Dobroslavić se sastao s predstavnicom Hrvata u Srbiji: "Nije nam ugodno živjeti, prosvjedi su rezultat godina nezadovoljstva"
Župan Nikola Dobroslavić održao je radni sastanak s predsjednicom Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji i saborskom zastupnicom Jasnom Vojnić.
Župan Nikola Dobroslavić objasnio je kako se posjet veleposlanice Jasne Vojnić s delegacijom dogodio slijedom inicijative Zajednica hrvatskih županija.
"Inicijativa je da se sve županije uključe u akciju potpore hrvatskom nacionalnom vijeću u Republici Srbiji, udrugama i institucijama hrvata u Republici Srbiji. Mi smo se toj inicijativi odazvali i naša je Županija izdvojila 15 tisuća eura za tu namjenu, o toj vrsti suradnje i položaju Hrvata u Srbiji razgovarali smo s gospođom Vojnić. U razgovorima smo konstatirali da je vrlo težak njihov položaj u Vojvodini i cijeloj Srbiji te da još uvijek oni pritisci iz vremena agresije na Hrvatskoj, kada se smanjio broj Hrvata u Vojvodini, još uvijek traju", rekao je Dobroslavić i apostrofirao kako su "Hrvati u Vojvodini autohtona nacionalna zajednica, ne dijaspora".
"Vlada njima pomaže, pa i naša Županija kroz ovu akciju. To je put da Hrvati opstanu u Srbiji i razvijaju svoje kulturne i obrazovne institucije, da čuvaju svoj identitet i opstanu jer je to njihov prostor na kojem su oduvijek živjeli. Bit ćemo potpora našim sunarodnjacima i dalje, oni poštuju Republiku Srbiju kao svoju domovinu i politički okvir u kojem se nalaze, ali ne smiju biti ugrožena njihova prava.
Moram reći da kada pratimo ono što se događa u Srbiji, a izdvojit ću jednu stvar koja može karakterizirati položaj Hrvata, to je da i dan danas u Srbiji Vojislav Šešelj, koji je osuđen u Haagu, gotovo na tjednoj bazi gostuje na televizijama s nacionalnom frekvencijama u Srbiji pa svoje gadosti i prijetnje i dalje iznosi, kao što znamo da je upravo prema Hrvatima u Vojvodini iznosio i da je sigurno sukrivac što su brojni Hrvati iz Vojvodine iselili zbog takvih prijetnji", izjavio je nakon sastanka Dobroslavić.
Veleposlanice Jasna Vojnić rekla je kako je zajednica Hrvata u Srbiji "velika i izuzetno živa, ali medijski nevidljiva".
"Ova inicijativa je velika podrška i zamah našoj zajednici. Prije deset godina bili smo prilično nevidljivi i nismo imali toliku podršku, ali zahvaljujući osjetljivosti gradova, županija pa i Vlade naš opstanak tamo je zaista izvjestan. Hrvatska zajednica županija s time što je sakupila jednu svotu novca poduprla je krovnu isntituciju Hrvata u Srbiji s istom sumom koliko Srbija izdvaja za naš rad. Nama je bilo omogućeno da nesmetano radimo. Osim te financijske potpore, važna nam je i politička i moralna potpora, puno se može zastupati naša prava i u predpristupnim pregovorima za EU, za nas je to sve", rekla je.
Odgovorila je i kako se danas u Srbiji osjećaju i žive.
"Trenutno u Republici Srbiji nije ugodno živjeti, vidimo sve prosvjede zbog nezadovoljstva koje je akumulirano godinama, a sada je izašlo na vidjelo. Biti Hrvat u Srbiji jedna je još posebna kategorija. Što se tiče naših prava, mi se zaista nekako držimo po strani. Zajednica smo koja je isključena iz svih procesa donošenja odluka i na neki način ne možemo biti involvirani ni u sadašnje procese. To što imamo ministra u Vladi samo je rezultat naše umiješnosti, a s vremenom ćemo vidjeti kolika će od toga biti korist. Osjećamo se kao i svaki građanin Srbije, neizvjesno za svoju budućnost. Bili bismo najsretniji da Srbija u svom europskom putu napreduje", izjavila je Vojnić.