/* */

SVE ŠTO TREBATE ZNATI Donosimo vodič za razvrstavanje otpada!

Autor: dubrovackidnevnik.hr

Gradu Dubrovniku odobrena su sredstva pomoći Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za neposredno sufinanciranje poticanja mjera odvojenog sakupljanja komunalnog otpada. Navedenim projektom nabaviti će se i ugraditi 23 nova podzemna spremnika zapremine tri kubična metra za potrebe odvojenog sakupljanja komunalnog otpada.

MIJEŠANI KOMUNALNI OTPAD

Miješani komunalni otpad je otpad iz kućanstava i otpad iz trgovina, industrije i iz ustanova koji je po svojstvima i sastavu sličan otpadu iz kućanstava, iz kojeg posebnim postupkom nisu izdvojeni pojedini materijali (kao što je papir, staklo, plastična i metalne  ambalaže i dr.)

MIJEŠANI KOMUNALNI OTPAD

ZAŠTO JE VAŽNO ODVAJANJE OTPADA I RECIKLAŽA?

Odvajanjem otpada omogućuje se recikliranje i ponovnu uporabu. Recikliranjem štedimo prirodne resurse i energiju te smanjujemo količinu otpada. Birajmo proizvode koji se mogu ponovno upotrijebiti za istu namjenu ili reciklirati, koristimo platnene i papirnate umjesto najlonskih vrećica.

KOJI OTPAD TREBA IZDVAJATI?

Otpad koji se može reciklirati: papir, karton, staklo, plastika, metali,  biorazgradivi otpad. Opasni otpad: baterije, akumulatori, motorna ulja, lijekovi, kemikalije

PAPIR I KARTON SE ODLAŽE U PLAVE SPREMNIKE

PAPIR

Novine, časopise, knjige, bilježnice, kartone, papirnate vrećice i uredski papir možete odložiti u plavi kontejner ili u reciklažnom dvorištu. U stari papir ne spada: tetrapak ambalaža, fotografije, plastificirani, nauljeni ili metalizirani papir, upotrijebljene maramice, pelene i slično.

U plave spremnike ne smije se odlagati: indigo papir, ugljeni papir, fotografije i foto papir, nauljeni i prljavi papir, gumirane etikete, pelene i slično.

PLASTIČNA I METALNA AMBALAŽA SE ODVOJENO SKUPLJA U ŽUTIM SPREMNICIMA

PLASTIKA I METAL

U žute spremnike možete odložiti: plastične boce od napitaka, ulja i octa, ostala plastična ambalaža poput čaša od jogurta ili posudica margarina, plastične vrećice u kojima se pakiraju pasta, riža, grickalice, bomboni i ostala hrana jednokratni plastični pribor za jelo, čiste plastične vrećice, prianjajuća prozirna folija, predmeti od plastike (npr. zdjelice i slično), boce sredstava za osobnu higijenu (šamponi, kupke), čišćenje i pranje  te tetrapak. Isto tako u žuti spremnik možete odložiti limenke, konzerve, metalni čepovi i poklopci i aluminijska folija.

Sva plastična i metalna ambalaža treba biti isprana od ostataka sadržaja i, ukoliko je to moguće, spljoštena.

U žute spremnike ne odlažemo: plastičnu ambalažu od motornih ulja i maziva, plastičnu ambalažu od opasnih i zapaljivih tvari, plastičnu ambalažu boja i lakova, igračke, metalna ambalaža s ostacima boje, lakova ili drugih zapaljivih tvari, metalnu ambalažu od dezodoransa i drugih sprejeva pod tlakom, metalni predmeti, alati, žica i cjevovodna armatura.

STAKLENA AMBALAŽA SE ODVOJENO SAKUPLJA U ZELENIM SPREMNICIMA  

STAKLO

U zelene spremnike možete odložiti: staklenu ambalažu, staklene boce od napitaka, staklenke od konzerviranih proizvoda (očišćene od ostataka sadržaja, bez čepova i poklopaca) i razbijene staklene čaše (ne kristalne!).

U zelene spremnike ne odlažemo: ogledala, prozorska stakla, armirano staklo, vatrostalno staklo, kristal, porculan, žarulje, medicinsko i laboratorijsko staklo (infuzije, ampule, epruvete).

ORGANSKI OTPAD SE KOMPOSTIRA ILI ODLAŽE U SMEĐE SPREMNIKE

BIOOTPAD

Ukoliko imate vrt – kompostirajte!
Organski otpad isključivo biljnog porijekla, ukoliko se kompostira, može se koristiti za kao kvalitetno gnojivo. Organski otpad čini nešto više od jedne trećine ukupnog otpada u kanti za smeće, a sastoji se od kuhinjskih otpadaka (ostaci voća i povrća, ljuske jaja, ostaci kave i čaja, uvelo cvijeće, itd.), otpadaka iz vrta (lišće, otpalo voće, sitno isjeckano granje, korovi, trava, itd.). Kompostiranjem se iz organskog otpada dobiju vrijedne humusne tvari koje služe za obnovu i poboljšanje kvalitete tla.

ELEKTRIČNI I ELEKTRONSKI OTPAD

U električni i elektronski otpad spadaju: hladnjaci, perilice, štednjaci, električni radijatori, termo-akumulacijske peći, klima-uređaji, TV prijamnici, mikrovalne peći, mali kućanski aparati, satovi, vage, električni noževi, računala, pisači, kopirni aparati, telefoni, mobiteli, video kamere, videorekorderi, audio pojačala, glazbeni instrumenti, oprema za snimanje i reprodukciju zvuka, rasvjetna tijela, električni alati, električne igračke, termostati, medicinski uređaji, samoposlužni aparati, itd.

Svaki uređaj lakši od 30 kilograma možete besplatno predati u trgovini prilikom kupnje novog uređaja ili u reciklažno dvorište.

Isto tako možete  pozvati ovlaštenog sakupljača električnog i elektronskog otpada tvrtku Tehnomobil da uređaj pokupi iz vašega doma (mail: tehnomobil.ee-otpad@vip.hr ili na mob:091/ 6818 412).
STARE GUME

Stare gume prilikom zamjene možemo odložiti kod vulkanizera koji ih je dužan preuzeti.

STARI AUTOMOBILI

Za predavanje otpadnog vozila možete kontaktirati ovlaštenog skupljača starih automobila  i za isto se dobije naknada. Vozilo mora biti isporučeno u cijelosti. Vlasnik je dužan predati presliku prometne dozvole.

OPASNI OTPAD

STARE BATERIJE I AKUMULATORI

Otpadne baterije i akumulatore obvezni smo sakupljati odvojeno od ostalih vrsta otpada. Stare baterije i akumulatore moraju preuzeti sve trgovine koje ih prodaju.

STARO MOTORNO ULJE

Preporučuje se motorno ulje mijenjati kod automehaničara koji je dužan skrbiti za njegovo zbrinjavanje. Otpadna ulja moraju se zbrinjavati odvojeno; zabranjeno je u spremnik za motorna ulja odlagati ulje iz kočnica.

STARI LIJEKOVI

Ljekarne su dužne preuzimati stare lijekove i druge farmaceutske proizvode. U medicinski otpad spadaju i inzulinske igle.

LOGO

Popularni Članci