Projekt AWASTER: Svi se moramo okrenuti kružnom gospodarstvu
U pitoresknom Portogruaru smještenom u talijanskoj regiji Veneto 24. i 25. lipnja održana je konferencija AWASTER for a circular future: youth empowerment and business innovation.
Jedan od glavnih pritisaka na okoliš je prekomjerno stvaranje otpada s naglaskom na plastiku. Zato se svi moramo okrenuti kružnom gospodarstvu. - naglasio je na početku konferencije voditelj projekta Andrea Poldrugovac iz IRENA-e.
Održiva poslovanja ključ su uspješne budućnosti
Na okruglom stolu u sklopu konferencije okupili se hrvatski i talijanski predstavnici gospodarskog sektora i iznijeli s kojim se izazovima suočavaju pri uvođenju održivih praksi u poslovanje. Sudionici predstavnici regije Veneto bili su složni kako se njihovo područje mora okrenuti prema iskorištavanju otpada kao vrijednog resursa, uz poseban naglasak na otpadne vode, sve s ciljem očuvanja okoliša i prirodnih resursa kojima ova regija obiluje.
O izazovima uvođenja učinkovitih sustava za gospodarenje otpadom u Hrvatskoj govorio je Vjeran Filippi, predsjednik LAG-a 5. - Infrastrukturna izoliranost juga Hrvatske, osobito otoka kao što je Korčula, izazov je na čijem rješenju treba raditi. - rekao je Filippi. Osim nužne infrastrukture te transportnih poteškoća, hrvatski otoci suočavaju se i s izraženom sezonalnošću. - Broj stanovnika, a posljedično onda i količina otpada koji nastaje na otoku, tijekom ljetne sezone se utrostruči. - dodao je Filippi.
Za pozitivnu promjenu potrebni su i određeni alati. Tako je Marco Galanti iz talijanske tvrtke T2i predstavio digitalne alate koji pomažu poduzećima u analizi otpada i usvajanju održivih modela. Simone Zecca iz Studia Sigma pak je govorio o važnosti edukacije građana o kružnom gospodarstvu, ali i predložio model „plati odvoz otpada onoliko koliko otpada proizvedeš”.
Mirela Faraguna iz FLAG-a istočna Istra navela je kao primjer dobre prakse inicijativu Labin bez plastike koja okuplja škole, ribarski sektor i gradske tržnice s ciljem smanjenja korištenja jednokratne plastike.
Primjeri dobre prakse kao inspiracija za razvoj poslovanja
U sklopu AWASTER projekta izrađen je Katalog dobrih praksi s 35 primjera održivih poslovnih rješenja iz Italije i Hrvatske. Sara Ferigo iz SINLOC-a predstavila je Katalog u okviru konferencije. - Održivost zaista može biti gospodarska prilika, za primjer možemo uzeti tvrtku Favini koja proizvodi papir od algi.- navela je Ferigo. Među primjerima dobrih praksi našli su se i naši Maritimo recycling iz Dubrovnika te Portico, slow fashion brand s Korčule.
Educirani mladi za održivu budućnost
U okviru konferencije održan je i okrugli stol na temu uloge obrazovanja u usvajanju održivih načela u svakodnevnom životu.
- Sunce godinama radi na edukaciji i to od vrtićke do sveučilišne razine. - naglasila je Tea Kuzmičić Rosandić, voditeljica AWASTER projekta u Suncu. - U sklopu projekta proveli smo radionice za učenike splitskih osnovnih škola. Djeca su uz stručno vodstvo umjetnice od otpada prikupljenog tijekom akcije čišćenja na Pantanu izrađivala uporabne predmete. - dodala je Kuzmičić Rosandić.
Svijetli primjer rada s mladima je i Srednja škola Mate Blažine iz Labina. Profesorica Olivera Tadić učenicima u okviru programa Škola za okoliš kroz terensku nastavu omogućava primjenu znanja u praksi i realnom životu.
Predstavnik Veritas S.p.A, Samuele Colombo naglasio je i potrebu za informiranjem mladih o mogućnostima zapošljavanja u sektoru kružnog gospodarstva.
Mario Solomone i Massimo Marchiori nadodali su kako je važno u edukaciju o kružnom gospodarstvu uključiti i odrasle kako bi se postigla šira društvena promjena.
Aplikacija za praćenje otpada i Eco laboratoriji u školama
Nakon konferencije projektni partneri održali su redovni sastanak kako bi raspravili o provedenim i nadolazećim aktivnostima. - Posebno nas veseli razvoj waste footprint aplikacije koja će uvelike doprinijeti edukaciji školskog uzrasta. - najavio je Poldrugovac.
- Uskoro će splitske škole dobiti svoje vlastite Ecolab-ove. - najavila je Kuzmičić Rosandić. Naime, u Ecolab-ovima učenici će od otpada moći izrađivati inovativne proizvode, a najbolji će biti predstavljeni na završnoj konferenciji projekta.
Projekt AWASTER još jednom je potvrdio da je suradnja između regija i sektora ključna za stvaranje održivog i kružnog gospodarstva i da je prekogranična suradnja nužna za očuvanje Jadrana.
Uz konferenciju je održan i redovni sastanak AWASTER projektnih partnera. Ovaj posjet pružio je priliku za razmjenu ideja, evaluaciju dosadašnjih aktivnosti i planiranje predstojećih aktivnosti projekta.
Inače, projekt AWASTER iz programa prekogranične suradnje Interreg Italija-Hrvatska 2021-2027, čiji je glavni partner Istarska regionalna energetska agencija IRENA, uz partnere Udrugu SUNCE iz Splita, talijanski LAG „VeGAL“, konzultantsku i investicijsku tvrtku SINLOC SPA iz Padove, Grad Casarano te LAG 5, ima za cilj smanjenje otpada, prvenstveno u Jadranskom moru kao zajedničkom resursu prekograničnog područja. Kroz projektne aktivnosti potiče se gospodarski i obrazovni sektor na što ranije usvajanje načela i vrijednosti kružnog gospodarstva u poslovanja i svakodnevne aktivnosti.