KAKVU VODU PIJEMO? Analizirano gotovo 600 uzoraka, ovo su najčešći problemi i najproblematičnija područja u županiji
Prijedlog zaključka o prihvaćanju Izvješća o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće za 2024. godinu usvojen je danas na Županijskoj skupštini, a voditeljica Odjela za vode Zavoda za javno zdravstvo DNŽ Marija Jadrušić iznijela je rezultate državnog monitoringa iz 2024. godine.
„Ispitali smo 559 uzoraka vode za ljudsku potrošnju iz javnih vodovoda, od čega je 6,6 posto bilo zdravstveno neispravno. Imamo svoje specifičnosti pa su mnogi vodovodi ishodili od Ministarstva rješenja o dozvoljenom odstupanju za kloride pa imamo 3,6 posto neispravnih uzoraka“, kazala je Jadrušić.
Kako kaže, najčešća vrsta neispravnosti je povećana koncentracija klorida koja se događa u ljetnim mjesecima na crpilištima koja imaju kontakt s morem, pa se voda zaslanjuje. Problemi se, kaže, javljaju na crpilištima Blatskog polja, ali tu je moguće nadopunjavati vodu iz NPKLM-a.
„Imamo problem sa sjeverozapadnim dijelom Dubrovačkog primorja, vodoopskrbni sustav Visočani i Moševići, koji se napajaju iz Svitave, i u vrijeme sušnih ljetnih mjeseci se ne uspijevaju postići željene koncentracije“, kazala je Jadrušić.
Dodala je kako je problem mutnoće nakon obilnih oborina riješen izgradnjom i stavljanjem u funkciju pročistača u Komolcu, a problem se tijekom kišnih perioda zna javiti u područjima koji se ne napajaju vodom s tog područja, nego iz Palate ,a to su Zaton, Orašac i Elafiti.
Osvrnula se i na incident koji se lani dogodio na područjima koji se napajaju s Palate, kad je voda bila neugodnog mirisa i okusa. Pritom, kaže Jadrušić, treba pristupiti s iznimnim oprezom, no kako neugodan miris i okus nisu sami po sebi pokazatelj da je voda opasna po zdravlje.
„Našli smo značajno povećane koncentracije fenola, no to je bio kratak period. Nismo našli nijedan pokazatelj zdravstvene neispravnosti. U RH, nažalost, fakulteti i instituti ne rade široki spektar ispitivanja fenola koji čak mogu biti poželjni spojevi. Čekamo jesen, nadam se da će se regulirati problematika zbrinjavanja otpada u uljarama. Mi smo krško, ranjivo područje“, kazala je, a potom podcrtala zaključak - imamo sve manje zdravstveno neispravnih uzoraka, čemu je doprinio pročistač u Komolcu, ali moramo se suočiti s novim izazovima koji nas čekaju.