Pelješac dobiva Centar za rehabilitaciju i terapiju jahanjem konja (FOTO)
Realizacijom projekta Centra za reahibiltaciju i hiopoterapiju, na području Pelješca uspostavit će se centar za djecu s teškoćama u razvoju. Nositelj projekta je Općina Ston, projektno-tehničku dokumentaciju sufinancira Dubrovačko-neretvanska županija, a partneri na projektu su Regionalna razvojna agencija DUNEA, općine Orebić, Trpanj, Janjina i Mljet te udruga Djeca Pelješca.
"Ovo je projekt koji se financira iz otočne omotnice, Integriranog Teritorijalnog programa za otoke kojim naša vlada po prvi put omogućila da područje otoka ima posebnu omotnicu za korištenje EU sredsava. Ona za cijelu Hrvatsu iznosi 150 milijuna eura, za našu županiju 28 milijuna eura i ovo je jedan od 21 projekta koji će se realizirati kroz tu omotnicu. Županija priprema već tri projekta, a jedan bi trebao krenuti vrlo skoro, sve jedinice lokalne samouprave dobile su mogućnost kandidirati svoj projekt koji smatraju važnim, drago nam je da je Ston odabrao ovaj projekt. Sklopili smo sporazum o izradi projektne dokumentacije, a samo izvođenje radova će ići u režiji Općine Ston i Udruge Djeca Pelješca", izjavio je župan Nikola Dobroslavić pa naglasio kako je vrlo važno da se poštuju rokovi i da izrađivač projektne dokumentacije sve uredno i na vrijeme završi.
"Kasnije će ići natječaj za izvođenje radova i vjerujem da će Ppćina Ston, Pelješac i Putniovići dobiti jedan objekt koji je važan za cijelu našu županiju. Poznato je da smo nekoliko takvih projekata završili, dijelom i započeli kao ovaj. Govorimo o udruzi Dva skalina za koju smo uredili prostor u Dubrovniku, prostoru Centra za rane intervencije u Metkoviću, o centru u Putnikovićima za rehabilitaciju i hipoterapiju, a jedan takav centar planiramo i pripremamo u gradu Korčuli, u izradi smo projektne dokumentacije i ishodovanju građevinske dozvole", naveo je župan.
Načelnik Općine Ston Vedran Antunica rekao je kako je ovo "mali korak u smislu realizacije projekta u financijskom dijelu, ali je vrlo značajan i bitan ne samo za područje Pelješca, nego i šire".
"Partneri na ovom projektu su Udruga Djeca Pelješca koji su odradili ogroman dio posla na ovoj priči. Također zahvaljujem poljoprivrednoj zadruzi Putnikovići koja je dodijelila zemljište što je vrlo bitan segment. Nažalost, potreba za ovakvim načinom terapije postoji, a mi smo je prepoznali", zaključio je.
Načelnik Antunica je rekao kako bi po načelnim rokovima, do svibnja trebali imati građevinsku dozvolu, nakon čega bi se raspisao natječaj za izvođenje radova. Realizacija projekta se očekuje u 2026. ili 2027. godini.
Ivana Kalafatović, predsjednica Udruge Djeca Pelješca rekla je kako je ideja razvijana dugo.
"Nadamo se da ćemo ovim Centrom pružiti potrebne terapije za aktivnosti pomoću konja za djecu s područja cijele županije, a ne samo Pelječca, s obzirom na to da do sada nismo imali uspostavljen ovakav vid terapije. Mi smo već radili hipoterapiju na Pelješcu, dovodili smo vanjske stručnjake i pokazao se veliki interes pa smo već u dva navrata provodili terapije vikendom. Kroz terapije je prošlo je otprilike 60 djece jer smo bili ograničeni terapeutima, a dolazila su samo dva konja. Kada mi budemo imali natkrivenu dvoranu za ovakav vid terapije, nećemo ovisiti o vremenskim uvjetima, moći će se raditi cijelu godinu. Cijela dolina Neretve će nam gravitirati na čijem području je oko 200 djece s teškoćama u razvoju. Ovakav vid terapije će biti iznimno važan s obzirom na to da su roditelji do sada putovali u Splitsko-dalmatinsku županiju ako bi djeci htjeli pružiti hipoterapiju", rekla je.