Opasna invazivna morska alga u akvatoriju Visa, provjerili smo može li se očekivati širenje i na naše područje
Nakon što su mediji upravo danas objavili kako je u podmorju srednjedalmatinskih otoka Visa, Biševa i Brusnika otkrivena izuzetno opasna alga Stypopodium schimperii, željeli smo doznati je li ta vrlo opasna invazivna alga otkrivena i u dubrovačkom, odnosno akvatoriju Južnog Jadrana.
Naime, riječ je o algi koja se preko Sueskog kanala morskim strujama i balastnim vodama brodova raširila iz Crvenog mora u Sredozemno more. Stručnjaci ističu kako je prvi put u Mediteranu uočena još sedamdesetih godina prošlog stoljeća i to uz obale Izraela i Libije, da bi sve donedavno smatrali kako su obale Grčke i grčkih otoka bili najsjevernija točka na kojoj je zabilježena ta alga za koju nije poznato da ima poznatog prirodnog neprijatelja. No, već sad je ta alga zabilježena na morskom dnu od 3 do čak 90 metara dubine!
Godine 2020. alga Stypopodium je uočena oko našeg otoka Visa te je, kako su nas izvijestili hrvatski znanstvenici, za samo dvije godine preuzela dominaciju u stjenovitom podmorju tpg dijela Srednje Dalmacije na način da je “postala monokultura koja guši autohtone vrste algi i tako narušava biološku raznolikost“.
Više detalja o algi Stypopodium schimperii pokušali smo doznati u Institutu za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku, gdje su nas uputili na kolege- znanstvenike Instituta za oceanografiju i ribarstvo koji je nastavna baza Odjela za studije mora Sveučilišta u Splitu. Tamo smo od magistrice ekologije Petre Lučić Jelić, inače Dubrovkinje koja je stručna suradnica Laboratorija za bentos (bentos = podmorje) pri navedenom splitskom Institutu, doznali kako “do danas Stypopodium schimperi nije zabilježen u području južnog Jadrana, već isključivo u viškom arhipelagu (otoci Vis, Brusnik i Biševo)“. No, dodala je kako “postoji mogućnost da će se, prvenstveno morskim strujama, ta alga proširiti i na područje južnog Jadrana“.
Kontaktirali smo i voditelja tog Instituta, dr.sc. Anta Žuljevića koji je, premda se nalazio na službenom putu u Skandinaviji, našao vremena za “Dubrovački dnevnik“ ljubazno odgovoriti na pitanje koje zanima sve zaljubljenike u more te one koji od mora te nautike i pomorstva žive. Odgovarajući na naš upit, Žuljević je iskoristio prigodu da istodobno demantira objavu informacije kako se protiv opasne alge može boriti fizičkim uklanjanjem, odnosno čupanjem s morskog dna:
-Naše spoznaje su kako je alga Stypopodium schimperii prisutna samo u akvatoriju otoka Visa, uključujući otočiće Biševo i Brusnik. Izvan tog područja, uključujući i jug Jadrana još uvijek je nema. Preciznije: nemamo informaciju da je drugdje prisutna. Međutim, algu Stypopodium schimperii nije moguće fizički ukloniti. Zapravo, nemoguće ju je riješiti niti uopće imamo ideju kako je eliminirati iz mora. Ta je alga neusporediva s našim “starim znancem“, također invazivnom vrstom algi Caulerpa taxifolia jer se Caulerpa razmnožava fragmentacijom biljke, dok je razmnožavanje alge Stypopodium schimperii primarno iz mikroskopski sitnih spora koje je nemoguće sakupiti s morskog dna. Dakle, fragmente Caulerpa taxifolie je fizički moguće pokupiti ali je mikroskopske spore alge Stypopodium nemoguće pokupiti. Jer, kad se ta alga bilo gdje jednom naseli, oko nje su već deseci ili stotine tisuća mikrospkopskih spora!
Ahmet KALAJDŽIĆ