' /* */

„Cenzuriranje i maltretiranje istraživačkih novinara mora prestati!“

Autor: dubrovackidnevnik.hr
Istraživački novinar Domagoj Margetić javnosti se obratio putem otvorenog pisma te već drugi dan štrajka glađu, a sve s ciljem poboljšanja statusa istraživačkih novinara u Hrvatskoj. Zakon ih ne štiti, izloženi su konstantnoj cenzuri, prijetnjama i diskriminaciji, a i sam Margetić je navedenu nepravdu osjetio na svojoj koži.

„Prvi zahtjev za prekid štrajka glađu je pokretanje postupka donošenja Zakona o zaštiti prijavljivača korupcije čime bi se uvelike regulirao status istraživačkih novinara koji nakon što otkriju velike korupcijske afere dobivaju otkaze te ostaju na ulici bez posla i osnove egzistencije“, izjavio je Margetić za Dubrovački dnevnik.

Osim toga, zahtjeva da nadležne vlasti odgovore na njegovo pitanje tko i prema kojim kriterijima sastavlja tzv. crne liste novinara i zbog čega se on nalazi na njima. „Vlast se mora ograditi od takvih oblika cenzure i javno priznati doprinos demokraciji malobrojnim istraživačkim novinarima koji su se borili protiv korupcije i organiziranog kriminala te ih na taj način javno rehabilitirati od svih zabrana, mobinga i svega što prolazimo kroz zadnjih nekoliko godina“, odlučno će Margetić. Najavljuje kako od štrajka glađu neće odustati dok se ne ispuni sve što je naveo.

„Da sam šutio o korupciji i trgovao informacijama, ne bih imao nikakvih problema“

Međutim, ovo nije prvi put da štrajka glađu. Naime, zadnji put se odlučio na takav pothvat još u vrijeme Sanadera, kad je zbog širenja istine, otkrivanja malverzacija i borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala i uhićen. Tad je štrajkao puna 34 dana, sve dok ga nisu pustili na slobodu, odnosno do ispunjenja njegovih zahtjeva. Danas ga u njegovom naumu javno podržava Nezavisni sindikat carinika Hrvatske, zviždačica Sonja Vlahek iz Hrvatske pošte, glazbenici i civilni aktivisti Bruna Langera te brojne građanske aktivističke skupine, od kojih se posebno izdvaja Occupy Croatia, koja mu je i jučer dala podršku pred Ambasadom EU.

„Da sam šutio o korupciji i trgovao informacijama i dokumentima, ne bih imao nikakvih egzistencijalnih problema”, naglasio je Margetić u svom otvorenom pismu. U dosadašnjoj je novinarskoj karijeri razotkrio i otvoreno pisao o brojnim aferama kao što su one vezane uz HAC, INU, NAMA-u, političku korupciju u Carini, krijumčarenje cigareta, duhansku mafiju i nezakonitu pretvorbu i privatizaciju TDZ-a i TDR-a, malverzacije vezane uz Privrednu banku Zagreb, Zagrebačku banku, Hrvatsku poštu, Hrvatsku poštansku banku, Dubrovačku banku, a najznačajnija je svakako Afera Hypo.


„Korumpiranom sistemu i mafiji mi novinari smo laka meta!“

“To je međunarodna bankarska afera o kojoj postoji dokumentacija koja dokazuje trag novca iznesenog iz Hrvatske na tajne račune u inozemstvu, prije svega u Austriji i Lichtensteinu, pod kontrolom pripadnika političke i ekonomske elite iz Hrvatske, a prema nekim dokumentima iz Afere Hypo radi se o iznosu koji doseže 47,7 milijardi eura. Također vam je poznato da sam kao istraživački novinar prvi predao dokumentaciju Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske o Slučaju Sanader – Hypo, još u travnju 2008. godine, nakon čega je i pokrenuta istraga, zatim i optužnica, a naposlijetku i osuđujuća presuda protiv bivšeg premijera za kazneno djelo ratnog profiterstva. Također sam svu dokumentaciju do koje sam došao u mojim novinarskim istraživanjima ustupio ne samo istražnim tijelima; policiji, DORH-u i USKOK-u, nego i Nacionalnom antikorupcijskom vijeću u Saboru u vrijeme kada je vijećem predsjedao Željko Jovanović, te istražnim tijelima Austrije.

Na istraživanju Afere Hypo blisko sam surađivao i s pokojnom predsjednicom Savjeta za borbu protiv korupcije Vlade Srbije Vericom Barać“, naveo je u svom otvorenom pismu te dodao kako su o njemu napisane brojne klevete, laži i neistine kojma ga se, kako kaže, pokušalo diskreditirati kao čovjeka i novinara, a sve zbog toga što je odbio šutjeti o navedenim malverzacijama i jer je pisao o ljudima koji u Hrvatskoj imaju potpunu kontrolu.

“Laž je da ova zemlja i državne institucije štite prava nas novinara. Jer kada otkrijemo velike korupcijske afere, naši životi i naše egzistencije ne vrijede više ništa. Korumpiranom sistemu i mafiji mi smo laka meta koju treba odstraniti, ne uvijek fizičkim likvidacijama, najčešće to čine ovakvim ugrožavanjem egzistencije i profinjenim metodama ušutkavanja. Jednog po jednog, dok nas sve ne ušutkaju. Zato što ste im vi to dozvolili”, zaključuje Margetić u svom otvorenom pismu.

Popularni Članci