Hrvatska

"Ne znam kako da vam uopće opišem taj osjećaj", govori odmah na početku emotivno o dojmovima naš vjerni čitatelj Slavko Švagelj koji je posjetio područje pogođeno potresom gdje je otišao pružiti pomoć unesrećenim.

Križevački kuhar Slavko Švagelj koji je inače dugo radio u Dubrovniku te kasnije i u Velikoj Britaniji ispričao nam je kako je prije par dana stigao u Petrinju te što ga je dočekalo.

- Grad je u potpunosti obavijen tamom, nema struje, vode... Vojska, policija i vatrogasci se probijaju kroz ulice, čiste se prilazi, i osiguravaju kućanstva, razmještaju se ljudi, mnogi su na ulicama, bosi, gladni, hladno im je. Sve skupa izgleda strašno. Grad je uništen, potres je učinio svoje. Ljudi su ostali bez domova i krova nad glavom! - opisuje slike užasa Slavko Švagelj.

On i kolege kuhaju u Crvenom križu za stanovnike i volontere.

- U isto vrijeme me hvataju tuga i bol jer je teško gledati ljude u takvom stanju, ali brzo sam reagirao i pomagao oko hrane, kuhanja, raspoređivanja namirnica koje su nam ljudi poslali, te kasnije u dijeljenju toplih napitaka i skuhanim obroka. Kuhari su se dobro organizirali i hvala svima na tome. Vojska i ljudi su bili baš gladni, jer su morali izdržati cijeli dan bez hrane onako umorni i na hladnome. Nastavljamo s kuhanjem jer želimo osigurati ljudima što je više moguće obroka - najavio je planove koje imaju svi koji su se pridružili kuharskom timu za pomoć Petrinji i okolici.

Inače brojni kuhari iz Zagreba i cijele Hrvatske sinoć su u Petrinji instalirali javnu kuhinju. Namirnice su skupili putem Facebooka, a ljudi su im slali potrepštine iz cijele Hrvatske.

- Mnogi ljudi su izgubili krov nad glavom i potreban im je smještaj. Ljudi diljem Hrvatske su zaista brzo reagirali i pomogli u svakakvim donacijama, Zaista od sveg srca hvala im na tome. Sada nam je najpotrebnije da nađemo ljudima krov nad glavom, jako su neispavani i u strahu. Tlo svako malo podrhtava i tko zna što nas još čeka. Rano ujutro vozim se i na radiju svira pjesma “Moja Domovina”, ne možeš da se ne plačeš uz sve te slike u glavi ljudi čije su kuće porušene i grada koji je pao! Nadamo se pozitivnim vijestima i da će sve biti u redu te da će se pomoći svim selima koja su stradala. Važno je da se ljudima pruža pomoć i osiguraju sredstva. Zajedno smo u svemu - zaključio je za Dubrovački dnevnik kuhar Slavko Švagelj.

"Svi kuhari koji mogu doći u Petrinju i pomoći kuhati molim vas da se javite Ivanu na broj mobitela +385 98 173 6880! Chefovi trebamo vas!", stoji na Facebook stranici inicijative Chef kuha doma.

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest