Boris Vujčić izabran u vrh Europske središnje banke
Ministri financija zemalja eurozone na sastanku u Bruxellesu nominirali su guvernera Hrvatske narodne banke Borisa Vujčića za potpredsjednika Europske središnje banke, piše HRT
Vujčić je u finalu dobio potrebnu kvalificiranu većinu glasova država članica eurozone od najmanje 16 zemalja koje predstavljaju najmanje 65% stanovništva.
Uz Vujčića, kandidati za tu poziciju bili su i predstavniici Finske, Latvije, Estonije, Litve i Portugala. Trenutni potpredsjednik ECB-a, čiji mandat istječe potkraj svibnja ove godine, je Španjolac Luis de Guindos.
Predsjednik euroskupine, tijela koje okuplja ministre financija eurozone, Kiriakos Pierakakis, rekao je da će u utorak prije početka sastanka Vijeća za ekonomske i financijske poslove (Ecofin) to tijelo obavijestiti o odluci euroskupine.
Ecofin bi potom trebalo uputiti formalnu preporuku Europskom vijeću, koje će potvrditi izbor Borisa Vujčića, nakon konzultacija s Europskom središnjom bankom i Europskim parlamentom.
Europsko vijeće bi trebalo tu odluku potvrditi na summitu u ožujku, a Vujčić bi dužnost trebao preuzeti 1. lipnja. On će na tom mjestu zamijeniti Španjolca Luisa de Guindosa.
Pierakakis je na konferenciji za novinare nakon sastanka euroskupine izrazio zadovoljstvo što je za mjesto koje će u svibnju biti upražnjeno već na prvom sastanku postignut dogovor, za razliku od prošlih iskustava poput onoga iz 2012. godine kada je trebalo šest mjeseci da se dođe do suglasnosti.