Može li se očekivati smanjenje kamatnih stopa? Evo što kaže prvi čovjek HNB-a
"Rekao bih da će ovo biti nešto bolja godina nego 2023. To znači da će se živjeti bolje jer će zaposlenost biti veća i realni dohoci će porasti”, kazao je Vujčić.
Guverner HNB-a Boris Vujčić za N1 je komentirao ekonomsku situaciju u Hrvatskoj, kao i projekcije za ovu godinu. Smatra da će inflacija nastaviti usporavati, a oko kamatnih stopa ne očekuje velike promjene. Na kraju se osvrnuo na kunu, otkrio koliko ih je još ostalo nezamijenjeno, ali i što će biti s njima nakon tri godine.
Za ovu godinu kaže:
“Očekujem blago povećanje rasta BDP-a, procjenjujemo tri posto. Očekujemo da će se trendovi iz 2023. makroekonomski nastaviti, očekujemo nastavak smanjenja inflacije, daljnji nastavak smanjenja stope nezaposlenih i rast zaposlenosti i realnih plaća. Rekao bih nešto bolja godina nego 2023. To znači da će se živjeti bolje jer će zaposlenost biti veća i realni dohoci će porasti.”
Potom se osvrnuo na inflaciju: “Borbu s inflacijom ocjenjujem ovako – kad dođe do rasta inflacije, moramo usporavati rast gospodarstva kako bi se potražnja ohladila i stopa inflacije pala. Uspjeh je ako uspijemo spustiti stopu na našu ciljanu razinu na oko dva posto bez da dovedemo ekonomiju u recesiju. To bi bilo sjajno, ali to se rijetko događa. U ovakvim situacijama često ekonomija mora otići u recesiju. Po svemu izgleda da ćemo proći kroz to bez recesije, ali vjerojatno i na razini Eurozone imat ćemo to blago spuštanje bez recesije.”
“Najveći rizik je situacija kod naših glavnih vanjskotrgovinskih partnera – Njemačka, Italija i sve zemlje iz okružja. Ako kod njih dođe do snažnijeg pada potražnje, onda bi se to odrazilo na nas, ali prema projekcijama Europske središnje banke to se ne bi trebalo dogoditi”, rekao je Vujčić.
Komentirajući rast kamata u Europi Vujčić je dodao:
“Ne očekujem da će se nešto događati s kamatnim stopama. Digli smo ih na četiri posto i trenutno ih držimo na toj razini, to je dovoljno restriktivno da se proces dezinflacije nastavi. Očekujemo da će se postupno inflacija nastaviti smanjivati, kad dođemo u situaciju da možemo razgovarati o smanjenju kamatnih stopa, kad budemo sigurni da je taj proces stabilan. Mislim da treba još pričekati malo i vidjeti podatke o tržištu rada u Eurozoni. Smanjenje kamata ne očekujem prije ljeta”, rekao je.