VRUĆA LAPADSKA TEMA Donosimo nacrt projekta vile Salvator i reakcije susjeda oko najavljene rekonstrukcije ulice
Dubrovački dnevnik u posjedu je idejnog projekta vile Salvator izrađenog za tvrtku Anna Navis koja bi trebala postati stambeno-poslovni objekt s dvije etaže podzemnih garaža i ukupno 36 parkirnih mjesta na 1200 metara kvadratnih. Nova poslovno-stambena zgrada imala bi prizemlje i tri kata. Idejni projekt u čijem smo posjedu ima ucrtanu rekonstruiranu ulicu i cestu koja odgovara onome što je predstavljeno na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća.
Tada se na raspravi našla i točka uređenja dijela ulice Žrtava s Dakse i kolnog pristupa sadašnjoj vili Salvator. Nakon žustre rasprave, Prijedlog je na kraju povučen s dnevnog reda pa je za sada sve ostalo mrtvo slovo na papiru, do neke druge prilike.
Već duže vrijeme susjedi 'projekta Salvator' se pitaju kako će ulica izgledati kada se investitor odluči na gradnju na ovoj atraktivnoj lokaciji, a ono što je javnost saznala prilikom posljednje sjednice Gradskog vijeća jest kako će se prije ikakve gradnje urediti cijela ulica. Prema materijalima koji su tada priloženi uz točku dnevnog reda, bilo je vidljivo kako je vlasnik vile Salvator izrazio spremnost i namjeru za financiranje projekta rekonstrukcije dijela ulice Žrtava s Dakse, a sve kako bi ostvario kolni pristup objektu. Osim toga, prema materijalima, financirao bi i uređenje parka sa šetnicom, kao i gradnju najmanje 15 parkirnih mjesta na tom području. Navedeno je tada kako će investitor financirati i novu oborinsku odvodnju te asfaltni zastor na prometnici, kao i izradu projektno-tehničke dokumentacije te troškove rješavanja imovinsko pravnih odnosa, s konačnim ciljem izgradnje stambeno-poslovnog prostora s podzemnim garažama. Nakon žustre rasprave, gradonačelnik Mato Franković ustvrdio je kako se ništa neće raditi prije nego se konzultira sa stanovnicima ulice, a uslijedilo i provođenje ankete kako bi se ispitalo njihovo mišljenje. Tim povodom razgovarali smo s nekoliko sugrađana i najbližih susjeda vile Salvator i pitali ih što misle o projektu rekonstrukcije ulice, a dali su nam i svoje viđenje o situaciji izgradnje novog objekta na mjestu sadašnje derutne vile.
'ULICA TREBA REKONSTRUKCIJU I TO JE NEUPITNO'
“Nismo upoznati dovoljno s projektom da bismo znali sve detalje. Spominjala se tu peterokatnica i 16 stanova, što je zaista ogromno za našu malu ulicu. Pitanje je koliko će oni ‘poći visoko’ u gradnji, hoće li zakloniti sunce i svjetlo susjedima. Prema nekim nacrtima, spominje se kako bi zgrada došla čak jedan metar od prvih susjeda. To je ogromno zdanje i o tome treba dobro razmisliti“, govori nam stanovnik ulice Žrtava s Dakse, Ivica Matić i dodaje kako je u kontekstu veličine gradnje važno i pitanje parkirnih mjesta.
„Vidimo na projektu da kako predviđena parkirna mjesta na ulici. Ne treba niti razmišljati koliko bi automobila prolazilo kroz ulicu kada bi se ostvario projekt poslovno-stambene zgrade na mjestu Vile Salvator. Važno nam je da se ne dogodi da vanjski parking na ulici bude osiguran za stanare i(li) poslovne subjekte u budućoj zgradi gdje se sada nalazi Vila Salvator, a da mi 'starosjedioci' ulice ostanemo kratkih rukava“, upozorava Matić.
„U svakom slučaju najgora opcija bi bila da se vila Salvator izgradi u nekom megalomanskom obliku, a da ulica ostane jednaka kao što je sada. U tom slučaju bismo imali ogroman priljev automobila, a lošu infrastrukturu za sve to primiti. Moram priznati kako bi nama bilo najdraže kada bi se vila Salvator rekonstruirala i zadržala svoj prekrasni izvorni oblik, ona je zasigurno jedan dragulj arhitekture. Nažalost, to je vjerojatno izgubljena nada s obzirom na to da će se raditi o stambeno poslovnom prostoru. U svakom slučaju, ulica treba rekonstrukciju i to je neupitno”, zaključuje Ivica Matić.
