INTERVJU ELLIE LEONI 'U Andaluziji je teško naći stan za najam i puno košta, no hrana je znatno jeftinija'
Ellie Leoni po struci je novinarka, ali životni put ju je sa njenog Lopuda odveo na sunčani jug Španjolske. Kako se tamo živi u usporedbi s Dubrovnikom, tema je našeg razgovora.
Koliko već dugo živite u Andaluziji?
Živim tri godine s tim da se svako ljeto vratim na Lopud. Nisam još uvijek uspjela naći stalni posao, pa tako kada završim ugovor, vratim se doma, pa opet sve ispočetka. Trenutno radim u jednom luksuznom butiku skupocjenih torbica, a prije toga sam radila u Zari gdje sam pokrivala zaposlenike koji su bili na bolovanju. Posao u Zari Home (a radila sam i u Zari gdje se prodaje odjeća) mi je bilo sjajno iskustvo. Lokacija te Zare je Puerto Banus, najluksuzniji dio Marbelle. Moji kolege su bili dragi i obrazovani ljudi, uvijek spremni pomoći, prijatelji u svakom smislu. Imala sam čast raditi u prvom odjeljenju takve butige, biti prva osoba s kojom klijenti imaju kontakt.
Kakva je plaća u usporedbi s hrvatskom?
I minimalna i prosječna plaća su dvostruko veće nego što je slučaj u Hrvatskoj, no i troškovi života u Marbelli su viši, jer je riječ o mondenom ljetovalištu, nekoj vrsti španjolskog Monte Carla. Hrana je jeftinija nego u Hrvatskoj bilo da je riječ o supermarketima ili restoranima, no stanovanje je skuplje. Trenutno živim u jednoj garsonijeri, cijena je vrtoglavo visoka, a ipak niža od cijene sličnog smještaja koja se kreće između 1000 i 1200 eura za malu garsonijeru. Sobe su također užasno skupe. Tako da se od plaće ne može baš uštedjeti. Ima dosta prevaranata, treba paziti, čest je slučaj da ne vrate depozit. No meni velika zarada nije bio glavni motiv preseljenja u Andaluziju. Da sam išla za novcima preselila bih se na sjever ili zapad Europe. Mene je na jug Španjolske privukla kultura, toplo vrijeme, odnosno činjenica da je Marbella cijelu godinu ono što je Dubrovnik ljeti.
Vi kažete da nije najjednostavnije naći stalni posao u Andaluziji. S druge strane u Hrvatskoj jako nedostaje radne snage, pa se uvozi iz Azije. Ima li Nepalaca i drugih azijskih narodnosti u Marbelli?
Situacija je drugačija. U Andaluziji nema azijske radne snage, no ima puno imigranata iz Južne Amerike i Afrike. Ipak, valja naglasiti da je dobar dio mladih Španjolaca nezaposlen i po tome su neslavni rekorderi u Europskoj Uniji. U Hrvatskoj su kriteriji za dobiti neki posao ipak malo fleksibilniji. Ovdje sam, kada sam aplicirala za posao, morala proći strogi izbor, primjerice na zadnjem intervjuu dokazati da sam bolja u svakom smislu od ostalih kandidata, kojih je bilo 15. Mogu kazati da je radna klima sve skupa ipak opuštenija u Hrvatskoj. U Španjolskoj se radi brzim tempom i treba svakodnevno ostvarivati opipljive rezultate.
Jeste li španjolski jezik naučili u hodu ili ste ga otprije znali?
Znam ga od malih nogu i to odlično. Za dobiti bilo kakav posao morate odlično znati španjolski. To je sigurno jedan od glavnih razloga zašto ovdje nema Nepalaca, Filipinaca i ostalih. Teško je naći posao i s osnovnim znanjem španjolskog. Stvarno ga morate dobro znati.
Zašto ste birali život u Marbelli koja je luksuzna, a ne primjerice u obližnjoj Malagi gdje bi život možda mogao biti jeftiniji?
Tražila sam grad koji sliči na Dubrovnik, a to je Marbella. Da grad nije velik, a opet da sve ima. Malaga je veća, živjela sam tamo tri mjeseca. Najveća razlika između Dubrovnika i Marbelle je život zimi. U nas sve zamre, a u Andaluziji po ulicama uvijek ima nekoga, pogotovo kad je lijepo vrijeme. Primjerice danas (u veljači op.a.) sam šetala blizu mora i sudarala se s turistima. Upravo te šetnice kraj obale bile su mi veliki magnet za preseljenje u Marbellu. Zbog njih nemaš osjećaj da živiš u gradu, jer ne čuješ auta, ne vidiš cestu.
