Hrvatska

Milanović kritizirao Stožer: To je paraustavno tijelo, nije normalno da grupa koja nije birana određuje broj ljudi na svadbi

dubrovackidnevnik.hr

26.07.2020.

12:25:30

foto: A.Č.

Predsjednik Zoran Milanović gostovao je u nedjelju u emisiji Točka na tjedan N1 televizije.

Na pitanje novinarke Nataše Božić Šarić je li dosadnije biti na funkciji predsjednika, Milanović je rekao da ne bi sveo na tu razinu odgovora. 

- Ovo je prvi puta da ovako nešto gledamo. Prisegnuo sam 18. veljače, već 25. veljače na dan Počasno-zaštitne bojne zove me premijer da mi kaže da je prvi slučaj otkriven. U svakom trenutku je po meni trenutak da se razgovara o onome što se u međuvremenu događalo. Život nije stao, samo se na čudnovat način izvitoperio.

Daje li COVID kriza dodatnu težinu dužnosti predsjednika?

- Upravo suprotno. Od početka govorim da je ovo situacija koja se pretvorila u izvanredno stanje, živimo u njemu, a nismo to uskladili s Ustavom. Kad bi se to učinilo, ne vidim ulogu predsjednika, nego Vlade i Sabora. Više od toga ne mogu govoriti jer ću postati nasilan - kazao je Milanović.

- Mogu upozoravati i biti korektan prema Vladi. Ovo nije ekonomska kriza, ovo je udar koji nije ni po prirodi niti kriza potražnje ili ponude. Na to se svode prave ekonomske i financijske krize. Ova je uhvatila baš sve. S obzirom da za nju nismo krivi trebamo nešto dobiti od EU i to na neki način dobivamo - dodao je, prenosi Jutarnji list.

Osvrnuo se i na ograničavanje temeljnih prava zbog odluka koje su donesene zbog koronavirusa.

- To je rubno područje. Je li stanje u kojem živimo zadnjih pola godine normalno i redovno? To je izvanredno stanje, ali nije rat. Ustav kad je pisan, a pisan je dosta jasno jer se spominju prirodne katastrofe.

Je li ovo prirodna katastrofa? Virus je između živog i neživog. nama se ograničavaju određena prava. Ona su prema ustavu u početku apsolutna, ali ne možeš živjeti u uređenoj zajednici da su prava apsolutna. 

Apsolutno pravo je da vas strpa u zatvor, ali je li to negacija temeljenog ljudskog prava - je, ali nije propisana - kazao je.

Na opasku da se zbog prirodne nepogode građanima ograničavaju temeljna Ustavna prava, Milanović je kazao da za to postoji potreba ali da to mora biti regulirano. 

Komentirao je i ulogu Nacionalnog stožera civilne zaštite.

- Nije normalno da grupa ljudi koja nije birana od naroda određuje koliko ljudi smije biti na svadbi - kazao je.

- Ja sam da idemo u inicijalnu odluku dvotrećinskom većinom. Vlada treba punomoć za to koliko će ljudi biti na svadbi, ja bih im je dao da mogu - kazao je.

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest