/* */

KARLA LABAŠ: "Sloboda je uvijek opasna, ali ona je najsigurnije što imamo"

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Nikša Klečak

Karla Labaš, glasnogovornica Ljetnih igara dala je intervju za portal buro247.hr, u kojem je govorila o ovogodišnjim Igrama, 'Elementarnim česticama' i o plavušama koje vode Igre.

No, u Dubrovniku je sve nekako povezano s umjetnošću i Igrama. Dubrovčani žive s Igrama i za njih. One su neodvojivi dio Grada. Pa čak i oni koji im uvijek nalaze neke zamjerke, ne mogu bez njih. Biti svakodnevno u doticaju s vrhunskom umjetnošću zaista je privilegija. To jako dobro zna i naša sugovornica, Karla Labaš, glasnogovornica DLJI i jedna od vodećih osoba ove prestižne kulturne manifestacije. Bez obzira na to što joj je ljeti svaki radni dan iz minute u minutu pretrpan poslovnim obavezama, ona je jedna od onih profesionalaca koji su skroz predani svom poslu i kod kojih vam se doima da im je stres potpuna nepoznanica. Karla zaista voli Igre i zaista živi s njima!


Po čemu su 66. DLJI drugačije od dosadašnjih, zbog čega su otišle korak dalje?

Ovogodišnje Igre svakako donose nešto novo. Off program "Noćne serenate" je iskorak prema privlačenju novih publika, iako mislim da je i prije nazivati Igre elitnim festivalom ili njihov program i koncept elitističkim bilo neopravdano. "Serenate" su serija kasnovečernjih koncerata koja će predstaviti glazbenu i pjesničku vrstu tipičnih regionalnih kultura, odnosno tradicionalnu glazbu vezanu uz različite gradove i različite kulture. Nastupit će Tereza Kesovija s francuskim šansonama, Amira Medunjanin sa svojim repertoarom sevdaha, Roby Lakatos, virtuozni gypsy violinist sa svojim ansamblom... Istovremeno, prvi u Hrvatskoj postavljamo Houellebecqa i nitko ne može tvrditi da su Igre anakrone.

Najbolje što ćemo vidjeti na ovogodišnjim DLJI, po tvom izboru je...?

Premijerni dramski naslovi "Elementarne čestice" Michela Houellebecqa u režiji Ivice Buljana i "Dubrovačka trilogija" Iva Vojnovića u režiji Staše Zurovca. Radi se o dvama vrhunskim naslovima, a oba su redatelja okupila sjajnu glumačku ekipu. Jedva čekam i druženja s Pascalom Brucknerom, na premijeri njegova "Ledenog mjeseca", prvo na brodu koji će za vrijeme izvedbe ploviti prema pučini negdje iza Grebena i Kalamote, ali i tijekom razgovora koji će ovaj francuski filozof voditi s festivalskom publikom. Nastup Gregoryja Portera, lanjskog dobitnika Grammyja za Najbolji vokalni jazz album, zbilja treba upisati u svoj kalendar s naznakom "ne propustiti". Porter je prije više godina nastupio u Hrvatskoj, ali dosta nezapaženo i pred malom publikom, a sada, nakon zadnjeg albuma "Liquid Spirit" i velikog Grammyja Porter je ponovo u Hrvatskoj, i to na Igrama! Vjerujem i da će koncert Iva Pogorelića u atriju Kneževa dvora biti pravi crescendo za kraj Igara. Maestrovi nastupi su uvijek jedinstven, ne samo glazbeni, već gotovo spiritualni doživljaj.

 

Oko izvođenja predstave "Elementarne čestice" autora Michela Houellebecqa, nastale su velike kontroverze. Što je zapravo ono najkontroverznije vezano uz tu predstavu i cijelu priču? Pokazalo se i na tom primjeru da su kultura i umjetnost itekako pod utjecajem aktualnih političkih zbivanja u svijetu?!

Jedino po čemu taj roman može biti kontroverzan je eksplicitan prikaz ljudske seksualnosti u društvu suvremenog doba, ali tu nema ništa posebno radikalno jer je pornografija već toliko dostupna i neprestano svuda oko nas da smo na nju potpuno otupjeli. Uvredljiv zasigurno nije, intimno bolan da. A što se tiče kontroverzi koje izaziva čitav slučaj oko te jedne dramske premijere na Igrama, izgleda da se tu radi o čistoj politici. Čini mi se da je čitava situacija dobar indikator koliko je sloboda zapravo krhka pa čak i ovom našem razvijenom demokratskom društvu. Ili možda baš u njemu! Ne mogu vjerovati da je sloboda samo privid i da ne postoji u suvremenom društvu, kako kaže jedna rečenica koju su glumci izgovarali na ceremoniji otvorenja prije nekoliko dana. Više mi se sviđa ova: "Oni koji se mogu odreći malo vlastitih sloboda da bi postigli malo privremene sigurnosti, ne zaslužuju ni slobodu ni sigurnost", a pripisuje se Benjaminu Franklinu i druga: "Sloboda je uvijek opasna, ali ona je najsigurnije što imamo", koju je izgovorio Harry Fosdick. Čini mi se da su u ovom kontekstu to dvije najaktualnije rečenice.

Autor: Renata Debeljak

Intervju je preuzet sa portala buro247.hr