TRAGIČNO-POUČNA TRIBINA Denis Pavela ispričao tužne priče s prometnih nesreća, slušali ga brojni srednjoškolci (FOTO)
Otišla sam do auta svjesna da ću se vratiti kući mirna. Nikad ne bih ni zamislila što me je čekalo, majko. Sad ležim nepomično na putu i čujem policajca kako govori: “Dječak koji je izazvao ovu nesreću je bio pijan”.Majko, njegov glas je zvučao kao da je tako daleko. Moja krv je svuda oko mene i svim snagama pokušavam ne vrištati. Čujem liječnike kako kažu: “Ova djevojka će umrijeti”. Izgleda da je mladi dječak, koji je žurio punom brzinom, odlučio da pije i vozi, i sada ja moram umrijeti! Zašto ljudi rade to, majko, znajući da će to uništiti mnoge živote? Bol me reže kao stotinu noževa. Reci mojim sestrama da ne plaču, reci tati da bude jak…Netko je trebao učiti tog dječaka da je pogrešno piti i voziti. Možda da su mu njegovi roditelji rekli to, ja ne bi sad bila na samrti! Moj dah postaje slabiji, sve više i više. Majko, ovo su moji posljednji trenuci i osjećam se očajno. Voljela bih da te mogu zagrliti, dok ležim ovdje i umirem. Voljela bih da ti mogu reći koliko te volim, majko.', s ovom tužnom i istinitom pričom je Denis Pavela počeo današnju tribinu pod nazivom 'Prometne nesreće, kako spriječiti i što nakon' koja se održala na Sveučilištu u Dubrovniku.
Na tribinu je stigla i Nina Skurić, pročelnica Upravnog odjela za međugeneracijsku solidarnost, branitelje i obitelj, Božo Miletić predsjednik Udruženja obrtnika autotaksi prijevoznika Dubrovnik, Ivica Krmek iz stanice za tehnički pregled, predstavnici iz Libertasa, prometnog redarstva i moto udruga. U publici je bilo i dosta srednjoškolaca i studenata koji su pratili jednosatnu tribinu.
Denis Pavela je kao organizator i voditelj Udruge Sigurnost u prometu za dubrovačko-neretvansku županiju ispričao kako ovakvih tužnih priča ima i u nas.
'Kada gledamo što se događa na našim cestama imamo osjećaj kao da je lonac koji vrti. Mislimo da se nama ne može dogoditi ali svakome se može dogoditi. Neka digne ruku onaj tko je napravio sve što može', kazao je Pavela te dodao da je prometna nesreća nešto najgore što se čovjeku uz bolest može dogodit.
'Gube se ljudski životi, nestaju generacije i generacije', upozorio je Pavela te podsjetio na prometnu nesreću u kojoj su život izgubili otac i dva sina. Podsjetio je i učenike Ekonomske škole koji su bili u publici, na stradavanje njihovih kolega na Badnji dan.
Okupljenima se obratio i Željko Marušić, profesor s Prometnog fakulteta u Zagrebu koji je brojkama prezentirao stradavanja kroz zadnjih 16 godina. Ono što je pozitivno u cijeloj priči jest to da se stanje malo smiruje. Prošle godine zabilježeno je 348 smrti na hrvatskim cestama, a najviše pak stradavaju mopedisti i motociklisti.
'Moramo djelovati edukativno i preventivno. Tražim, a to su i brojni mediji prenijeli, poništavanje vozačkih dozvola, pooštravanje kažnjavanja, poseban policijski nadzor, integralni video nadzor i ukidanje predvidivosti', kazao je Marušić.
Profesor se posebno osvrnuo i na nedavna stradavanja dvoje Dubrovčana u prometnoj nesreći u Zagrebu kada ih je na kolniku pokupio pijani vozač.
Također je poručio da nema blagih i teških prekršaja.
'Zbog nečijeg pogrešnog parkiranja, čovjek može poginuti', objasnio je Marušić.
Naveo je i crne točke u Hrvatskoj gdje je izdvojio državnu cestu D3, jadransku magistralu i sve one dvosmjerne ceste koje su opterećene prometom i nisu spojene a autocestom.
O prvoj pomoći kod povreda motociklista pričala je doktorica Petra Burić iz Poliklinike Glavić.
Objasnila je kako pravilno pružiti umjetno disanje, skinuti kacigu, staviti zavoje i pomoći do dolaska hitne pomoći.
Najemotivnije izlaganje imao je Damir Ogresta, otac Marijana Ogreste Ogija koji je prije pet godina i sedam mjeseci teško stradao u prometnoj nesreći u Cavtatu kada se sudario s kombijem koji je vozio dvostruko više od dozvoljenog. Ogi je tada imao 25 godina i trebao je početi svoj život.
'Uslijedila je borba za život, odlazak na terapije..', počeo je pričati otac ali jedva je susprezao suze. Ipak je uspio ispričati tužnu priču koja je zadesila njegovu obitelj, a od njegova sina napravila invalida. Na slajdovima su se mijenjale slike malenog djeteta, pa zdravog mladića, a onda je sve zamijenila slika prometne nesreće i Ogija u kolicima kako sa svojim ocem šeta Cavtatom.
'Nitko vam ne brani da se zabavljate, ali pazite jer najviše štetite sebi', kazao je Ogresta srednjoškolcima.
Denis Pavela je za kraj ispričao još jednu tužnu priču kada je morao u pet sati ujutro ići na Osojnik reći majci da je izgubila jedinog sina u prometnoj nesreći.
'Jedna sekunda je dovoljna da se dogodi nešto, jedna sekunda može promijeniti život. Prevencija je ključ svega', zaključio je Pavela.