Predsjednik Zoran Milanović gostovao je u nedjelju u emisiji Točka na tjedan N1 televizije.
Na pitanje novinarke Nataše Božić Šarić je li dosadnije biti na funkciji predsjednika, Milanović je rekao da ne bi sveo na tu razinu odgovora.
- Ovo je prvi puta da ovako nešto gledamo. Prisegnuo sam 18. veljače, već 25. veljače na dan Počasno-zaštitne bojne zove me premijer da mi kaže da je prvi slučaj otkriven. U svakom trenutku je po meni trenutak da se razgovara o onome što se u međuvremenu događalo. Život nije stao, samo se na čudnovat način izvitoperio.
Daje li COVID kriza dodatnu težinu dužnosti predsjednika?
- Upravo suprotno. Od početka govorim da je ovo situacija koja se pretvorila u izvanredno stanje, živimo u njemu, a nismo to uskladili s Ustavom. Kad bi se to učinilo, ne vidim ulogu predsjednika, nego Vlade i Sabora. Više od toga ne mogu govoriti jer ću postati nasilan - kazao je Milanović.
- Mogu upozoravati i biti korektan prema Vladi. Ovo nije ekonomska kriza, ovo je udar koji nije ni po prirodi niti kriza potražnje ili ponude. Na to se svode prave ekonomske i financijske krize. Ova je uhvatila baš sve. S obzirom da za nju nismo krivi trebamo nešto dobiti od EU i to na neki način dobivamo - dodao je, prenosi Jutarnji list.
Osvrnuo se i na ograničavanje temeljnih prava zbog odluka koje su donesene zbog koronavirusa.
- To je rubno područje. Je li stanje u kojem živimo zadnjih pola godine normalno i redovno? To je izvanredno stanje, ali nije rat. Ustav kad je pisan, a pisan je dosta jasno jer se spominju prirodne katastrofe.
Je li ovo prirodna katastrofa? Virus je između živog i neživog. nama se ograničavaju određena prava. Ona su prema ustavu u početku apsolutna, ali ne možeš živjeti u uređenoj zajednici da su prava apsolutna.
Apsolutno pravo je da vas strpa u zatvor, ali je li to negacija temeljenog ljudskog prava - je, ali nije propisana - kazao je.
Na opasku da se zbog prirodne nepogode građanima ograničavaju temeljna Ustavna prava, Milanović je kazao da za to postoji potreba ali da to mora biti regulirano.
Komentirao je i ulogu Nacionalnog stožera civilne zaštite.
- Nije normalno da grupa ljudi koja nije birana od naroda određuje koliko ljudi smije biti na svadbi - kazao je.
- Ja sam da idemo u inicijalnu odluku dvotrećinskom većinom. Vlada treba punomoć za to koliko će ljudi biti na svadbi, ja bih im je dao da mogu - kazao je.