Najveći dubrovački komunalni problem dolazi s Ivanice: Nepostojanje fekalne odvodnje velika je prijetnja Ombli!
Do danas je dogovoreno da će Ivanica dobiti pitku vodu s Omble putem našeg pročistača, a zauzvrat će tamošnja Općina sagraditi sustav odvodnje otpadnih voda s pročistačem, koji će se spojiti sa sustavom javne odvodnje Grada Dubrovnika. Dakle, uvjet za dobivanje vode na Ivanici je izgradnja kanalizacijskog sustava na tom području
Odnos sugrađana prema naselju Ivanica nije lako opisati. Mnogima spomen tog naselja budi traumatična sjećanja na ne tako davne dane početka ratne agresije na Dubrovnik upravo s platoa te visoravni, ostale podsjeća na sezonske prometne gužve, a samo rijetki pomisle na Ivanicu kako potencijalno najveći komunalni problem i opasnost po naš grad i ukupno gospodarstvo. Naime, voda je najveći problem Ivanice, a istodobno i jednako veliki problem našeg grada: naselje vodoopskrbu rješava cisternama, ali fekalne odvodnje nema. Točnije, postoje septičke jame, ali se ni najstariji stanovnici Ivanice ni za nagradu od milijun eura ne mogu sjetiti da je bilo kad neka od tih jama propisno ispražnjena!
Problem je tim veći ako se zna da vodoopskrbni cjevovod iz pravca Huma samo što nije spojen s vodospremom izgrađenom na brdu iznad Ivanice i time će za izvorište Omble porasti opasnost od pojačanog opterećenja tla zbog nekontroliranog izlijevanja fekalnih voda iz septičkih jama. Treba reći da će na vodoopskrbni sustav, koji se gradi već dvije godine, prvo biti spojeni samo hidranti, a ne i obiteljske kuće koje će na red doći tek po realizaciji projekta Aglomeracije Dubrovnik. Ipak, sigurnija će se vodoopskrba nesumnjivo protumačiti kao signalni hitac za još intenzivniju stanogradnju na Ivanici.
Problem veći od prometa
Zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda Valentin Dujmović kaže kako već odavno upozorava kako je kanalizacija s Ivanice najveći dubrovački komunalni problem, veći i od prometa.
“Tvrdim, a to govori i struka, da je ugrožena Ombla kao naše osnovno izvorište bez kojeg smo kao grad i regija, simbolično rečeno, mrtvi! Bez izvorišta Omble kakvo je danas, mi smo u sustavnoj opasnosti! Uspješno smo tijekom izgradnje međunarodnog graničnog prijelaza Gornji Brgat realizirali da se kroz trup prometnice provuku odnosno ugrade cijevi za vodoopskrbu i fekalnu odvodnju. To je izvrsno postignuće jer nam danas nitko ne bi dozvolio da kopamo i obustavimo međudržavni cestovni promet”, govori Dujmović.
Ideja je, kaže Dujmović, zajednički ishoditi građevinsku dozvolu za vodoopskrbnu i kanalizacijsku mrežu. Općina Ravno bi projektirala pročistač, a u koordinaciji s Vodovodom Dubrovnik i mrežu cjevovoda te bi se zajednički kontrolirao kanalizacijski sustav Ivanice na području koje će se graditi i pročistač. Potom bi se taj sustav odvodnje spojio s pročistačem i sustavom odvodnje ka Župi ili Dubrovniku. S Općinom Ravno je oformljeno i zajedničko Povjerenstvo, a sve bi se realiziralo uz zajedničko i ulaganje EU sredstava.
“Jako je važno reći: pomaganjem izgradnje mi ne poklanjamo ništa nego sebe dugoročno štitimo, inače će nas ugroziti sustavi s Ivanice! Sve je najbolje preventivno riješiti, inače ćemo uvijek imati percepciju da pijemo vodu koja je u stalnoj potencijalnoj opasnosti zagađenja fekalijama s Ivanice! Stoga Dubrovačko-neretvanska županija mora donijeti prostorni plan u koji će ucrtati cjevovode vodoopskrbe i odvodnje, dok Općina Župa mora izmijeniti svoj prostorni plan. Koliko mi je poznato, Grad Dubrovnik je već načinio izmjene i trase dvaju cjevovoda od Ivanice do Komolca je već ucrtao u svoj Prostorni plan”, govori Dujmović.
