'Svi smo mi dio sna': Objavljeno kapitalno djelo Srđana Žitkovića o maloj, ali snažnoj dubrovačkoj glazbenoj sceni (FOTO/VIDEO)
U Love baru danas je predstavljena knjiga Svi smo mi dio sna, autora Srđana Žitkovića, koja donosi sveobuhvatni pregled 60 godina dubrovačke urbane glazbene scene.
Ova dugo iščekivana kronika okuplja razgovore s brojnim glazbenicima, bendovima, pjevačima, trubadurima i kantautorima koji su obilježili protekla desetljeća. Kroz mnoga svjedočanstava, Žitković je u monografiji zabilježio razvoj scene, njezine uspone, mijene i posebnosti.
Na promociji je Žarko Dragojević istaknuo kako je autor svojim entuzijazmom "zarazio" sve oko sebe.
"Srđan je napravio ogroman posao dokumentirajući dubrovačku rock scenu. On i Ivana Grkeš uredili su i organizirali ovo kapitalno djelo i vrijedan dokument. Kad uzmete knjigu u ruke, vidjet ćete koliko je truda uloženo. Ova knjiga svjedoči vremenu kada je rock’n’roll u Dubrovniku dobivao zamah. Ovo je i poticaj za buduće generacije" rekao je Dragojević, dodavši kako se nada da će se dokumentiranje scene nastaviti jer se očekuje još jedno izdanje knjige.
Ivana Grkeš podsjetila je kako je prikupljanje materijala započelo još 1999. godine, a trajalo je godinama:
"Zamolili su me da 'bacim oko' na tekst pa sam ja tako pet godina 'bacala oko', a kasnije sam uređivala tekstove – bilo je tu čak 212 Word dokumenata. Znala sam od prvog trenutka da imamo u rukama fenomenalan projekt. Nije bilo lako, pogotovo tijekom pandemije, ali Srđan nije odustajao. Sate i sate proveo je pretražujući arhive radija, tražio je ljude, razgovarao s njima i prikupljao materijale", rekla je Grkeš, zahvalivši svima koji su podržali projekt, uključujući Maticu hrvatsku, Love bar, Grad Dubrovnik, DPDS, Buzz bar i brojne donatore.
Sam autor, Srđan Žitković, otkrio je kako nije bilo jednostavno doći do svih potrebnih informacija, ali da su susreti s glazbenicima i rad na knjizi bili izuzetno inspirativni.
"Ovo je posao za cijeli tim ljudi, a to samo onaj tko je sam sve ovo prošao zna koliko je to truda. Sjećam se prvih rap bendova, nastupa Silentea, Darive, Crne udovice... ili trenutaka s Milom Hrnićem kada mi je kao slavuj zapjevao na uho, kada sam dogovarao s Oliverom Dragojevićem intervju, ti dogovori trajali su godinu dana", ispričao je Žitković.
Ideja za knjigu nastala je tijekom studentskih dana, kada je u sklopu rada za pomorski list Gregal trebao pronaći vlastitu temu za pisanje.
"Odrastao sam u Dubrovniku, gdje su tarace uvijek bile ispunjene glazbom, i tako sam došao na ideju popisati bendove. Kasnije je projekt prerastao u puno više – od statistike do prikupljanja priča i komentara samih glazbenika. Knjigu posvećujem onima koji više nisu s nama. Zapravo, svi vi ste pisali ovu knjigu", zaključio je Žitković, zahvalivši se okupljenima.
"Ova dugoiščekivana kronika dubrovačke urbane glazbene scene donosi razgovore s brojnim glazbenicima, bendovima, pjevačima, trubadurima i kantautorima koji su stvarali posljednjih 60 godina. Knjiga budi nezaboravna sjećanja na neponovljive događaje i ličnosti, a ujedno je i izvor inspiracije za sve buduće talentirane generacije, stoga vjerujemo da će knjiga imati značajan utjecaj na sve ljubitelje glazbe, a osobito dubrovačke glazbene scene", zapisala je urednica knjige Ivana Grkeš te dodala:
"Ogranak Matice hrvatske u Dubrovniku kao partnerska institucija je prepoznala vrijednost pisanog materijala koji nije samo memorabilija, već snažan pečat i dokaz kako je Dubrovnik u desetljećima unazad iznjedrio toliki broj talentiranih pojedinaca i kolektiva. Oni su oblikovali zvuk mladosti koja je stasala i odrastala uz energične ritmove i melodije koje ‘život znače’, na tome su im mnogi zahvalni", poručila je Grkeš.