Brojne epidemiološke mjere donesene su od početka Covid pandemije. Sve s ciljem kako bi se širenje zaraze spriječilo i da se što prije vratimo 'normalnoj' svakodnevici. Nacionalni Stožer civilne zaštite na čelu s Ministrom Davorom Božinovićem postao je 'alfa i omega' u kreiranju sudbine brojnih pojedinaca.
Donesene odluke direktno utječu na živote pa su brojni ostali bez posla, primanja i s neizvjesnom budućnošću. Dakako, mjere pomoći s kojima se Vlada voli hvaliti, također su donesene kako bi olakšale građanima. No, unatoč istima, brojni su ipak ostali nezaštićeni; sezonci, oni koje poslodavci nisu prijavljivali, obrtnici koji si ne mogu priuštiti držati objekte otvorenim te su poslovanje prisiljeni prodati jer su uložili veliki novac koji dolazi na naplatu i brojni drugi.
Ipak, valja se zapitati jesu li zaista sve donesene odluke bile pravovremene, logične i u najboljoj namjeri?
Ukinute mjere pred izbore, postrožene nakon
Velika podrška ljudi koju je Stožer uživao, pa im se čak i pljeskalo s balkona i taraca, naglo se promijenila u periodu pred izbore. Stožer, čiji su članovi pripadnici HDZ-a, je izgubio dio povjerenja kada je pred parlamentarne izbore popustio s mjerama, te nakon završetka izbora, kada je naglo porastao broj zaraženih ponovno postrožio mjere. Vlada nije preuzela odgovornost iako su se predizborni skupovi održavali te se pobjeda slavila uz grljenje, pjevanje, bez maski odnosno bez pridržavanja bilo kakvih mjera. Slavljenju su prisustvovali i članovi Stožera.
Ista situacija dogodila se u 11. mjesecu nakon Kolone sjećanja u Vukovaru, koja se unatoč lošim brojkama, ipak održala, a nakon toga održani su i unutarstranački izbori u HDZ-u kada je bilo više novozaraženih i umrlih nego danas, ali se zbog toga čekalo s mjerama. Tri dana prije Kolone sjećanja u Hrvatskoj je bilo preko 2 tisuće novooboljelih.
Kritiku na ovakve mjere uputio je i predsjednik dubrovačkog SDP-a Jadran Barač, kazao je kako je zadatak Stožera, uz prevladavanje predmetne krize, čuvati svoju vjerodostojnost, a time i povjerenje građana.
'HDZ-ov Stožer civilne zaštite je napravio ogromnu štetu Hrvatskoj jer je bezobraznim iznimkama poništio povjerenje građana, s druge strane Stožer odnosno Vlada proziva građane i zahtijeva od njih disciplinu,' kratko je kazao te dodao da su građani nervozni zbog brojnih epidemioloških mjera radi kojih nemaju mogućnosti ostvarivati prihode, dok u isto vrijeme Stožer ne preuzima odgovornost za vlastite propuste oko iznimki i kašnjenja s cjepivom te provođenja mjera u ranoj fazi jesenske sezone.
'U takvim okolnostima nastaje kolaps uređenih društvenih odnosa, a počinje nasilje. Nedavni primjer dvostrukih kriterija je pogreb na kojem se skupilo stotinjak ljudi, iako je prema epidemiološkim mjerama dopušteno najviše 25. To je ograničenje za sprovode kada su u pitanju svi građani. No ono što vrijedi za građane očito ne vrijedi za vrh HDZ-a,' opisao je Barač.
Teretane ne rade, ali nogometaši treniraju
Jedna od brojnih mjera koja je kritizirana je i zatvaranja fitness centara odnosno teretana dok se za određene sportove ipak održavaju treninzi i utakmice (nogomet, rukomet).
Za komentar ove mjere zamolili smo vlasnika Bodybalance Gyma u Dubrovniku Srđana Milića.
'Donijeli su generalnu odluku, sve zatvorimo i to je to. Mogli smo raditi pridržavajući se epidemioloških mjera jer evo mi konkretno radimo jedan na jedan ili u grupi do šest ljudi u terminu, a imamo veliki prostor,' kazao je Milić koji smatra da se ljudima uskratila mogućnost vježbanja što bi se kasnije moglo odraziti s određenim zdravstvenim poteškoćama.
'Dolaze vježbati ljudi s različitim zdravstvenim problemima kako bi unaprijedili zdravlje. Ovo je doba krize i razumijem da je najvažnije sačuvati zdravlje od virusa, no moglo se detaljnije ući u ove mjere kako bi ipak sačuvali posao, a i zdravlje ljudi,' smatra Milić koji zaključuje kako je zapravo ovo odluka utjecala negativno na vlasnike fitness centara, kao i na korisnike.
Kafići ne smiju prodavati kafu, ali butige mogu
Osim teretana, zatvoreni su i kafići diljem zemlje, a to je doista jedna od najviše kritiziranih mjera. Posebice odluka kojom se zabranjuje i prodaja kafe za van kafićima dok to primjerice mogu raditi pekare, slastičarne, butige, trafike ili drugi objekti.
‘Svakako je problematično da u postavkama različitih djelatnosti imamo mogućnost usluživanja istog proizvoda, ali ne i rada. Ova je situacija otkrila brojne nelogičnosti, ali osim toga i problem registriranja i deklariranja u okvira NKD-a koja nema odgovor na neke nove struke i djelatnosti s jedne strane, a s druge je preklopila iste u kontekstu ugostiteljstva i trgovine,’ poručila je predsjednica Ceha ugostitelja Dubrovačko-neretvanske županije Nikolina Farčić te dodala kako su više puta inzistirali na pokretanju revizije nacionalne klasifikacije djelatnosti neovisno o sadašnjoj krizi, jer, kako navodi, sektor trgovine zadire i ulazi u sektor ugostiteljstva.
Popuštanje od ponedjeljka
Ipak, na današnjoj sjednici Vlade premijer Andrej Plenković najavio je popuštanje mjera koje vrijede od 15. veljače, a odnose se na ugostiteljske objekte odnosno i kafići će moći prodavati kafe za van, teretane će raditi, otvorit će se automat klubovi, casina i kladionice.
Osim toga, važno je naglasiti da Stožer u niti jednom momentu nije spomenuo određene brojke koje se trebaju zadovoljiti kako bi se mjere ublažile odnosno određeni broj zaraženih već se navodi kada se 'trendovi smanje' te da se poštuju savjeti i prijedlozi epidemiološke struke.
U zadnje vrijeme se sve češće spominje i donošenje odluka o mjerama na lokalnim razinama s obzirom na to da određene županije broje veći, odnosno manji broj zaraženih.
Alena Anđušić