O aktualnoj situaciji u Hrvatskoj, vrućim temama o kojima mediji svednevice izvještavaju, konkretno, aferama poput sadašnje sa SMS-ovima, curenju informacija i sustavu sigurnosti u Hrvatskoj, te drugim važnim pitanjima u tome kontekstu iz Glasa Slavonije razgovarali su s Đurom Luburom, uglednim hrvatskim stručnjakom za telekomunikacije, tehniku i metodologiju prisluškivanja.
Koliko takvo curenje informacija i njihovo dilanje, da se tako izrazim, pojedinim medijima znači u biti podrivanje stabilnosti države i vlasti, ma koja trenutačna bila, poput sad HDZ-ove?
- Curenje informacija snažno slabi vjeru u institucije i njihovu profesionalnost, ali to u pravilu ne zanima one koji informacijama dilaju. Oni često gledaju samo vlastite kratkoročne ciljeve. Nažalost, u najvećem broju slučajeva pokrovitelji, pa čak i izvršitelji takvog curenja informacija, ljudi su koji su trenutno u poziciji vlasti, što je i logično, jer oni koji nisu u takvoj poziciji imaju vrlo ograničen pristup takvim informacijama. Zato, nažalost, nikad i ne budu otkriveni i procesuirani, što dodatno slabi vjeru ljudi u državu i njezine institucije i potvrđuje tezu kako institucije selektivno odrađuju svoj posao, što je iznimno opasno.
Kako mislite "selektivno"?
- Pa, gledajte, svi se skrivaju iza institucija i pozivaju ih da rade svoj posao. No, prema mojem mišljenju, nastaje problem kad institucije u vrlo kratkom roku otkriju tko je navodno odao određenu informaciju poput toga da se provodi određena mjera tajnog nadzora, što je pohvalno, da su to odradili tako brzo, ali istovremeno, s druge strane, nikad ne otkriju tko je u javnost pustio stotine tajnih dokumenata i informacija. Iz svega ispada kako nije istina da službe to ne znaju ili ne mogu, nego ne žele, što je iznimno opasno i puno gore nego da su nesposobne. Selektivna pravda jako je opasna.
Cijeli intervju pročitajte OVDJE.