U zagrebačkom zoološkom dogodio se pravi 'baby boom' stonskih kornjača! Ugrožena vrsta uskoro se vraća doma
U prirodnom ih staništu, u Stonu, ima svega nekoliko. Krivac su klimatske promjene, apartmanizacija i predatori.
"Proces reintrodukcije mladunaca je da se othranjuju dvije do tri godine u zološkom vrtu dok steknu određenu veličinu kako bi bili što spremniji na život u prirodi, cilj je da ih što manji broj predatora može ugroziti", izjavio je za RTL Ivan Cizelj, ravnatelj Zoološkog vrta Grada Zagreba.
Proces ide ovako - odrasle kornjače liježu jaja koja potom idu na inkubaciju. Temperatura inkubacije određuje spol kornjače, a kad se izlegnu stižu u prihvatilište za divlje životinje u Dumovec. Ondje će boraviti do proljeća, kada se probude iz zimskog sna. U tom bi razdoblju trebala biti gotova nova nastamba za riječne kornjače u Zoološkom.
"Objekt je koncipiran tako da budu uzgojni parovi u vanjskom dijelu koji se daju podijeliti međusobno, koji imaju svoje rampe za sunčanje i mjesta za polaganje jaja, a ostatak objekta biti će posvećen othrani mladunaca", pojasnio je Cizelj.
U novom bi prostoru broj novih kornjača trebao drastično porasti. Trebalo bi ih se izleći 50-ak. Novost je i edukativni kutak za posjetitelje gdje će moći doznati sve o njima. Kada dovoljno narastu dio se vraća u obnovljeno stanište u Stonu, a dio ostaje u Zagrebu.