‘Želim uputiti najdublju zahvalnost svima vama. Hvala našim utemeljiteljima koji su pokrenuli ovu lijepu priču, hvala svim bivšim i sadašnjim voditeljima, koreografima, garderobjerima i upravama. Hvala roditeljima na povjerenju. I ono najvažnije, hvala vama, dragi plesači, svirači i pjevači, jer vi ste srce i duša ovog društva. Dok je vas, u Župi će se čuti zvuk lijerice i živjet će ponos koji nosimo u srcu. Neka nam je sretnih i blagoslovljenih prvih 50 godina’, upravo je ovim riječima predsjednik KUD-a Marko Marojica Marin Srijense zaključio svoj svečani govor na sinoć održanoj Svečanoj sjednici povodom obilježavanja velikog jubileja; 50 godina djelovanja Društva.
Ovim svečanim događajem Kulturno-umjetničko društvo Marko Marojica obilježilo je pola stoljeća rada, predanosti i očuvanja tradicijske kulture Župe dubrovačke, a ujedno odalo priznanje onima bez kojih ova priča ne bi trajala; ljudima KUD-a.
U svečanom ozračju, uz članove Društva, bivše folkloraše, prijatelje i brojne uzvanike, obilježeno je pedeset godina postojanja društva koje je tijekom desetljeća postalo jedan od najvažnijih čuvara kulturnog identiteta Župe. Upravo je tu ulogu u svom obraćanju istaknuo i načelnik Općine Župa dubrovačka Marko Miloslavić, naglasivši važnost djelovanja Društva za očuvanje lokalne baštine i zajedništva.
Predsjednik Srijense u svom je govoru podsjetio na bogat i sadržajan put Društva od prvih koraka i službenog nastupa 1976. godine do današnjeg statusa jednog od najprepoznatljivijih folklornih društava juga Hrvatske.
Istaknuo je kako je kroz KUD prošlo više od 500 članova generacija Župki i Župjana koje su svoje vrijeme, energiju i ljubav utkale u očuvanje župskih bala, tradicijske glazbe, narodnih nošnji i običaja. Prisjetio se i najtežih godina tijekom Domovinskog rata kada je rad Društva bio privremeno prekinut, ali nikada nije nestala želja za povratkom na pozornicu i nastavkom očuvanja baštine.
Posebno je naglašena uloga KUD-a kao ambasadora Župe dubrovačke kroz brojne nastupe diljem Hrvatske i Europe, kao i važan doprinos Društva obnovi i očuvanju originalne župske narodne nošnje te stvaranju vrijednog fundusa tradicijskog ruha i nakita.
Predsjednik se dotaknuo i jednog od pitanja koje Društvo prati od samih početaka; osiguravanja vlastitog prostora za rad i razvoj kulturnih sadržaja. Upravo zato posebno je odjeknula najava načelnika Miloslavića o konkretnim koracima prema rješavanju tog pitanja, što bi otvorilo nove mogućnosti za kvalitetniji i sadržajniji rad sadašnjih i budućih generacija folkloraša.
U sklopu svečane sjednice dodijeljena su priznanja pojedincima, ustanovama i prijateljima Društva koji su svojim radom ostavili trajan trag u njegovu razvoju.
Zahvalnice za poseban doprinos radu i razvoju KUD-a Marko Marojica dodijeljene su:
Voditeljima pok. Branku Tadiću, Petru Srijemsiju, Đuru Grbiću, Mateu Čaniću, Ivanu Vlašiću i Enesu Omerčahiću; tajnicima Kati Pendo, Andriji Kuštu i Davorinu Njiriću, predsjednicima pok. Matu Vlašiću, pok. Tonćiju Maregi, Marinu Mišiću, Jakovu Handabaki, Ivici Grbiću i Marinu Srijense, lijeričarimapok. Antunu Lisi, Pavu Srijemsiju, Brunu Rajiću, Mihu Handabaki i Luki Baniću, garderobjerima Pasku Pendu, Ani Miloslavić, Jelici Crnčević i Dragici Haičman te zlatnim sponzorima i podupirateljima Društva Općini Župa dubrovačka, Turističkoj zajednici Općine Župa dubrovačka, Georgu Nemetscheku, Hora Verum d.o.o., DPDS-u Dubrovnik, Rašica i partneri d.o.o., Manjguri d.o.o., Adriatic DMC Dubrovnik, Anki Tadić, Vinki Zec, Maris Sambrailo, Pauli Miloslavić i Osnovnoj školi Župa dubrovačka.
Osim laureata, zahvalnice su dodijeljene, odnosno bit će uručene i više od stotinu osoba koje su tijekom proteklih desetljeća na različite načine pridonijele razvoju, radu i očuvanju KUD-a Marko Marojica - članovima, suradnicima, roditeljima, prijateljima i podupirateljima Društva.
Veliki obljetnički koncert ove subote
Svečana sjednica bila je prilika za prisjećanje na bogatu prošlost, ali i potvrda da tradicija Župe dubrovačke i dalje živi kroz nove generacije koje s jednakim entuzijazmom nastavljaju njezino čuvanje.
Obilježavanje jubileja nastavlja se velikim obljetničkim koncertom koji će se održati u subotu, 27. lipnja u Mandaljeni, gdje će publika ponovno imati priliku doživjeti bogatstvo pjesme, plesa i zajedništva koje KUD Marko Marojica njeguje već punih pedeset godina.