/* */

OTVOREN GOOD FOOD FESTIVAL Trećaši slušali o tri zlatne jabuke i uživali u štrudelima i pitama (FOTO)

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Leona Rašica/Portal Oko

Ugodan miris cimeta i jabuka mamio je jutros mnoge da uđu u prostorije Turističke zajednice grada Dubrovnika. Nije to ni čudno s obzirom da se unutra nalazilo pregršt svježih domaćih jabuka, ali i štrudela i pita.

Taj je miris namamio i učenike trećih razreda Osnovne škole Marina Getaldića koji su pristigli kako bi proslavili Svjetski dan jabuka. Maleni su trećaši tako nizali recepte za mnoga slasna jela od jabuka, a izrecitirali su i pokoju prigodnu pjesmicu. Profesionalna pripovjedačica bajki i priča Jasna Held za njih je imala iznenađenje, a to je bila priča o tri zlatne jabuke. 

Riječ je bila o princu kojem je bilo dosadno, ništa ga nije interesiralo, a onda mu je kraljica majka natuknula da je razlog njegove dosade zacijelo to što nije pronašao ženu.  A princ se htio oženiti najljepšom princezom. I kako to u bajkama biva, stara žena ga je proklela jer ju je ismijavao i rekla da će se oženiti jedino sa ženom koja nije sa zemlje. 

Tu je krenula prinčeva pustolovina do Sunca koje mu je dalo tri zlatne jabuke u kojima su bile prekrasne djevojke. Jedna je to u nizu bajki koje u sebi sadrže neki zaplet oko jabuke. Rajsko, mitsko, zabranjeno voće od davnina je simbol iskušenja, zdravlja, znanja i besmrtnosti. Još od Adama i Eve jabuka je najviše spominjano voće u literaturi, a tu se može ubrojiti i priča o Snjeguljici i otrovnoj jabuci.

Jabuka je kraljica voća, a o njenoj koristi za zdravlje dovoljno govori poslovica: "Jedna jabuka na dan, doktor iz kuće van!"

Leona Rašica/Portal Oko