Prije tjedan dana pisano smo zamolili načelnika Općine Ravno Andriju Šimunovića da nam objasni u kojoj je fazi dovršenje sustava vodoopskrbe i kanalizacije te kad se očekuje cjelovito rješenje jer veći dotok vode predstavlja i veću opasnost za zagađenje izvora Omble. Unatoč tom upitu i višestrukim telefonskim podsjećanjima na odgovor, Šimunović nije odgovorio, a tajnica koju smo zamolili da požuri odgovor samo je lakonski uzvraćala da će odgovor stići. No, na upit kada, odgovorila je da “osobe koje su za to zadužene imaju sastanke“. Odgovor, do zaključenja ovog broja, nije stigao, a upit smo poslali i Vodovodu Dubrovnik.
Automatsko kloriranje
“Vodovod Dubrovnik je još prije desetak godina prepoznao problem razvoja naselja Ivanica u susjednoj BiH kao moguću opasnost po izvorište Omble. Od tada do danas, u suradnji s Hrvatskim vodama i Općinom Ravno u BiH aktivno radimo na rješavanju tog problema. Do danas je dogovoreno da će naselje Ivanica dobiti pitku vodu s Omble putem pročistača pitke vode u Komolcu koji i u ljetnim mjesecima ima dovoljan kapacitet za to, a zauzvrat će tamošnja Općina na području Ivanice sagraditi sustav odvodnje otpadnih voda s pročistačem, koji će se spojiti sa sustavom javne odvodnje Grada Dubrovnika. Dakle, uvjet za dobivanje vode je izgradnja kanalizacijskog sustava na tom području. Jedino je na taj način moguće spriječiti opasnost po izvorištu Omble. Koordinacije su na tom projektu redovite, a u međuvremenu se priprema i nužna dokumentacija kako bi se moglo realizirati. Trenutno su u pripremi i izmjene i dopune prostornog plana Dubrovačko-neretvanske županije, u koji će se ucrtati ti novi cjevovodi”, kažu u Vodovodu te naglašavaju kako će se tek po dovršenju ukupne prethodne procedure moći krenuti u radove.
“Bitno je naglasiti da cijelo vrijeme dežurni djelatnici Vodovoda, neovisno o Ivanici, aktivno nadziru izvorište Omble svih 24 sata u danu, svakog dana u tjednu, neovisno je li radni dan, vikend ili praznik te pravodobno reagiraju na sve moguće ugroze opskrbe pitkom vodom, a sve kako bi osigurali da stanovnici Dubrovnika uvijek piju isključivo čistu vodu. Glede doziranja klora, ono se odvija automatski te se u trenucima kada dođe do pojačane potrošnje klora u vodi, a što je signal za prisutnost nečeg stranog u vodi, crpke na Ombli automatski gase i zaustavlja se uzimanje vode do trenutka dok se ne utvrdi što je uzrok potrošnje klora u toj količini. Riječ je o redovitom postupku koji se odvija kada dođe do prisutnosti bilo koje strane tvari u vodi. Na taj način ujedno se sprečava da u vodoopskrbni sustav Dubrovnika uđe voda u kojoj se klor nalazi iznad zakonom propisanih količina, a čime se osigurava zdravstvena ispravnost vode za ljudsku potrošnju. Tek po otkrivanju uzroka i otklanjanju istog nastavlja se s crpljenjem vode, što garantira da naši sugrađani uvijek piju zdravstveno ispravnu vodu”, odgovorili su iz Vodovoda.
Radovi već kasne
Nakon svega, željeli smo čuti što o rješenju životno važnih problema kažu stanovnici Ivanice. Unatoč suncu koje je već u lipnju nemilice upeklo i prometnim gužvama na granici, uz dobro poznati uvjet anonimnosti, pričali smo s mještanima koji u ogromnoj većini rade u Dubrovniku. Nisu nam znali reći koliki je kapacitet vodospreme, ali znaju da je vodoopskrba iz pravca Huma tek privremeno rješenje. Uz to, cijevi do rezervoara na brdu iznad Ivanice su promjera samo 12 centimetara te već strahuju o kvaliteti vodoopskrbe.
