NERED U SRCU GRUŽA Pantagane u dvorištima sugrađana, dječjeg vrtića i novog Doma umirovljenika (FOTO/VIDEO)
"Ulaze u dvorište vrtića i susjednih kuća te garaže, “šetaju“ po taracama, ima ih svugdje. Jednu sam čak snimila u svojoj ulici, a potom je ušla u dnevni boravak susjede koja ju je ubila. Kreću se i u kuneti Pionirske, a najviše ih je između vrtića u Pionirskoj i zapuštenog objekta Projektnog ureda GP Dubrovnik u Radničkoj ulici koji se tko zna kad zadnji put očistio. Tu je dosta zapuštenih đardina i objekata, a susjedi su pantagane vidjeli u zapuštenom okolišu kuće u kojoj vlasnici duži dio godine ne žive kao i oko, pa i ispod krovišta GP-ova objekta! Navodno se vlasnica usprotivila da se očisti o trošku gradske uprave, a kako se neke mjere moraju poduzeti, nazvala sam Sanitat te su žurno došli i postavili mamke. Ali, nestali su za samo par dana, što znači da je pantagana- previše! Jednu sam jučer našla u garaži i baš sam se prepala. I što reći ako se zna da su tu tri restorana, pekara i vrtić, zapuštena parcela i novi Dom umirovljenika. Moja je svekrva neki dan našla pantaganu i na taraci!", govori nam naša sugrađanka Ivana Merčep.
Ona dodaje kako je na alarmantno stanje e-mailom upozorila Komunalno redarstvo te čeka odgovor. I Sanitatu je poslala mail i video, dok ju je Sanitarna inspekcija uputila da sve javi Državnom inspektoratu u Zagreb koji će naložiti tko i što mora uraditi- kad dođe na red.
"Ali, nisam poslala jer sam shvatila da ništa od toga neće biti. Zašto Zagreb mora davati nalog lokalnoj samoupravi da uradi što im zakon nalaže? Zvala sam i Zavod za javno zdravstvo gdje su me ljubazno saslušali te uputili na komunalce i Sanitat, što sam i uradila. Već imam fobiju od pantagana, strah me otvoriti kućna vrata kad ulazim u kuću", rezignirana birokratskim zavlačenjem priča naša sugrađanka.
Merčep je zahvalna Sanitatu koji je žurno postavio mamce u kunete te sve rupe i niz površina prije mjesec dana te ovog tjedna, ali naglašava kako ipak rješenje problema ne smije biti da ih stanari tog dijela Gruža moraju zvati svakih mjesec dana. To tvrdi i njena susjeda Jasminka Krehić koja kaže da neugledne i po zdravlje zajednice opasne životinjice prečesto vide, uglavnom u sumrak i noću nedaleko bivšeg hotela Gruž i GP-ove zgrade koja je sad vlasništvo Islamske zajednice.
"Pantagane su čak viđali na dimnjaku ognjišta od gradela, a mislim da im je leglo u smetlištu ispod Doma umirovljenika. Pantagana i njihov izmeta uvijek je bilo, ali je ovo- previše!. Osobno sam sve fotografirala i poslala na Dubrovačko oko, da bi mi odgovorili da je Sanitat već obavio deratizaciju i da je vlasniku prostora izdato rješenje o uređenju čestice. Sličan sam mail poslala i Mešihatu Islamske zajednice i ljubazno su obećali sve riješiti i kontaktirati me", govori Krehić.
"Vjerujte, nije me strah, ali mi se gade i bojim se zaraze!", kaže njihova susjeda, zaposlenica bivšeg hotela Gruž Ane Krvavac koja je pantagane vidjela kad je predvečer išla u taj objekt “rastjerati mulariju koja se tamo okuplja“. Vidio ih je i inženjer telekomunikacija Andrej Lepur.
"Da, leglo im je napušteni objekt GP-a i smetlište kuće u Pionirskoj. I danju i noću viđam ih i žive i krepane! Nije ugodno, previše ih je, a kako živim u prizemlju, mogu mi ući u stan! No, još nisu, vjerojatno jer imam psa. A grad koji se hvali da je turistički biser Jadrana mora brže reagirati", kazao je.
Umirovljena trgovkinja Emina Krvavac ukazuje na problem zapuštenih dvorišta.
"Vlasnici ne skrbe o njima, mnogi se svađaju ne od jučer nego punih 50 godina. Imam 80 godina, pantagana je uvijek bilo, ali nikad kao sad po kunetama i dvorištima, penju se i na šufit pa cijelo ljeto moramo držati prozore zatvorene. Obližnji dolac s kupama je zajednički, ali su ga prije više desetljeća 'zauzeli' susjedi koji ga ne održavaju i tu drže kupe koje vjerojatno kriju leglo pantagana", govori nam ona, a stanovnik tog područja Ivan Hladilo dodačje kako to nije pitanje straha nego higijene i potencijalnih bolesti.
"Tu je vrtić i opasnost za malu djecu, a uskoro i starački dom. Kako god, neprimjerena razina higijene! Viđam ih povremeno, jedna je ušla u garažu a od kako se kopalo kod doma, uslijedila je invazija. Djeca ih viđaju i prestrašena su, a vidim da ih se boji mlađi sin koji ima osam godina", dodao je.
Umirovljenici Selmi Čače kuća graniči s bivšim hotelom Gruž i napuštenim objektom susjede koja živi u inozemstvu.
"Raščela je zajednički ulaz u napušteni objekt i susjedin dom, u to smeće mnogi ulaze, skuplja se i balavurdija. Zvala sam policiju i mladež bi se privremeno razišla. Tu je smeće na sve strane, kutije pizze i kapi za oči koje mladi koriste da prikriju neke djelatnosti…Zvala sam Sanitat, ali su mi rekli da o tom objektu skrbi Krmek, a on je rekao da nema deratizacije ako im to dom ne zatraži, ali je mogu privatno zatražiti. Znači: da je platim! Sve je ubrzao Vide Raič iz restorana Zrinski što je ubrzao rješenje deratizacije, pa je grad je pristao to besplatno riješiti, ali je tad nenadano iskrsnuo problem zbog čega je ljutita susjeda odbila da se deratizacija uopće obavi. I na nju se još čeka" govori Čače.
"Susjeda Vinka ih čak ubija štapom, a susjed Miljas na svoju ruku postavlja otrov kako bi ih se riješio. Tu mi je taraca po kojoj pantagane šetaju kao po nekom svom Stradunu, strah me da će mi ući u kuću pa su mi vrata stalno zatvorena. Što ćete, udovica sam i nemam koga da ih otjera", dodala je.
Foto: A.K, stanari ulica