SMATRAJU KAKO TREBAJU BITI BOLJE UPOZNATI S PROJEKTOM
Jedna od stanovnica ulice Žrtava s Dakse, Luce Serdarević, govori nam kako smatra kako bi ona i njezini susjedi trebali biti bolje upoznati s projektom koji će uvelike utjecati i na njihov život.
„Prvo moram naglasiti kako bi bilo poželjno da se o ovakvim temama raspravlja na razini gradskih kotara, kako bi nas detaljno upoznali s projektom te kako bismo mogli dati neko svoje viđenje situacije“, apostrofira Serdarević.
„Ova naša ulica je stvarno derutna, mislim kako nema nigdje u gradu toliko dotrajalog asfalta kakav je ovdje. Ono što smo imali prilike vidjeti na vizualima projekta jest jedno uređeno područje, i taj park o kojem je bilo riječi je po meni sasvim uredu. Spominjalo se to kako je on u jednom dijelu 'prekinut' kolnikom, ali to je nužno ako se želi postići takva protočnost prometa da se u ulicu ulazi s gornje strane, a da imamo i taj izlaz na sredini ulice“, govori Serdarević i dodaje kako je donji dio koji se sada koristi kao ulaz i izlaz iz ulice protivan svim pravilima.
„Svakako pozdravljam regulaciju da se donji dio ulice zatvori stupićima, jednostavno taj izlaz, odnosno ulaz u ulicu preko zebre pa i raskrižja nije siguran“, govori, a nakon čega se osvrnula i na park.
REKONSTRUKCIJA ULICE NEODVOJIVA OD PROJEKTA SALVATOR
„Mislim kako je zelenilo važno i ako bi se park održavao onakvim kakav je na projektu prikazan, to bi bilo lijepo; ima klupica za sjesti, odmoriti, pa taj 'puteljak' kroz park, meni to izgleda lijepo. Naravno kako ulica treba rekonstrukciju, no i ta rekonstrukcija je pomalo neodvojiva od projekta Salvator, a to je ono što nas susjede brine. Hoćemo li ostati bez parkirnih mjesta, kako će ta buduća zgrada izgledati, koliko će ona biti velika? Ako bi se osigurala garaža u toj zgradi i ako bismo mi imali parkirna mjesta na ulici kao i do sada, onda bi se sigurno manje brinuli“, zaključuje Luce Serdarević.
Subhija Brković koja živi na dnu ulice, pri semaforima, govori nam kako je upravo taj dio ulice u najlošijem stanju.
'ZA RUŠENJE VILE SALVATOR NEMA OPRAVDANJA'
„Treba ulicu rekonstruirati, živimo u Lapadu, a izgleda kao u Bangladešu, katastrofa. No nas interesiraju i parkinzi, tko će se tu moći parkirati kada se ulica uredi? Može to ispasti dobro, ali i loše, teško je unaprijed prognozirati. Pokušavamo mi susjedi, trudimo se, sadimo cvijeće kako bi to izgledalo malo ljepše. Ono što me užasnulo jest kada sam čula kako bi se vila Salvator mogla rušiti, kako se neće raditi samo o rekonstrukciji već o potpunom rušenju. Nisam za to nikako! Naravno kako ona treba obnovu, treba je uljepšati, ali za rušenje nema opravdanja“, govori Brković.
Prvi susjedi vile Salvator su obitelji Žuvela i Mišur. Antonjeta i njen suprug Serđo Mišur govore kako se u ulicu nije uložilo još od rata, pa čak i ranije.
'UREĐENJE BI TREBAO FINANCIRATI GRAD, A NE PRIVATNI INVESTITOR'
„Na dnu ulice još se može vidjeti rupa od granate. Ostatak ulice iskopan je kako bi tko gradio kuću, zbog priključaka struje i vode. Radilo se puno po Lapadu, kad se radio 'trg' kod Lapadskog stadiona svi smo očekivali kako će 'iskrenuti' kubik, dva cimenta, asfalta kako bi se zakrpala ulica. A sada, kad je napeto nekom investitoru, na red je za raspravu došla i naša ulica. Mislim kako se s tim što će on to platiti, ipak otvara mogućnost da mu je Grad sutra nešto 'dužan', zbog toga mislim da bi bilo ispravnije kada bi sanaciju ulice financirao Grad, s obzirom na to kako je i sam gradonačelnik rekao kako to nije pretjerano skupa investicija“, ističe Antonjeta Mišur.
