Hrvatska

NAPOKON PREDAH OD KORONE? Broj novooboljelih bi krajem rujna trebao znatno pasti, Capak otkrio na čemu temelji optimizam

dubrovackidnevnik.hr

02.09.2020.

20:05:50

foto: Davor Pongracic/CROPIX/POOL/PIXSELL

Veći je broj umrlih i hospitaliziranih, strože mjere uvode se u sve više županija. Ponovno je aktivan broj 113 za upite o koronavirusu. Informacije građani mogu dobiti pozivom svaki dan od 8 do 21 sat.

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak najavio je da bi broj novooboljelih već krajem mjeseca u Hrvatskoj mogao znatno pasti.

Za Dnevnik Nove TV objasnio je na čemu temelji optimizam i najavljen smanjen broj novih zaraženih. Kako je rekao, epidemiolozi pažljivo prate brojke i upotrebljavaju takozvane prediktivne modele.

"Na temelju ulaznih podataka o broju oboljelih i ostalih parametara računa se kakva bi krivulja trebala izgledati, kad nas očekuje plato, a kad dolazi silazni dio krivulje", kazao je Capak.

"Upotrebom jednog takvog modela došli smo do zaključka da bi sredinom devetog mjeseca se sa platoa brojke trebale početi spuštati prema dolje. Također, pažljivo pratimo sve načine. Prošli tjedan smo u ponedjeljak, utorak i srijedu imali više od 700 oboljelih, sad ovaj tjedan u iste dane imamo 610. I to pokazuje lagani trend pada", dodao je Capak.

"Nadamo se da će nove mjere koje smo aplicirati i koje su predložili lokalni stožeri uroditi plodom i da će nam brojke početi padati", rekao je.

osljednjih dana povećan je broj testiranih osoba. "Gledamo da se što više ljudi testira, da se dijagnositcira što više onih koji se vraćaju s ljetovanja, putovanja, prije njihova povratka u obitelji i na radna mjesta", objasnio je Capak.

"Važno je da što ranije uhvatimo, iako se ljudi sada češće javljaju jer imaju simtome. Mi nikoga ne odbijamo, sve testiramo. Naprosto je ispalo tako da brojke sada rastu", kazao je.

"Naši kapaciteti su puno veći od onoga što testiramo, u ovom trenutku je jako dobro da možemo i više. Naš maksimalni kapacitet ljudski i tehnički je oko 7000", istaknuo je Capak.

O uplatama aranžmana za skijanje kaže kako misli da epidemiološka situacija, kakva je trenutna i kakva će biti kad krene sezona skijanja - neće dopuštati.

"Ja mislim da epidemiološka situacija, kakva je trenutna i kakva će biti kad počne sezona skijanja, neće dopuštati takve izlete i takve odlaske. Što se mene osobno tiče, ako ću ići na skijanje, onda ću ići u Slovačku koja ima bolju incidenciju nego Austrija", zaključio je Capak.  

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest