/* */

ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO Iako je zamućena, ovakva voda nije štetna za zdravlje

Autor: Maro Prizmić Autori fotografija: Ombla

Voda u Dubrovniku već treći put ovaj mjesec nije za piće, a to se redovito događa nakon obilne kiše, kada dolazi do zamućenja izvora Omble, a voda je tada iznad dozvoljene vrijednosti. Provjerili smo kako takva voda može utjecati na naše zdravlje. 


Mutnoća sama po sebi nije opasna za zdravlje. Za vrijeme velikih mutnoća u sirovoj vodi (na izvoru, prije dezinfekcije) se javlja veći broj mikroorganizama. Voda prije distribucije potrošačima se redovno dezinficira tako da potrošači dobiju mikrobiološki ispravnu vodu koja nije opasna za zdravlje-rekla je za Dubrovački dnevnik voditeljica Odjela za vode Zavoda za javno zdravstvo Županije, Marija Jadrušić.

Svakako odstupanje nekog pokazatelja zdravstvene ispravnosti od propisane MDK (maksimalno dopuštena koncentracija) na nekoliko dana ne znači mogućnost nastanka bolesti, kažu u ZZJ.

-Uvijek građanima preporučujemo da radije koriste vodu iz javnog vodovoda nego vodu s bilo kojih lokalnih izvora. Voda iz javnog vodovoda je pod stalnim nadzorom vodovoda i Zavoda za javno zdravstvo. Voda iz nekog malog lokalnog izvora može biti manje zamućena ali svakako može sadržavati mikroorganizme opasne za zdravlje jer se ne dezinficira. Napominjemo da vrijednosti mutnoće nisu iste u svim dijelovima grada. Neki dijelovi grada imaju samo neznatno povećanu mutnoću jer se voda na svom putu do potrošača kroz vodoopskrbnu mrežu sama istaloži i izbistri - kaže Marija Jadrušić.

Naglašava kako je zamućena sirova voda (na izvoru, prije dezinfekcije) mikrobiološki opterećenija pa se zbog sigurnosti pojačano klorira.

- U Dubrovniku imamo sreću da imamo izvor vode koji inače nije opterećen mikroorganizmima, tako da i u vrijeme mutnoća dezinfekcija se uspješno provodi. Povećani stupanj zamućenosti nakon velikih kiša je prirodna pojava za naše krško područje i obično traje par dana. Kod pojave mutnoće preporučujemo potrošačima da vodu za piće prije upotrebe puste da se istaloži te nakon toga bistri dio prokuha. Voda se svakako može koristiti za kuhanje, tuširanje, pranje zubi i ostale sanitarne potrebe - kaže Jadrušić. 

U sezoni kiša, morat ćemo se, čini se pomiriti sa situacijom, a dobro je barem znati da i ovakva voda ne ugrožava naše zdravlje. 

Popularni Članci