/* */

Tesla je brend koji Hrvatska ne koristi na adekvatan način, Srbija ga kapitalizira

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: N. Sarony, wikipedia

Hrvatska nema promišljen odnos prema Nikoli Tesli, pa su njegovanja njegova lika i djela većinom prigodničarska, i ako su po količini dostatna, znatno zaostaju po kvaliteti, smatraju poznavatelji Tesle iz krugova znanosti, muzeologije, kulture i medija, koji su odgovorili na anketu Hine u povodu današnje 157. obljetnice njegova rođenja, piše portal SEEBiz.

Novinarka Jutarnjeg lista Tanja Rudež misli da je Tesla dosta prisutan u hrvatskoj javnosti, pogotovo nakon 2006. godine kada se obilježavala 150. godišnjica njegova rođenja. Kod nas postoji puno različitih inicijativa oko Tesle, a ove godine će im se pridružiti i HAZU znanstvenim skupom u prosincu kojim će obilježiti godišnjicu Teslina prijema u Akademiju. - U svakom slučaju, Tesla je danas u hrvatskoj javnosti mnogo prisutniji nego prije 20 godina, smatra Rudež.

Viši kustos Tehničkog muzeja u Zagrebu Renato Filipin kaže da je Tesla kod nas najbolje percipiran kao genij, izumitelj, a zatim kao znanstvenik, te na kraju kao čudak i ekscentrik. To ovisi o kakvom se profilu populacije publike radi. U pogledu Tesline pripadnosti Tanja Rudež i Renato Filipin upozoravaju da bez obzira na sve treba imati na umu da je većinu svoga života Tesla proveo u Americi, gdje je ostvario i svoje izume.

-Mislim da je javna predodžba Tesle kao Srbina rođenog u Hrvatskoj pozitivna za odnose između Hrvata i Srba, kaže znanstvena novinarka Rudež i dodaje da je 60 godina živio i radio u SAD-u, te da su Amerikanci svjesni kako je današnja Amerika oblikovana i zahvaljujući postignućima velikih imigranata kao što su Einstein i Tesla, što je prije nekoliko godina istaknuo i američki predsjednik Obama.

Predsjednik SKD Prosvjeta Čedomir Višnjić smatra da Teslu u Gospiću još naglašeno gledaju kroz nacionalnu prizmu te da mu zbog toga ne žele vratiti spomenik na središnji gradski trg.

Karolj Skala s Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu se slaže da se u svijetu nedovoljno zna da je on porijeklom iz Hrvatske. Ističe da je Srbija kapitalizira Teslu kao brend. - Oni imaju organizirane akcije i u Americi i u Srbiji. Nazvali su grad, aerodrome…. Dakle ona frekventna mjesta na kojima se širi identitet i spoznaja, kaže Skala.

Višnjić ističe da je Srbija mnogo napravila na izdavanju Teslinih sabranih djela, te da 'su se dobro sjetili da beogradski aerodrom imenuju Teslinim imenom'.

Filipin smatra su najsnažniji lobisti što se tiče Tesle Srbi, a Hrvatska na tom polju kaska za njima. 'Ipak i naši znanstvenici sudjeluju na raznim simpozijima i diskusijama vezanim uz Teslu tako da je tu i Hrvatska zastupljena'.

Udruga 'Nikola Tesla - Genij za budućnost'nicirala je ideju da se 10. srpnja proglasi Međunarodnim danom znanosti, tehnologije i inovacija.

(Seebiz.eu) 

Popularni Članci