PRIZNANJE ZA HRABROST Plava vrpca vjesnika županijskim vatrogascima za akciju gašenja požara na jahti
Tridesetogodišnji ronilac Andi Marović, član Ronilačkog centra Manta iz Komiže, i Vatrogasna zajednica Dubrovačko-neretvanske županije dobitnici su Plave vrpce Vjesnika za 2018. godinu, objavljeno je u subotu na konferenciji za novinare Sindikata pomoraca Hrvatske.
Dubrovačko-neretvanski vatrogasci dobili su priznanje zbog hrabrosti, stručnosti i požrtvovnosti u gašenju požara na jahti “Kanga”. Sedamnaest pripadnika JVP Dubrovačko primorje, Dubrovnik i Mljet, pod zapovjedništvom Stjepana Simovića gasili su požar koji je na toj 40-metarskoj jahti pod malteškom zastavom buknuo 7. rujna kod Malog Vratnika na jugoistočnom dijelu Pelješca. Osam putnika i četiri člana posade odmah je evakuirano s jahte u čijim je tankovima bilo 40 tona dizelskoga goriva. Brzom akcijom 17-orica vatrogasaca spriječila su izlijevanje dizela i onečišćenje mora.
Plava vrpca Vjesnika dodjeljuje za pothvat spašavanja ljudi i imovine na moru, a utemeljio ju je 1966. godine poznati novinar i pjesnik Ratko Zvrko, u to vrijeme urednik pomorstva u Vjesniku. Ove godine bilo je nominirano sedam pothvata spašavanja.