'

Srđevci o zagađenju Palate: Grad je u Zatonu pao na ispitu hitnih situacija

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Goran Mratinović
"Vodovod je isprva na upite građana odgovorao da je sve u redu, dok su se istovremeno, bez informiranja građana, rezervoari vode praznili. Potom su ipak poslali cisterne, iako je s vodom sve u redu, a tiskovnu su konferenciju „hitno“ sazvali nakon dva tjedna. Trenutno, stanovnici Zatona u vodi ne smiju oprati ruke, skuhati kavu, oprati zube", piše u priopćenju stranka Srđ je Grad. 

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti: 

Četvrti je dan (u ovom ciklusu) da su se građani Zatona, Štikovice i Vrtbice probudili, nisu se umili jer nemaju čime, popili su vodu iz bidona i otvorili su sve medije ne bi li što saznali o tome zašto im je voda zagađena, čime je zagađena i koje je rješenje problema. Međutim, umjesto tih informacija, već četvrti dan (u ovom ciklusu) građani će vjerojatno  samo dobiti informacije o tome gdje će se danas nalazite cisterne za opskrbu vodom.

Naime, za one koji ne znaju (a mnogi ne znaju jer božićne priredbe, prikle, kobasice, koncerti, blagostanje, uživanje…) u prigradskim naseljima grada Dubrovnika, Zatonu Malom i Velikom Vrbici i Štikovici voda je već danima zabranjena za bilo kakvu upotrebu, za piće, kuhanje, tuširanje, pranje ruku, ukratko voda je zagađena. Ovo je drugi put u posljednjih 20- ak dana da voda na ovom području strašno smrdi (kako kažu građani – po nafti, po petroleju) žuta je i masna. 

VODOVOD JE TVRDIO DA JE SVE U REDU

Prvi su put ovu pojavu građani primijetili prije, kako smo rekli, 20-ak dana (nije bilo kiše) i kad su bjesomučno pokušali dobiti Vodovod Dubrovnik da pitaju što se događa s vodom, dobivali su odgovore da je sve u redu, da je voda pitka i da nema nikakvih problema. Istovremeno, bez informiranja građana, rezervoari su se  vode praznili, a građanima je na telefon, neslužbeno, rečeno da se strpe i da će sve proći za dva-tri dana. Tek nakon što su se sutradan građani preko društvenih mreža pobunili, krenule su neke reakcije, prvo medija pa onda i nadležnih službi. Vodovod se oglasio, doduše i ogradili su se da izvorište Palata nije njihova odgovornost, da je voda dobra, ali da ju je iz predostrožnosti bolje ne piti pa su poslali cisterne. Kao krajnji dokaz dobre volje. I zabrinutosti za život građana. Nakon nekoliko dana smrad je nestao i svi sretni i zadovoljni. Građani u nevjerici, bez pravih informacija, ali nije da imaju izbora. Bez vode se baš nekako ne može. Pa makar i zagađene. 

I onda u ovu srijedu, 11. prosinca, nakon obilne kiše, isti problem, nesnosan smrad vode u kućanstvima. Ovaj su put iz Vodovoda odmah reagirali, rekli su da voda nije za piće, čak ni za kakvu upotrebu i poslali su opet cisterne vode. Mediji prenose informacije o tome gdje su cisterne, tek tu i tamo pitaju građane kako se osjećaju… Kako bi se osjećali? Mole obitelj i prijatelje da ih netko primi da se okupaju, operu robu, operu ruke. Puste vodu u zahodu, cijela im kuća smrdi na   naftu. 

DOK SU SMISLILI ŠTO BI REKLI

U četvrtak su gradonačelnik Franković, predsjednik Uprave Vodovoda, Lukša Matušić i zamjenik ravnateljice Zavoda za javno zdravstvo DNŽ-a, dr. Mato Lakić, održali konferenciju za mediju na kojoj su naveli moguće, vrlo vjerojatne, krivce za zagađenje vode. Radi se, navodno, o uljari i kominama koje se nakon prerade maslina očito zbrinjavaju na neprimjeren način što dovodi do povećane koncentracije fenola koji može biti opasan zla ljudsko zdravlje.

I što sad, pitaju se građani?  Istražuju se mogući krivci, snima se dronovima, cijevi se ispiru, a zapravo samo se čeka da voda prestane smrdjeti i…. Toga se građani najviše i boje? Jer  što sad kad voda prestane toliko zaudarati? Građanima će biti rečeno da je voda dobra za upotrebu?  Hoće li građani dobiti informaciju zašto je do zagađenja došlo i što se riješilo po tom pitanju? Ako su podzemne vode zagađene, kako će se izdvojiti fenoli ili drugi opasni spojevi iz vode? Ako se utvrdi da je krivac uljara i način na koji sanira otpad, kako će se taj izvor problema riješiti? Koliko za to treba vremena? Što se za to vrijeme događa s građanima Zatona? I dalje će ići na cisterne po vodu, i dalje će s torbama odjeće hodati po gradu, moliti prijatelje i poznanike da ih prime da operu zube, da djeci operu odjeću, da skuhaju objed ili čaj?



SVI ČEKAJU DA SMRAD PRESTANE I SVE SE ZABORAVI

Znamo da će se sljedeći tjedan na sjednici Gradskog vijeća raspravljati o možebitnom rješenju problema zatonske vode. Plan je naime da se u sklopu projekta Aglomeracije Dubrovnik za, kako kaže gradonačelnik, godinu i pol, dvije cijeli vodoopskrbni sustav spoji u jedan pa bi se i ova naselja spojila na pročistač Ombla. Međutim, osim toga što su građani skeptični po pitanju toga je li ovo najbolje rješenje, je li ono i financijski najracionalnije, ono što ih trenutno najviše muči je – a što će dotad?  Kako će se riješiti trenutna situacija?  Nitko građane ovih naselja ne može umiriti i reći im kad voda prestane smrdjeti  da će sve odjednom biti u redu?  Građani se pitaju i zašto se i njima ne zaustavi opskrba vodom s izvorišta Palata i zašto se onda i njima ne upumpava voda s izvorišta Ombla, kao što je to napravljeno za Orašac, Gornja sela i Elafite? Da barem malo odahnu…  Do nekog boljeg i konačnijeg rješenja, koji će možda biti, a možda i neće. 

Napominjemo da se radi o velikim prigradskim naseljima, napominjemo da je tamo preko tisuću stanovnika, da se na tom području nalaze vrtić i osnovna škola, napominjemo da se radi o našim sugrađanima koji su danas bez vode i koji ne žele nikakva politička obećanja ni rješenja na dugom štapu. Sve što žele (a to je žalosno) da mogu skuhati čaj sebi ili svojoj djeci nakon što su ih okupali u svojoj vlastitoj kući u prigradskom naselju najbogatijeg grada u Hrvatskoj. 

Popularni Članci