“Svibnja 2023. su gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić i načelnik Ravnog Andrija Šimunović potpisali Sporazum o realizaciji međuentitetskog projekta izgradnje vodovodnog sustava od Trebinja do Ivanice za adekvatno rješenje vodoopskrbe Ivanice i okolnih sela na način da će svaka lokalna samouprava financirati radove na svom području. Sporazum Ivanici jamči 10 litara vode u sekundi, što će nam u mnogome olakšati život. Procjena vrijednosti vodoopskrbne mreže koja se trebala dovršiti do siječnja 2024. bila je 1,350 milijuna konvertibilnih maraka, ali je zbog inflacije sve znatno poskupjelo. Još čekamo početak radova na sustavu odvodnje kojeg bi, prema Ugovoru većim dijelom sufinancirale Hrvatske vode”, rekao nam je jedan mještanin.
Dodaje kako ‘znaju kako kuće još neće biti priključene nego će cisterne, ponovno, puniti čatrnje’. “Ali, više ne iz 24 kilometra udaljenog Volujca kod Trebinja, nego iz hidranata na Ivanici. Srećom, to će drastično smanjiti redove i čekanje na dostavu te troškove vode koju sad plaćamo 12 do 15 konvertibilnih maraka po kubiku. To je trošak goriva, vode, vozača i amortizacije cisterne. Do spoja na sustav Aglomeracije sve ovisi o dotoku vode iz Huma u kojeg stiže prastarim austrougarskim cijevima za opskrbu ‘Ćira’. Uskotračne štreke više nema, ali je vodovod ostao a kanale za vodoopskrbu još kopaju radnici tvrtke iz Čapljine. Cisterne u Volujcu su nekako ‘polulegalne’, prešutno se odobravaju, ali strahujemo da već sutra netko ne kaže - stani, ne može više voda odavde ići!“, govori.
“Inače, sad se kopa mreža u turističkom naselju, ali se zapravo radi samo u dijelu gdje se stalno živi”, pomirljivije govori naš drugi sugovornik kojem treći upada u riječ.
“U ovoj fazi neće biti ni jednog priključka na neku kuću. Vlasnici cisterni u Volujcu plaćaju neku cijenu, a ovdje nama sve naplaćuju. Točno je: voda je preskupa! Strah nas je da sustav neće funkcionirati jer će mnogi htjeti napuniti bazene, ne samo gustijerne. A već sad imamo 60 bazena!”, govori dodavši - možete prošetati do tamo i vidjeti iskope ali teško i radnike.
Blokirati granicu ili ne
Nadalje, sugovornici nam govore kako žive u teškoj situaciji. Kako kažu, ogromna većina radi u Dubrovniku, a na Ivanici žive jer im je u Dubrovniku preskupo. Dodaju kako mnoge familije imaju i po troje djece, a već se 20 godina nadaju ljepšem životu i - vodi.
“Neki vlasnici vila su tužili općinu Ravno zbog vode: platili su davno sve pristojbe, ali sad šute. Kao, neće se zamjerati jer su tu samo mjesec dana. A njima je najnepovoljnije jer su uložili silne pare, a ispada da im nije problem 12 konvertibilnih maraka za kubik vode! Jer, gostima naplate i zrak kojeg udišu! I naravno da se ne bune. No, realno: sve su platili, a izigrani su, nisu ništa dobili! U većem su problemu mi koji tu stalno živimo: tu je više od pedesetero djece, svi se tramakaju do škola u Župu ili u gradu osim malobrojnih koji su u četverogodišnjoj školi na Ivanici. Ni nje ne bi bilo da je Općina Ravno ne sufinancira 250 konvertibilnih maraka po djetetu, da se ne ukine! Da, neki svako jutro putuju kombijem u školu u Trebinje. Razmišljali smo i o javnom prosvjedu, ali se teško suglasiti s ‘blokadom’ granice. No, često se upitamo što nam se događa, jesmo li izbjeglice i zašto smo tu. Je li ovo logor? Zašto su nam prodali parcele za gradnju kuća? Masu je pustih sela, ali imaju vodu i struju. A mi ovdje, ogromna većina su Hrvati, ali što smo? Nitko ovdje ne živi iz obijesti, nego smo došli izgraditi krov nad glavom, da nam obitelji mogu živjeti”, poručuju mještani Ivanice dodavši - i mi imamo slične brige kao Dubrovčani, svi želimo da se ovo što prije i što bolje riješi!