Svijet

SNAŽNA PORUKA DUBROVKINJE IZ ITALIJE 'I kod nas je počelo od jednog slučaja, nemojte slijediti naš primjer!'

Ivona Butjer Mratinović

21.03.2020.

20:00:20

Opis slike
foto: Gorana Čehić
Opis slike
foto: Gorana Čehić
Opis slike
foto: Gorana Čehić
Opis slike
foto: Gorana Čehić
Opis slike
foto: Gorana Čehić
Opis slike
foto: Gorana Čehić
Opis slike
foto: Gorana Čehić

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji je danas naglo porastao broj oboljelih od koronavirusa. Ulice su se naglo opustošile jer su građani ozbiljno shvatili upozorenja koja dolaze sa svih strana.

No, uvijek ima iznimaka i pojedinaca koji ne poštuju propise te se grupiraju, čemu su svjedočili i jutrošnji prizori s prepune gruške place koja je naposljetku zbog mjera opreza i zatvorena.

No, do čega može dovesti neoprez i neodgovornost vrlo dobro znaju stanovnici Italije. Gorana Čehić rođena je Dubrovkinja koja predaje glazbeni odgoj u osnovnim školama u Riminiju i ima svoju privatnu glazbenu školu. Za Dubrovački dnevnik je opisala situaciju u Italiji. Na pitanje jesu li medijske objave i fotografije iz Italije 'prenapuhane', odgovara kako su zapravo vrlo realne.

„U Lombardiji je umrlo jako puno ljudi. To krematoriji ne mogu podnijeti pa su se vojnim konvojem tijela odvozila u druge regije, pa i u Rimini u kojem i ja živim. Područje oko Milana i Bergama više ne može podnijeti taj broj. Svakog dana svjedočimo mučnim ispovijestima ljudi, onih koji ne mogu pozdraviti svoje najmilije koji su u kritičnom stanju zbog koronavirusa, onih koji preko liječnika šalju svoje posljednje poruke najmilijima, muževi koji suprugama šalju poruke preko liječnika da ih vole… To su strašne stvari! Ljudi umiru u svojim domovima jer im jednostavno blokira dišni sistem. Ljudi ostaju u kućama s preminulim članovima obitelji dok se ne odvezu. Imam prijateljicu koja živi s troje ukućana, od njih četvero, troje su pozitivni na koronu. Njih četvero živi u četiri različite sobe. To su situacije koje je itekako događaju,“ riječi su kojima je Čehić opisala tešku situaciju u Italiji.

Kako kaže, hrane im ne nedostaje, ali bi voljela da su se svi pridržavali mjera onako kako je i bilo preporučeno.

„Jedan gospodin od 86 godina je biciklirao i policija ga je zaustavila jer se ne pridržava mjera. Upozorili su ga da je stariji čovjek i da je preopasno biti vani, a on je rekao da je imao predivan život i da slobodno može umrijeti od korone. Ima puno onih koji poštuju mjere. Ide se jednom u 10 dana u butigu, drže se propisane udaljenosti, no još uvijek postoji veliki postotak onih koji se toga ne pridržavaju, u prvom redu mladi od 20-ak godina,“ kazala je Čehić.

U bolnicama je sve podređeno koronavirusu, a obrađuju se jedino hitni slučajevi i teški ili kronični bolesnici. Prizori s ulica su potresni.

„Meni je potresno gledati ljude s maskama na licima. Kad idem u butigu, vidim da svatko svakoga gleda kao potencijalnog nositelja zaraze, nekog tko bi mu mogao prenijeti bolest. Živi se u strahu. Sve je blokirano, ne može se izaći vani, a za svaki jednostavniji izlazak treba imati potvrdu o tome gdje se ide, kada ćete se vratiti. Osjećate se kao da ste u zatvoru, ali to i jest zatvor. Ali zatvor za naše dobro,“ izjavila je.

Kako kaže, najviše joj nedostaju one male, svakodnevne stvari koje su prije bile normalne okolnosti, a danas ih više nema. Kako podučava sviranje klavira, violine i gitare, lekcije održava preko interneta, a veliki je minus svakako i to što više nema izravan kontakt sa svojim učenicima što bitno otežava posao. Njena predavanja ovise o internetu, a mreža zna biti prebukirana jer svi rade preko interneta.

Vjeruje kako bi stopa širenja virusa bila bitno manja kad bi se svi ponašali disciplinirano, stoga disciplinu preporuča i Dubrovčanima gdje se broj oboljelih već popeo na 14.

„I u Riminiju smo prije 20 dana imali jedan slučaj, sad ih je 800. Svi mislimo da se to nama neće dogoditi, a to možemo postići jedino disciplinom i poštivanjem regula. Dubrovčanima bih savjetovala da ovu situaciju uzmu zaozbiljno. Nije to jednostavna grupa nego vrlo težak virus s osjećajem gušenja. Kad se počneš gušiti, život je gotov, a ljudi to ne znaju. Savjetujem vam da poštujete zakone i propise, a budete doma, a da đireve po Stradunu ostavite za neka druga vremena. Vidjela sam da često slijedite talijanski sistem, nemojte to raditi!,“ poručila je Čehić za Dubrovački dnevnik.

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest