'

Vlahušić o stanju u zdravstvu: Liječnici koji žele raditi i privatno, prvo trebaju pokazati svoje rezultate i liste čekanja

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Goran Mratinović
Vlahušić kaže kako je do 2022. postojalo 125 redovitih sveučilišnih profesora koji su imali pravo raditi u privatnoj praksi. Ustavni sud je tada, pojašnjava, donio odluku da ili svi ili nitko mogu raditi u privatnom sektoru. “Tada smo se suočili s velikim problemom. Ako svima dopustite da rade privatno, izgubit ćete javno zdravstvo”, kaže Vlahušić.

Nekadašnji ministar zdravstva Andro Vlahušić komentirao je za N1 situaciju u hrvatskom zdravstvu.

Vlahušić kaže kako je ova afera narušila povjerenje između građana i zdravstvenog sustava. “Što se točno dogodilo, možemo samo čitati iz novina. To baca ružnu sliku na cijeli zdravstveni sustav, a to je oko 80 tisuća liječnika, sestara i tehničara koji skrbe o četiri milijuna građana RH. Naravno da se ovo nije trebalo dogoditi, da su postojali mehanizmi i modeli kako da se to riješi, da svatko ne određuje samostalno kako će napraviti javnu nabavu, da Ministarstvo ima alate da to napravi transparentno”, govori Vlahušić.

Vlahušić kaže kako je do 2022. postojalo 125 redovitih sveučilišnih profesora koji su imali pravo raditi u privatnoj praksi. Ustavni sud je tada, pojašnjava, donio odluku da ili svi ili nitko mogu raditi u privatnom sektoru. “Tada smo se suočili s velikim problemom. Ako svima dopustite da rade privatno, izgubit ćete javno zdravstvo”, kaže Vlahušić.

“Mi smo to potpuno ukinuli. Samo je profesor Nikica Gabrić odlučio prestati raditi u javnoj bolnici i on do danas radi na slobodnom tržištu i nema nikakav ugovor s HZZO-om. Nakon toga je, puzajući, u svim bolnicama došlo do toga da više od 1000 ljudi ima pravo raditi i javno i privatno”, kaže Vlahušić i objašnjava da o tome tko ima pravo raditi u privatnoj praksi odlučuje ravnatelj bolnice. Vlahušić kaže da to u praksi znači da rade svi jer ne možete nekome dati dopuštenje, a nekome ne.

Kako bi to trebalo riješiti? Bivši ministar kaže kako će nova ministrica, koja je jučer dobila suglasnot saborskog Odbora, morati riješiti ovu situaciju jer u mnogo slučajeva radi se o direktnom sukobu interesa.

Vrlo često pacijenti odlaze u privatne klinike kod liječnika koji ih liječe u javnim bolnicama. Vlahušić kaže kako je taj problem vrlo jednostavno riješiti. 

“To je očigledan sukob interesa. Ministarstvo i liječnička komora trebaju napraviti povjerenstvo. Ako želite raditi u privatnom sektoru, trebate nacionalnom povjerenstvu pokazati rezultate rada u javnom sektoru, kao što moraju dužnosnici. Ako vam povjerenstvo da suglasnost jednom godišnje, onda je to potpuno transparentno. S tim da ravnatelji i šefovi klinika i odjela ne mogu biti ni vlasnici niti raditi privatno jer se moraju posvetiti tome da njihov odjel, klinka i bolnica koja je financirana javnim novcem bude što je moguće bolja”, kaže.

Što bi se dogodilo kad bi došlo do odluke da liječnici ne mogu istovremeno raditi i u javnom zdravstvu i u privatnom sektoru?

“Ja sam to napravio i nakon toga smo imali štrajk doktora. Tada ih je bilo 125 koji su raspirili nezadovoljstvo. Danas je teško zamislivo da će neka vlada, ova neće jer je to dopustila, donijeti tako tvrdu odluku. Ja nisam za to da se presiječe preko koljena, ali sam za to da oni koji se bave organizacijom posla i za to dobivaju pristojne plaće, ne mogu to raditi. Svi ostali koji žele raditi privatno, nema nikakvih problema da zatraže od nacionalnog tijela, da objave liste čekanja, broj pacijenata, da pokažu rezultate rada, medicinske i financijske. To se mora napraviti ili ćemo završiti u dualnom sustavu, gdje svi imaju dva radna mjesta, jedno u javnom sektoru gdje nikome ne odgovaraš… “, zaključuje bivši ministar.

Popularni Članci