test

Čini se da bi moglo 'zapeti' između Vlahušića i HNS-a, hoće li Gabričević morati odabrati stranu?

Autor: Ivona Butjer Mratinović Autori fotografija: Goran Mratinović
Bivši gradonačelnik i gradonačelnički kandidat na predstojećim lokalnim izborima Andro Vlahušić za Dubrovački dnevnik je jučer potvrdio kako bi na njegovoj listi 'Dubrovnik- naš Grad' kao kandidatkinja za zamjenicu trebala ići Nataša Gabričević, čelnica dubrovačkog HNS-a. 

No, u političkim krugovima se već neko vrijeme spekulira kako vrh stranke nije baš sklon ideji da HNS-ovi članovi idu kao kandidati tuđih lista, a ne njihovih. Stoga je Dubrovački dnevnik za komentar upitao šefa HNS-a Stjepana Čuraja oko toga da Gabričević bude kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnika na Vlahušićevoj listi.

"Osoba može biti kandidat, ali mora biti na stranačkoj listi," izjavio je Čuraj dodavši kako mu je drago što eventualni koalicijski partneri prepoznaju HNS što, vjeruje, govori o njihovom rezultatskom, a ne samo koalicijskom potencijalu. U prijevodu, trenutni je stav stranke kako bi Gabričević s Vlahušićem mogla na izbore, ali jedino na HNS-ovoj listi.

Za komentar smo upitali Andra Vlahušića koji, čini se, i dalje ostaje pri ideji oko vlastite liste. Kaže kako je 'Dubrovnik-naš Grad' zapravo koncept koji nije registriran ni kao udruga ni kao politička stranka, stoga 'HNS-ovcima ni pripadnicima ostalih opcija nema što oduzeti'.

"To je jedna nova priča, u Hrvatskoj rijetka i jedinstvena. To je platforma u kojoj građani ne samo da odlučuju nego su i cilj i svrha. Je li itko bio prisutan na predstavljanju Plana upravljanja povijesnom jezgrom iz grada, je li bio itko ispred HAZZU-a, a imamo doktorski studij 'Povijest stanovništva' na Sveučilištu? Je li bio itko ispred Grada, gradonačelnik ili predsjednik Gradskog vijeća? Nije. Znači, po HDZ-u u Dubrovniku nema pametnih ljudi. 'Dubrovnik - naš Grad' je upravo suprotno, to smo svi mi građani, nebitno jesmo li HNS, SDP, HSU, nije bitno," kazao je Vlahušić otkrivši kako je za njega vlastita lista zapravo trenutna opcija.

"To je moja lista kojoj će nositelj biti Andro Vlahušić, na nju primam ljude koji žele biti sa mnom. Dakle, ja formiram listu, a ljudi koji su u HNS-u ostaju članovi svoje stranke, imaju svoj prostor, ljudi iz HSLS-a isto tako, ja se u to ne petljam, zašto bi ljudi izlazili iz stranke? 'Dubrovnik - moj Grad' neće imati žiro račun, nećemo biti registrirani kao udruga, to je koncept. Nikome ne oduzimam ništa," izjavio je Vlahušić.

No, ipak je razvidno kako vrh HNS-a zasad ima ideju o izlasku s vlastitom listom i u tom scenariju Vlahušić može izaći kao nezavisni kandidat za gradonačelnika, ali Gabričević bi trebala biti na HNS-ovoj listi, dok Vlahušić nudi vlastitu listu, ali ne postavlja uvjet kako bi netko, pa ni Gabričević, trebala izaći iz stranke. Čini se kako će po tom važnom pitanju HNS i Vlahušić tek trebati usuglasiti stavove, a ako do toga dođe, neminovno je kako će dio članova HNS-a ipak morati izabrati hoće li prihvatiti pravila pod kojima stranka izlazi na izbore ili će je napustiti i pridružiti se Vlahušiću.

Popularni Članci