test

LOKALNI IZBORI Raspitali smo se tko bi mogli biti kandidati za mjesto župana

Autor: Nikša Klečak Autori fotografija: DD
Globalna pandemija korona virusa promijenila je tijek brojnih procesa pa je tako učinila svoje da se i političke aktivnosti nađu pomalo izvan prioriteta. Ipak, bliži se kraj godine koji bi trebao iznjedriti potencijalne kandidate za predstojeće izbore pa tako i kandidate za župana ili županicu u Dubrovačko – neretvanskoj županiji.

Aktualni župan Nikola Dobroslavić dogodine u lipnju završava svoju dvanaestu godinu i treći mandat na toj funkciji, a hoće li ući u bitku za četvrti mandat ne ovisi samo o njemu nego i o tijelima njegove stranke te naposljetku i biračima u Županiji.

HDZ u kontinuitetu ili nešto novo

Nikola Dobroslavić već 11 godina iz izbora u izbore kontinuirano ima podršku od 30 tisuća glasača. Iako mu je kontinuirani uspjeh dobar zalog za još jedan mandat, Dubrovački dnevnik doznaje kako unutar samog županijskog HDZ-a nema zajedničkog stava o jednom kandidatu te da bi Dobroslavić, ako istakne svoju kandidaturu za naredne četiri godine, mogao dobiti protukandidata. Špekulira se s još dva ili tri imena, a to su dubrovački HDZ-ovci, inače dva ravnatelja Lučke uprave Dubrovnik i Opće bolnice Dubrovnik Blaž Pezo i Marijo Bekić, dok bi korčulanski HDZ-ovci mogli predložiti i aktualnog zamjenika župana Joška Cebala. Posljednje vrijeme u igri je i ime Sanje Putice, bivše saborske zastupnice i Vladine dužnosnice, koja se spominje kao ime s kojim bi se složio i nacionalni HDZ. Usko je povezana s užim stranačkim vodstvom pa tako i s premijerom i predsjednikom stranke Andrejom Plenkovićem.

Prema neslužbenim informacijama ipak je najizglednija opcija aktualni župan Dobroslavić, a ako se on pak zahvali na kandidaturi onda bi to bio njegov zamjenik Joško Cebalo.

U SDP-u ovoga puta traže konkretno

S druge strane, SDP-ovci nisu imali župana ni pravog kandidata još od odlaska 'Prvog crvenog župana', pokojnog Ivana Šprlje. On je bio prvi kandidat SDP-a koji je 1997. i 2001. pobijedio i postao župan dubrovačko – neretvanski. SDP od tada do danas nije imao kandidata koji je nakon uvođenja neposredno izabranih kandidata prošao u drugi krug. No, prije izbora kandidata, pred SDP-ovcima je izbor novog predsjednika Županijske organizacije stranke. S obzirom na to da je dosadašnji predsjednik SDP-a Dubrovačko – neretvanske županije podnio ostavku, za povjerenika je imenovan bivši načelnik Općine Mljet Nikola Hajdić, koji je i ranije obavljao dužnost predsjednika organizacije. On bi u narednih 15 dana trebao sazvati izbore, a već ovoga petka bi se na Županijskom odboru trebalo razgovarati o kandidatima i narednim izborima.

Prema neslužbenim informacijama jedno od imena s kojima se špekulira je ime gradonačelnika Ploča, Miša Krstičevića koji se sam još nije opredijelio želi li ponovni mandat gradonačelnika ili bi mogao krenuti u bitku za mandat župana. I naši sugovornici iz SDP-a, koji su željeli ostati anonimni, priželjkuju takav scenarij jer smatraju da bi Krstičević napokon bio pravi kandidat koji bi se mogao suprotstaviti protukandidatima te da nije alibi kandidat već netko iza koga bi stranka mogla čvrsto stati.

Andro Vlahušić najavljuje listu za Županiju

Bivši gradonačelnik Dubrovnika Andro Vlahušić, baš kao i za Grad, i za razinu županije najavljuje izlazak na izbore s nezavisnom listom, kao i to da će imati kandidata za župana. ''Zdravlje ljudi je nešto najvažnije, a ekipa u Županiji nema pojma u tome. Prije deset godina sam im ostavio dobru situaciju, koja je sad jako loše. Dubrovnik zdravi Grad je osnova mog programa - Dubrovnik naš Grad, zato izlazimo na izbore u županiji. Doktori su otišli u Marin Med, izgubili smo turiste, mladi specijalizanti su otišli, duge su i liste čekanja. Županija se brine samo o dvije stavke. Jedno je zdravstvo, a ono je užasno. Drugo su turistička putovanja. To im bolje ide,' rekao je Andro Vlahušić na pitanje o izlasku na izbore te dodao kako će listu najvjerojatnije nositi on.

'Razgovarat ću s nezavisnim listama u gradovima i općinama da zajednički izađemo na izbore, kao jedna nezavisna lista. Takva lista može osvojiti 10 do 15 posto glasova i bez nje se ne može sastaviti vlast. A onda, kad bude drugi krug, sve je zanimljivo. Što se tiče kandidata, već sad imam 25 ljudi koji su uz mene. To su ljudi koji vode projekte, ostvareni su u svom poslu. Puno je tu onih s iskustvom i onih mlađih. Rekao bih da je jedna trećina tu starih lica, a dvije trećine novih. Nisam s nikim razgovarao jer prvo želim ostvariti suradnju s nezavisnim listama, ali sigurno da će kandidat biti onaj koji može ostvariti najviše glasova,' rekao je Vlahušić.

Vićanov DDS izlazi samostalno, Jelčić kandidat za župana?

Za informaciju o tome je li gradski vijećnik Ivan Jelčić kandidat Dubrovačkog demokratskog sabora za župana pitali smo predsjednika stranke Pera Vićana.

''Predsjedništvo stranke donijelo odluku da na izbore za župana i Županijsku skupštinu izlazimo samostalno kao i uvijek. Imamo svoje kandidate za sve funkcije, od župana do zamjenika, ako se zakon ne bude mijenjao pa bude samo jedan  kandidat za zamjenika. Imamo i kandidate za listu za Županijsku skupštinu. Očekujemo dobar rezultat. O eventualnim imenima ovoga trenutka je još malo rano govoriti, a također je rano za govoriti o  bilo kakvim postizbornim koalicijama, rekao je za Dubrovački dnevnik Pero Vićan.

 

Umirovljenici možda krenu samostalno

Bivši predstojnik dubrovačkog Ureda za obranu Cvijeto Cvjetković i predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika naše županije mogao bi biti HSU-ov kandidat za župana ako se ta stranka odluči samostalno ići u izbore. Taj nekadašnji direktor Luke Dubrovnik na zadnjim parlamentarnim izborima bio je kandidat za saborskog zastupnika na listi RESTART koalicije.

Hoće li se Mostov Nikola Grmoja, kao najpoznatija osoba te stranke ponovno okušati kandidaturom za župana ili će zajedno s Božom Petrovom u tu bitku poslati nekoga drugoga trebalo bi se znati u narednim mjesecima.

Prema dosadašnjoj praksi može se reći kako je festa sv. Vlaha onaj rok kada počnu na površinu isplivavati kandidati iz svih stranaka.

Popularni Članci