„Mislim da smo svi pomalo skeptični što se tiče pitanja parkinga, naravno da se pribojavamo kako ćemo ostati bez mjesta koje sada imamo. Ovo je područje gdje je zaista problem za parkirati, u okolici nema niti garaže niti nekog javnog parkinga. Mislim kako je ipak u uređenom društvu odgovornost Grada osigurati građanima parking, naravno uz plaćanje“, apostrofira ona i dodaje kako će na kraju cijele priče 'investitori napraviti ono što im zakon dozvoljava, pa makar to bila i megalomanska gradnja'.
„Ipak, moram reći kako kao prvi susjedi nismo sretni slušati informacije kako bi se tu mogla izgraditi tolika zgrada. Salvator je nama uvijek bio mjesto mira, dobrosusjedskih odnosa, bogatog vrta, časnih sestara... Sada se to mijenja i naravno kako nam nije drago ako će se realizirati neki ogroman objekt koji će odudarati od ostatka obiteljskih kuća u ulici“, zaključuje Antonjeta Mišur.
'INVESTITOR ULICU ŽELI UREDITI ZBOG VLASTITIH INTERESA'
Njen suprug Serđo nam govori kako je 'iluzorno misliti da je vlasnik vile Salvator odlučio investirati u izgradnju i rekonstrukciju ceste, odnosno dijela ulice Žrtava s Dakse zbog javnog interesa'.
„On je to napravio kako bi sebi osigurao pristup objektu da može izvoditi neke buduće radove. Ako se ne napravi ulica, kuda bi bageri i kamioni prolazili za radove? Ovo je njegovo rješenje tog problema i to je ono o čemu se treba razgovarati“, zaključuje Serđo Mišur.
'TREBA OTVORITI NACRTE I POKAZATI NAM KAKO JE SVE ZAMIŠLJENO'
Sanja Žuvela iz kuće odmah do vile Salvator nam govori kako smatra da ulicu treba sanirati i park urediti, ali dodaje kako to ne treba raditi na način na koji je to sada osmišljeno.
„Prihvaćanjem prijedloga investitora vile Salvator, naša ulica nestaje. Investitor je za 'sitnu lovu' kupio vilu nemjerljivog značaja i na lokaciji kakva se može samo zamisliti, ali mu je vjerojatno zapela gradnja jer nema kolnog pristupa. Sada se nama objašnjava kako je rekonstrukcija 'za naše dobro i dobro Grada'. On će izgradnjom ceste vjerojatno lakše dobiti građevinsku dozvolu, da ne govorim koliko mu skače vrijednost objekta u tom slučaju, a na uštrb svih nas koji smo generacijama ovdje“, ističe Žuvela.
„Mislim da se treba 'otvoriti nacrte' i pokazati nam kako je sve zamišljeno, od izgradnje pa do parkinga. Ne smijemo dopustiti da u ulici 'nestane i sunca i mjeseca' zbog megalomanske gradnje“, zaključuje.
Kate Matić, iz ulice Žrtava s Dakse pak nam govori kako 'novouređena ulica na slikama lijepo izgleda', ali i kako 'treba dobro vidjeti kakvu funkciju ima za stanovnike koji tu živimo desetljećima'.
„Prvo što mi upada u oči su recimo kontejneri na vrhu ulice, nekome 'pod prozorom', zašto bi oni morali biti tu? Zašto ne bismo nosili smeće u kontejnere koji već postoje na Petki?“, govori nam Matić i dodaje kako će sigurno ulica biti prometnija kada se rekonstruira, a posebno kada dođe do gradnje na prostoru vile Salvator.
'TREBA SE VIŠE PITATI NAS KOJI TU ŽIVIMO'
„Mislim da bi se trebalo pitati nas koji tu živimo, koji izlazimo direktno iz kuća na tu novu ulicu što mislimo o tome, o uređenju prostora gdje živimo. Ono što moram naglasiti jest kako je Salvator starina koju ne bi trebalo rušiti. Osim toga, treba se dobro promisliti i o visini budućeg objekta, ali nažalost, novci često dirigiraju poslove, iako se nadam da to tako neće biti i ovaj put. Zaista se nadam kako nam se neće obećati kule u oblacima, a da nam se na kraju uništi kvaliteta života u mirnoj i maloj ulici, pa da moramo prodavati svoje kuće koje smo gradili i stvarali godinama. Veliko zdanje u malom prostoru može poremetiti kompletan život susjedstva, objekt prvenstveno treba prilagoditi prostoru, a onda dalje promišljati o svemu ostalome, pa i o ulici“, zaključuje Kate Matić.
*Objavljeno u tiskanom izdanju Dubrovačkog dnevnika*