TREBA LI BRINUTI BROJ UMRLIH OD KORONE? Jug Hrvatske dobro stoji po pitanju smrtnosti od Covida
Čini se da su strože mjere donijele i bolje Covid brojke.
Već letimičnim čitanjem novinskih naslova, jasno je kako se bilježi manji broj novooboljelih, ali na nivou države ne možemo reći da se smanjuje broj preminulih. Upravo se zna reći kako je ta brojka značajnija od one novozaraženih. Načelnik Stožera Civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije Joško Cebalo za Dubrovački dnevnik pripremio je podatke koji kazuju detalje o smrtnosti na našem području.
STOPA MORTALITETA BOLJA NEGO U RH, ALI...
Dakle, stopa mortaliteta na milijun stanovnika u Republici Hrvatskoj iznosi 90,2, a u Republici Hrvatskoj 266,5. U Dubrovačko – neretvanskoj županiji zaključno s danom 21. prosinca bilježi se 58 preminulih, prosječne dobi 70,9 godina. Što se tiče spola, 75,9 posto njih su muškarci, a 24,1 posto žene.
- Stopa je bolja kad se uspoređuje s Republikom Hrvatskom, ali naravno to je povezano s manjom stopom oboljelih, što znači manje zahtjeva za bolničkim liječenjem, a samim tim i manjim brojem preminulih osoba. No, i dalje je opterećenje veliko, možemo se nadati da će se smanjiti - kazao je Cebalo koji se osvrnuo na epidemiološke mjere.
- Došlo je do manjeg broja oboljelih, ali brojke su svejedno visoke iako nas zadovoljava što krivulja ide prema dolje, vjerujemo da će tako biti i u budućnosti. Treba istaknuti i da su naši sugrađani prihvatili nužnost poštivanja mjera. Mi smo već prije zatvorili srednje škole u Neretvi, koje su prešle na online nastavu prije ostatka zemlje i Županije. Te mjere su definitivno donijele rezultat što se vidi po broju novooboljelih osoba. Zasad nemamo u planu uvođenje novih mjere, ali znamo da je ovaj virus nepredvidljiv i da se u nekoliko dana puno toga može promijeniti - kazao je Cebalo
LAKIĆ: U PRVOM VALU VEĆI LETALITET NEGO DANAS
Što se tiče stope mortaliteta, obratili smo se i ravnatelju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije dr. Matu Lakiću.
U prvom valu imali smo, govori dr. Lakić, 118 registriranih slučajeva s 9 umrlih, što čini letalitet od 7,6 posto. Sada, letalitet iznosi 1 posto.
- Dakle, u prvom valu smo imali značajno veći letalitet nego u drugom valu, što pripisujem daleko većem broju testiranja koje sada vršimo. Znanstveni dokazi govore u prilog tvrdnji kako nije došlo do promjene virulencije ili zaraznosti samog virusa - rekao je dr. Lakić.
Pitamo ga kakva je projekcija za sljedeće razdoblje.
- Vrlo teško je davati bilo kakve prognoze kretanja bolesti COVID-19 iz razloga velikog broj varijabli koje utječu na pojavnost same bolesti, no jasno je da što su strožije epidemiološke mjere to će biti i veći učinak na broj novozaraženih. Nadamo se kako će doći do pada incidencije - objasnio je.
Dubrovačko područje stoji dosta bolje od sjevernih krajeva, Lakić je odgovorio na pitanje koliki faktor tu igra ipak relativno toplo vrijeme te možemo li očekivati da će dolaskom hladnog vremena situacija biti gora?
- Puno čimbenika je u igri kada pokušavamo dati odgovor zašto je na nekom području više, a na drugom manje zaraženih. Neki od njih su (ne)pridržavanje epidemioloških mjera, gustoća naseljenosti, broj testiranja, mogućnost obrade zaraženih i njihovih kontakata, pa tako i utjecaj hladnijeg vremena - zaključio je dr. Lakić.
BEKIĆ: GORA KLINIČKA SLIKA OBOLJELIH
U trenutku zaključenja ovog napisa u Općoj bolnici Dubrovnik bilo je 56 pacijenata, od čega njih deset na jedinici intenzivnog liječenja.
Ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik dr. Marijo Bekić govori kako je specifičnija klinička slika umrlih u ovom jesenskom valu.
- Sad vidimo da je u Velikoj Britaniji taj novi soj, koji se još mora istražiti. Recimo, ovaj trenutni soj Covida je specifičan, vrlo brzo i naglo se bolest razvija i klinička slika bude gora nego kod pacijenata koji su na proljeće bili zaraženi - govori dr. Bekić.
- Ipak se radi većinom o starijim osobama, trenutno je na jedinici intenzivnog liječenja jedna osoba od 58 godina. Drugi su svi starije životne dobi – napominje Bekić koji se osvrnuo oko trenutnog funkcioniranja bolnice.
- Bolnica funkcionira kao dosad, nema ograničenja djelatnosti, dakle sve je po tom pitanju kao u zadnjih nekoliko mjeseci, ništa se posebno ne događa za izdvojiti - odgovara Bekić uz napomenu kako je Covid specifičan.
- Kad mislimo da je pod kontrolom to se zna promijeniti. Dakle, treba biti oprezan. I naši kapaciteti imaju granicu, ali ona srećom nije dosegnuta. Imamo još mjesta za smještaj pacijenata - zaključuje.