Kakve su plaže u Marbelli u usporedbi sa Šunjom na vašem Lopudu?
Mnoge plaže u samom centru Marbelle su umjetne, no ima i prirodnih u okolici. Vizualno su plaže na jugu Španjolske lijepe, ali pržina, kada je riječ o umjetnim plažama, nije neka, u tom smislu Šunj je ljepši. Više je riječ o prahu, naše pržine su puno bolje.
Okupate li se tijekom zime?
Da, kupala sam se u siječnju. Temperatura mora bila je 20, a zraka 22 stupnja.
Jesu li tijekom zime otvoreni ugostiteljski objekti po plažama ili je sve zatvoreno kao kod nas?
Ovisno o vremenu. Kada je lijepo vrijeme, pogotovo vikendom, onda rade, a kada je kiša i vjetar ne. Temperature su zimi veće nego u Dubrovniku, a kiše skoro pa i nema, svi vape za njom, u Andaluziji je veliki problem nestašica vode. Inače, sunce zalazi puno kasnije nego u Hrvatskoj, i zimi i ljeti, što je također bitan razlog zbog kojeg sam se preselila u Španjolsku, deprimiraju me kod nas kratki dani tijekom zimskih mjeseci.
Marbella je, ako se ne varam, novi grad?
Marbella ima staru gradsku jezgru koja jest turistička atrakcija, no da nije bilo turističke revolucije koja se dogodila u drugoj polovici 20. stoljeća, Marbella ne bi bila ono što je danas. Sam turizam razvio se u dvije etape. Prvo kada je arhitekt Jose Banus napravio luku, koja nosi njegov ime. Istovremeno, postaju popularni luksuzni hoteli koje posjećuju holivudske zvijezde. Radi se o hotelima autohtonog ambijenta, okruženim zelenilom, kao da ste u oazi mira. Priča jako podsjeća na razvoj Monte Carla. U Marbellu dolazi krema španjolskog i svjetskog društva. Ovdje se nalaze butici najskupljih svjetskih modnih marki. Po ulicama Puerto Banusa prolaze Ferrariji. Druga etapa razvoja Marbelle tiče se Jesusa Gila, kontroverznog poduzetnika koji je svojevremeno bio predsjednik nogometnog kluba Atletico Madrid. On je devedesetih godina bio gradonačelnik Marbelle, a bio je poznat po tome da je izvodio građevinske radove po Marbelli bez legalnih dozvola. Projekti bi se legalizirali tek nakon što bi ih napravio. Najpoznatiji projekt mu je bilo popločavanje mramorom šetnice uz more, a gradio je i čitave blokove zgrada. Uz njegovo ime često se vezivala korupcija, no ipak, mnogi stanovnici Marbelle kažu da je učinio puno dobroga za grad.
Kako u Marbelli živi lokalno stanovništvo? Je li otuđeno? Druže li se? Imaju li svoja neka mjesta za izlaske?
Španjolcima je u kulturi da izlaze, druže se. Vole jesti vani, cijene im nisu visoke, pa su za lijepih dana, restorani i kafići puni, posebno vikendom. Ta tradicija nije izumrla. Mladi izlaze u diskoteke, kojih je u Marbelli jako puno.
Mislite li ostati u Andaluziji za stalno, ako pronađete adekvatan posao?
Pa ja se i jesam preselila za stalno, sada samo spletom okolnosti dođem dio godine na Lopud. Naravno da se u životu nikad ne zna što će se dogoditi i gdje ću biti sutra. Nisam imala pojma ni da ću ovdje doći i živjeti. U Španjolskoj se ništa ni ne može planirati, živiš od danas do sutra. Nije to ni Njemačka, ni Skandinavija. Kako god, sretna sam zbog čitavog iskustva. Kvaliteta života u Andaluziji nije loša. Sunce, more, zrak, sjajna klima, kud ćeš bolje? Najveći trenutno problem u Španjolskoj je pronalazak smještaja. Nema ga puno i strašno je skup. Zanimljiva je činjenica što je cijena najma u Marbelli skuplja nego u Dubrovniku, a s druge strane cijene nekretnina su jeftinije ako se ne radi o elitnim lokacijama.
Koliko košta kvadrat stana?
U Marbelli u samom centru je poviše pet tisuća eura za kvadrat, dok je u udaljenijim dijelovima između dvije i tri tisuće eura ovisno o stanju nekretnine. Uglavnom, jeftinije nego u Dubrovniku. Malaga je još jeftinija od Marbelle.
Maro Marušić