uvođenju eura, proglašavalo se budalama i uvjeravalo kako do poskupljenja neće doći, no došlo je, i to do ogromnog. Ne zbog uvođenja eura, nego jednostavno zbog iskorištavanja situacije kako bi se dogodio još jedan u nizu valova poskupljenja.
Nitko nije stao iza građana, pa ni struka, a građani, u svemu tome i očito prepušteni sebi, bez konkretnih mjera, ideja i vizije, pokušavaju promijeniti stvari. Možda ne promijene ništa, možda promijene puno toga. No, kako god bilo, vrijedi pohvaliti barem dobru namjeru koja očito postoji. A onda se iz nje možda izrodi i nešto konkretnije. Nije važno uvijek biti najpametniji, ponekad je dovoljno nešto pokrenuti. Ponekad prvi korak bude pun pogodak, a ponekad je potrebno napraviti pet krivih da bi se došlo do jednog ispravnog. Ali do njega treba barem pokušati doći.