OD 1. lipnja u opticaj kreću CRO kartice na kojima će poslodavci zaposlenicima moći uplatiti 2500 kuna i taj će se iznos moći koristiti samo na fizičkim prodajnim mjestima restorana i smještaja u Hrvatskoj, doznaje Index od Ministarstva turizma.
"Projekt je već lani usvojen na vladi, a sad je završen i proces s bankama i kartice će biti spremne za uporabu od početka lipnja. Potpisani su ugovori sa 7 banaka (Agram banka Zagreb, PBZ, Erste, RBA, OTP, HPB i Podravska banka). Budući da je to kartica koja treba kontrolirati korištenje novca isključivo u Hrvatskoj, oni koji dobiju karticu mogu s njom plaćati preko POS uređaja ovih banaka. Plaćanje će biti moguće na prodajnim mjestima u djelatnostima smještaja i usluga posluživanja hrane i pića. Neće biti moguće online korištenje", objasnila je za Index glasnogovornica Ministarstva turizma Slađana Vignjević.
Tvrdi kako ima dosta zainteresiranih firmi koje bi uvele CRO kartice za svoje zaposlenike.
"Poslodavcima je taj iznos neoporeziv. Prema anketi koju smo proveli, svaki drugi poslodavac je iskazao interes i dosta se velikih firmi odlučilo za uvođenje, a 63 posto njih preferira iznos od 1000 do 3000 kuna, no mi smo odredili da to bude 2500 kuna. Kartica će zasigurno imati učinka na domaći turizam", kazala je Vignjević.
Već se krajem 2016. u javnosti počelo spominjati uvođenje CRO kartica na koje bi poslodavci uplatili određen iznos, koji bi bio neoporeziv, i tako počastili svoje zaposlenike ljetovanjem u Hrvatskoj. Prvotno je to bilo zamišljeno tako da se pojačaju predsezona i postsezona, da domaći turisti u to vrijeme idu na Jadran te da samo tada mogu koristiti taj iznos s kartice. Iako je bio najavljivan za 2017., projekt još nije zaživio, no 1. lipnja, kako su nam naveli u Ministarstvu turizma, sve će biti spremno, a građani će te kartice moći podići u spomenutim bankama.
Kako je zbog pandemije koronavirusa upitan dolazak stranaca na Jadran, Ministarstvo turizma na ovaj način želi potaknuti domaće goste da dođu tijekom sezone, a ne samo u predsezoni i postsezoni, kao što se spominjalo prijašnjih godina.